Wielkanoc w Madrycie (2016)

Przyjeżdżając do Madrytu, warto nie tylko zwrócić uwagę na słynne muzea i zabytki znajdujące się w mieście, ale również na świąteczne zwyczaje jego mieszkańców. Doskonałą ku temu okazją będzie Wielkanoc (Semana Santa).

semana-santa-madridIstotną częścią obchodów Świąt Wielkiejnocy są majestatyczne procesje, które w tym okresie można spotkać na ulicach stolicy i innych hiszpańskich miast. Procesja organizowana przez bractwa Nuestro Padre Jesús del Gran Poder i María Santísima de la Esperanza Macarena działające na terenie Kolegiaty Św. Izydora (Colegiata de San Isidro) należy do jednej z najciekawszych. Opuszcza ona kolegiatę znajdującą się przy ulicy Toledo 37, w dniu 24.03 (czwartek) o 20.00. Kolejnymi procesjami wartymi obejrzenia są:

María Santísima de los Siete Dolores organizowana w dniu 25.03 (piątek) o godz. 19.30 przez parafię Santa Cruz znajdującą się przy ulicy Atocha 6.

Milczącą procesja (procesión del Silencio) opuszczająca w dniu 25.03 o godz. 19.00 kościół Santísimo Cristo de la Fe przy ulicy Atocha 87.

W sobotę 26.03 na terenie Madrytu ma miejsce tylko jedna procesja, La Soledad, która o godz. 16.30 wyrusza z kościoła Concepción Real de Calatrava znajdującego się przy ulicy Alcalá 25.

W biurach informacji turystycznej znajdujących się na terenie Madrytu można otrzymać pełną listę procesji odbywających się w mieście.

W okresie Wielkanocy w Madrycie w wielu świątyniach odbywają się koncerty muzyki sakralnej. Darmowe koncerty organizowane są miedzy innymi przez Basílica de Nuestra Señora de Atocha, la Parroquia de Nuestra Señora del Perpetuo Socorro czy la Real Iglesia de San Antonio de los Alemanes. Natomiast w niedzielę 27.03 na Plaza Mayor będzie miała miejsc tamborreada, w której uczestniczą członkowie madryckich cofradías zaopatrzeni w rożnej wielkości bębny.

Tradycyjnymi wielkanocnym potrawami dostępnymi w punktach gastronomicznych na terenie Madrytu są potaje (potrwa jednogarnkowa zawierającą zazwyczaj rośliny strączkowe, warzywa, mięso, wędliny czasem ryż), dorsz pod rożnymi postaciami i słodkie torrijas.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram