Najważniejsze święta w Madrycie

Kategoria: ,

Madryt 365+. Sierpniowe święta. Jednym z powodów podczas planowania wizyty w Madrycie poza porą roku, czy wydłużonym weekendem, może być jedno z wielu świąt. Hiszpania jest krajem, w którym święta obchodzone są hucznie. Poza tymi ogólnymi jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, każdy region ma swoje święta, a każde miasto i miasteczko w Hiszpanii obchodzi dni swojego patrona. W tym okresie odbywają się rożnego rodzaju imprezy: jak korridy, procesje, różne konkursy oraz nocne imprezy na ulicach miast i miasteczek.

Poniżej przedstawiam najważniejsze święta jakie odbywają się w Madryckie w ciągu całego roku kalendarzowego. Być może, któreś z tych świat przypadnie Wam do gusty i przyczyni się do odwiedzenia stolicy Hiszpanii, aby razem z mieszkańcami przeżyć jedną z wielu fantastycznych imprez.

STYCZEŃ

 • Czas, aby przywitać nowy rok. Sylwester w Madrycie obchodzony jest na Puerta del Sol, z którego to miejsca jest bezpośrednia transmisja telewizyjna. Co roku około 40 milionów Hiszpanów i nie tylko czeka na ten właśnie moment. Kiedy to zegar wybije 12 uderzeń, w rytm których wszyscy równo jedzą 12 winogron. A mieszkańcy Madrytu przychodzą właśnie tam, aby przywitać nadchodzący nowy rok. O tradycji owych 12 winogron przeczytacie na moim blogu.
 • 5/6 stycznia. Kolejnym ważnym świętem w tym miesiącu jest dzień Trzech Króli. A nawet ważniejsza jest wigilia Dnia Trzech Króli. W dniu 5 stycznia w Madrycie i nie tylko odbywa się kawalkada. Parada która idzie ulicami miasta dla uczczenia święta Trzech Króli. Na ulice miasta wyjeżdżają platformy, na których możemy zobaczyć bohaterów najbardziej popularnych bajek dziecięcy, a dla przybyłych dzieci rozrzucane są cukierki. Parada w Madrycie przyciąga co roku tysiące osób, a w szczególności dzieci. Które chcą przywitać trzech króli i zobaczyć swoich bajkowych bohaterów. Następnego dnia święto Trzech Króli. Jedno z ważniejszych świąt hiszpańskich, kiedy to według tradycji Trzej Królowie przynoszą prezenty dla dzieci. Zgodnie z tradycją dzień wcześniej dzieci wypychają buty słomą, która ma służyć jako pokarm dla wielbłądów, którymi przybywają królowie. A w zamian za słomę, królowie zostawiają w butach prezenty lub węgiel, jeżeli dzieci były niegrzeczne.
 • W styczniu odbywa się jedna z największych i ważniejszych imprez turystycznych. Targi turystyczne FITUR. Na które ściągają organizatorzy turystyki z całego świat. To właśnie tam bardzo często Hiszpanie podejmują decyzje o swoich przyszłych wakacjach. Co roku jest ponad 11 tysięcy wystawców ze 170 krajów.
 • W styczniu w Madrycie odbywają się również dwie ważne imprezy gastronomiczne. Madrid Fusión jest to Międzynarodowy Kongres Gastronomiczny oraz Gastrofestival. O ubiegłorocznej edycji przeczytanie na moim blogu.

LUTY

 • Jest to z reguły miesiąc karnawału. Oczywiście, to co się dzieje w Madrycie nie można porównać z karnawałem w Rio de Janeiro, czy tym co można przeżyć na Teneryfie lub chociażby w Kadyksie. Jednak zawsze Madryt ma ciekawą ofertę kulturalna i rozrywkowa w tym okresie.
 • Luty to również miesiąc mody. Wtedy odbywa się jedno z bardziej znanych pokazów mody zwane Cibeles Madrid Fashion Week (Mercedes-Benz Fashion Week Madrid).
 • A dla miłośników sztuki targi ARCO. Miejsce gdzie galerie i kolekcjonerzy spotykają się na Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej, jednych z najważniejszych na świecie.


MARZEC/KWIECIEŃ

 • Przełom marca i kwietnia to Święta Wielkanocne.
  viernes santo 145Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, który kończy się Niedzielą Wielkanocną. Tysiące ludzi przyjeżdża do miasta, by być świadkiem różnych procesji idących ulicami Madrytu i cieszyć się atmosfera stworzoną przez bicie w bębny i dźwięk trąb, a także widokiem setek braci zakonnych i członków bractw przebranych w kolorowe stroje. Jest to część obchodów, która reprezentuje tajemnicę zbawienia Jezusa z Nazaretu.
  Jest to fantastyczny czas na weekend lub urlop w Madrycie, kiedy to temperatury są umiarkowane, a obchody męki Chrystusa są jednym z najważniejszych tradycji w Hiszpanii i Madrycie, obchodzone z przepychem i teatralnością. Chociaż, jak zawsze, Hiszpanie mają tendencję do używania świąt bardziej do wyjścia i zabawy niż faktycznego skupienia i przeżywania męki Pańskiej.
  Od XV wieku Madryt obchodzi wydarzenia opisane w Nowym Testamencie w odniesieniu do śmierci, ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa z tradycyjnym „PASOS „. Są to platformy z figurami Chrystusa lub Matki Boskiej, a czasami całe sceny religijne, niesione przez członków bractw religijnych ulicami miasta.

KWIECIEŃ

  To miesiąc maratonów i książki.

 • Rock’n’Roll Maratón de Madrid zaliczany jest do srebrnej kategorii Race Road międzynarodowej organizacji zrzeszającej narodowe związki lekkoatletyczne (International Association of Athletics Federation). Madryt Marathon oferuje zupełnie miejską trasę, która przechodzi przy głównych atrakcjach miasta i będzie uzupełniona muzyką na żywo od początku do końca trasy.
 • A 23 kwietnia odbywa się Międzynarodowy Dzień Książki zwany El día de Cervantes (dniem Cervantesa).

MAJ

 • 2 maja to Dia de la Comunidad. El dos de mayo – jedno z ważniejszych świąt w Madrycie, kiedy to obchodzony jest dzień powstania mieszkańców Madrytu przeciwko wojskom Napoleona, okupującym Hiszpanię.

  Jak co roku, 2 maja w Madrycie odbywają się uroczystości upamiętniających historię powstania mieszkańców Madryt przeciwko okupantowi z Francji. To ludowe powstanie rozpoczęło wojnę o niepodległość, którą Hiszpania toczyła przeciwko Francji na początku XIX wieku.
  Szczególnie popularna jest fiesta w dzielnicy Malasaña, gdzie znajduje się plac 2-go Maja (Plaza Dos de Mayo). Również obchodzi się w tym czasie walkę byków znaną jako La Goyesca, gdzie torreadorzy ubierają się w stroje z roku 1800. O bohaterce tamtego wydarzenia możecie przeczytać na moim blogu. Manuela Malasana, to od niej pochodzi nazwa dzielnicy.

 • 1 albo 2 niedziela maja – Fiesta de las Mayas. Święto Mayas narodziło się, aby celebrować przybycie dobrej pogody, a ukształtowało się ostatecznie w XVI wieku. W tym czasie wybierana jest najpiękniejsza panna na danej ulicy lub w dzielnicy. Zwyciężczyni zostaje ukoronowana koroną z kwiatów i posadzona na tronie odświętnie przyozdobionym i udekorowanym kwiatami. Festiwal ten obchodzony był we wszystkich dzielnicach Madrytu, a nawet w pałacu królewskim, aż do pierwszej tercji XX wieku. Jednak z biegiem lat tradycja ta zanikła i obecnie odbywa się w pierwszą lub drugą niedzielę maja w pobliżu kościoła San Lorenzo w Lavapies.
 • 15 maja, jedno z najważniejszych świąt Madrytu, Fiesta de San Isidro. Święto patrona miasta. O patronie możecie przeczytać na moim blogu. A z okazji obchodów dnia patrona przez cały miesiąc maj odbywają się codziennie korridy, które zaliczane są do jednych z najlepszych. Jest to odpowiedni moment, aby przyjechać do Madrytu, nie tylko dla miłośników korridy. Jest to dobry okres z uwagi na pogodę. Wtedy temperatury jeszcze nie są bardzo wysokie, ale już powoli rosną, dni są już dłuższe.
 • W maju odbywają się również zawody tenisowe. Mutua Madrid Open de Tenis. W Caja Mágica zobaczymy najlepszych graczy na świecie, którzy rywalizować będą o główną nagrodę hiszpańskiego tenisa. Jedne z nielicznych w Europie korty męskie i żeńskie.


CZERWIEC

 • Madryt 365+. Dni dumy gejowskiej. Jest to miesiąc, kiedy odbywa się jedna z największych imprez miasta i świata LGTB. Dni Dumy Gejowskiej. Orgullo Gay to nie tylko parada, która zawsze odbywa się w pierwszą sobotę po 27 czerwca, ale jest to wielkie święto Dumy Gejowskiej w dzielnicy Chueca jak i w innych miejscach Madrytu. Według niektórych danych publikowanych przez miasto skupia ono około 2 milionów uczestników z całego świata.


LIPIEC

 • W miesiącach letnich miasto organizuje wiele koncertów, przedstawień, imprez pod hasłem Veranos de la Villa (Lato w mieście). Impreza pod patronatem miasta odbywa się w całym Madrycie. Nie tylko w salach teatralnych, koncertowych, ale również na wolnym powietrzu, jak plac Wschodni, czy ogrody Sabatini.

SIERPIEŃ

 • san cayetano 110Sierpień jest miesiącem, kiedy to większość madrytczyków wyjeżdża na urlop. Kiedyś miasto pustoszało, dziś przybywający turyści zapełniają miejsca opuszczone przez mieszkańców. Jest to również miesiąc, kiedy odbywają się trzy z najpopularniejszych świąt w Madrycie: San Cayetano, San Lorenzo i La Virgen de la Paloma.
  Pierwsze dwa mają miejsce w jednej z najbardziej tradycyjnych dzielnic Madrytu, Lavapies, która przez lata stawała się również coraz bardziej wielokulturową, nazywaną czasami przez mieszkańców „kolorową dzielnicą”. Dni świętego Kajetana (San Cayetano) obchodzone są w dniu 7 sierpnia. Wtedy to wierni starają się zdobyć jeden z kwiatów zdobiący powóz na którym wystawiony jest święty, co ma zapewnić miejsce pracy i żywności na następny rok. Obok obrządków religijnych odbywają się także tradycyjne mistrzostwa gier: gry w mus – rodzaj gry w karty, gry w żabę – gra żaba polega na rzucaniu żelaznych kółek w otwory tabeli żaby, czy gry w bule, które cieszą się wielkim zainteresowaniem.
  W dniu 10 sierpnia odbywa się święto świętego Wawrzyńca (San Lorenzo). W tym dniu procesja biegnie ulicami, które dawniej tworzyły dzielnicę żydowską Madrytu. Tradycja głosi, że Kościół San Lorenzo (nazwany świątynią pcheł z uwagi na jego małe rozmiary) został zbudowany w miejscu dawnej synagogi żydowskie przez pobliskich mieszkańców i poświęcony świętemu Wawrzyńcowi, który ostatecznie stał się patronem dzielnicy.
  Natomiast La Verbena de San Lorenzo (zabawa ludowa) odbywa się 14 sierpnia wraz z konkursami madryckiego tańca tradycyjnego chotis, skakania w workach i innymi atrakcjami.
  Ostatnie święto, Virgen de la Paloma (Matka Boska od Gołębia), odbywa się w dniach od 6 do 15 sierpnia w dzielnicy La Latina ( Plaza de La Cebada, Los Carros, La Paja i ich okolic). Początki tego nabożeństwa sięgają XVIII wieku, kiedy to płótno reprezentujące Matkę Boską zostało znalezione przez kobietę, która mieszkała na ulicy Gołębiej (La Paloma) . Obraz najpierw został wystawiony w portalu jej własnego domu, a następnie w 1796 roku przeniesiony do kaplicy. Wielkie oddaniem Matce Boskiej doprowadziły do powstania świątyni, San Pedro el Real, znanej jako Kościół La Paloma. Zbudowany został w stylu neomudejar w 1912 roku, w którym obecnie mieści się płótno.
  Procesja odbywa się 15 sierpnia z popularnym ściągnięciem obrazu Matki Boskiej. Następnie obraz umieszczany jest na powozie ozdobionym setkami kolorowych goździków i niesiony na barkach członków Madryckiej Straży Pożarna (której jest patronem). Wierni uczestniczący w procesji, bardzo często ubrani w ludowe stroje chulapos, współzawodniczą między sobą w wychwalaniu obrazu, posyłając jej coraz to bardziej oryginalne komplementy.
  La Verbena de La Paloma jest jedną z bardziej znanych zabaw ludowych w mieście. Kiedy to mieszkańcy ubrani w stroje ludowe chulapos i chulapas tańczą tradycyjny taniec madrycki chotis. Kobiety, chulapas, ubrane w długą suknię z szalem na ramionach oraz chustką na głowie. Mężczyźni, chulapos, w wykrochmalonej białej koszuli, szarych lub czarnych spodniach, kamizelce w prążki, czapce w kratkę i chustce na szyi z białego jedwabiu oraz w czarnych lakierkach.
  • Również w okolicach Madrytu można znaleźć coś ciekawego.
 • W Chinchón w dniach 13-18 sierpnia odbywa się święto na cześć patronów miasta la Virgen de Gracia i San Roque. Impreza trwająca tydzień połączona jest z korridą i próbowaniem produkowanej w Chinchón wódki anyżowej.
 • W San Sebastian de Los Reyes pod koniec sierpnia ma miejsce Encierros, czyli przepędzanie byków ulicami miasta. Jeżeli ktoś nie mógł pojechać do Pampeluny na słynne encierros z okazji święta San Fermin, ma okazję przeżyć to w San Sebastian de Los Reyes.
 • W okolicach 24 sierpnia w Alcalá de Henares ma miejsce fiesta, poświęcona świętemu Bartłomiejowi. W tym dniu, świętego Bartłomieja, przypomina się o jego życiu i śmierci, który według niektórych uczonych głosili Ewangelię w Indiach. Zgodnie z tradycją chrześcijańską poniósł on męczeńską śmierć w Armenii. Obdarto go żywcem ze skóry i ukrzyżowano do góry nogami. Dlatego też często jest reprezentowany w sztuce, trzymając w ręce swoją skórę. W innych reprezentacjach jest on pokazany z nożem, narzędziem jego męczeństwa. Ze względu na tortury jakie przeszedł, jest on patronem tych stowarzyszeń, których praca ma jakiś związek ze skórą, garbarze, kuśnierze, itp.

WRZESIEŃ

 • W okolicznych miejscowościach odbywają się święta z okazji dni patronów miast. Między innymi Procesión Maritima we Fuentidueña de Tajo odbywa się procesja oświetlonych barek płynących rzeką.
  Pierwsze 12 dni września to Encierros w Torrelaguna odbywa się lokalna fiesta połączona z gonitwą byków.

PAŹDZIERNIK

 • 12 października. W tym dniu obchodzone jest Święto Narodowe Hiszpanii, nazywane również Dniem Odkrycia Ameryki, Dniem Kolumba czy Dniem Hiszpańskości. Obchodzone również w innych krajach jako Dzień Świata Hiszpańskiego lub Dzień Rasy Hiszpańskiej czy Dzień Kolumba.
  Dzień ten upamiętnia fakt odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w imieniu Królów Katolickich, w dniu 12 października 1492 roku. Główne uroczystość w Madrycie odbywają się zawsze 12 października, kiedy to przy udziale Jego Wysokiej Mości Króla, rodziny królewskiej, najważniejszych przedstawicieli państwa hiszpańskiego, jak również większości prezydentów hiszpańskich autonomicznych regionów, odbywa się parada wojskowa.
 • A pod koniec października odbywa się święto przepędzania trzód (Transhumancja). Madryt jest prawdopodobnie jedyną stolicą na świecie, która obchodzi święto tradycji pasterskich.

LISTOPAD

 • Tak jak w innych miejscach, madrytczycy w dzień Wszystkich Świętych odwiedzają swoje groby. Typowe dla tego święta są również słodycze zwane „Kości świętego” – los huesos de santo. Słodycze z marcepanu pochodzenia arabskiego.
 • A 9 listopada jest to dzień patronki miasta La Almudena. W tym dniu odbywa się procesja.

GRUDZIEŃ

 • 6 grudnia to dzień konstytucji, Día de la Constitución. Dzień wolny od pracy. Jest to dzień, kiedy to 6 grudnia 1978 roku obywatele w ogólnonarodowym referendum zdecydowali o przyjęciu nowej konstytucji.
 • Miesiąc grudzień to głównie miesiąc przygotowywań do Świąt Bożego Narodzenia. W Madrycie tradycyjnie odbywają się jarmarki noworoczne, a we wszystkich kościołach oraz instytucjach państwowych wystawiane są szopki bożonarodzeniowe.
 • Madryt świąteczny

 • Ostatnie wieczory grudnia – Belen Viviente. Żywa Szopka Bożonarodzeniowa w Buitrago del Lozoya przedstawiana jest już od ponad 18 lat. Grupa ponad 200 wolontariuszy, którzy tworzą Stowarzyszenie Belén Viviente de Buitrago przedstawiają różne sceny z narodzenia Chrystusa.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram