Pierwszy strajk generalny w Madrycie – 1917

Kategoria:

Jutro 14 listopada 2012 odbędzie się kolejny w ostatnich latach strajk generalny. Równocześnie strajk generalny została zaplanowany także w Portugalii oraz Grecji na znak niezadowolenia społecznego.

Miejmy nadzieję, że wszystko przebiegnie spokojnie i nie dojdzie do zamieszek, tym bardziej nie zginą osoby. A tak było podczas pierwszego strajku generalnego, który odbył się w 1917 roku. Prawie sto lat temu z niektórymi hasłami, które bardzo przypominają te z obecnych transparentów, a w szczególności wysuwane przez ruch niezadowolonych „15M”, jak: brak reprezentacji narodu, za zmianą ustroju politycznego, za godnym życiem, za odpowiednim wynagrodzeniem w połączeniu z cenami…

Dziennik ABC z 14 sierpnia 1917r. ABC-14.08.1917-pagina 001

Strajk generalny 1917
Strajk generalny 1917
W dniu 13 sierpnia 1917 roku został ogłoszony generalny strajk na poziomie całego kraju. Strajk, który sparaliżował prawie całą Hiszpanię na jakiś tydzień. A został zorganizowany przez socjalistów i anarchistów. Oprócz żądań płacowych, siedmiogodzinnego dnia pracy, zakazu pracy dzieci poniżej 15 roku życia, widoczne były także postulaty polityczne, takie jak: obalenie monarchii, likwidacja armii, federacja wszystkich krajów europejskich,  dokonanie rozdziału Kościoła od państwa, bezpłatnego szkolnictwa, możliwość rozwodów.

Strajk generalny 1917
Strajk generalny 1917
Wieczorem 14 sierpnia w Madrycie w okolicach Cuatro Caminos zaczęły się koncentracje, zebrało się koło 2500 osób. W tym samym czasie słychać było wystrzały, które doprowadziły do wymiany ognia pomiędzy strajkującymi i armią. W nocy w okolicach ulicy Desengaño 12 zostali zatrzymani członkowie komitetu strajkowego. Zamieszki trwały przez kolejne dni. Wszystko wróciło do normalności dopiero 18 sierpnia 1917 roku. Bilans w Madrycie, to 16 osób zabitych i wiele osób rannych, w tym bardzo ciężko.

Strajk generalny 1917
Strajk generalny 1917
Poza Madrytem masowo do strajku przystąpiła ludność w Barcelonie, Oviedo, Walencji oraz Bilbao. Rząd Hiszpański wprowadził stan wojenny. Na ulicę przeciwko startującym wyszło wojsko i policja. W trakcie zamieszek w całej Hiszpanii zginęło 71 osób. Komitet strajkowy aresztowany został osądzony w kwaterze wojskowej San Francisko w Madrycie i członkowie skazani na karę śmierci. Jednak pod wpływem protestów, jakie się odbyły w tamtych dniach w stolicy, kara została złagodzona i zostali uwolnieni.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram