Informacje

PRAKTYCZNE INFORMACJE

W geograficznym centrum Półwyspu Iberyjskiego, położona w południowo-zachodniej Europie, znajduje się Wspólnota Madrytu – jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Którego stolicą jest miasto Madryt będące równocześnie stolicą Królestwa Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km ² i graniczy administracyjnie z dwoma regionami, Kastylia i León (na północy i zachodzie) i Kastylia – La Mancha (południe i wschód).
Madryt znajduje się 650 metrów nad poziomem morza, choć są obszary, które przekraczają 700 metrów dochodząc do 2.428 m n.p.m. – Peñalara. Najwyższy szczyt pasma górskiego Guadarrama leżący na granicy z regionem Kastylia i León.


Planowanie podróży

Klimat

Ze względu na położenie, Madryt ma klimat kontynentalny, charakteryzujący się dużą różnicą temperatur między zimą i latem, czego wyrazem są mroźne zimy i gorące lata.
W zimie temperatura może spaść poniżej 0° C a latem osiąga nawet 40° C. W przypadku terenów górskich w regionie, zimy są trudniejsze, jednak latem temperatury są bardziej łagodne.
Średnia roczna temperatura wynosi około 14° C, w najzimniejszym miesiącu średnia temperatura wynosi 5° C, a w miesiącach letnich jest to 25° C.
W miesiącach zimowych, bezchmurne noce często zamieniają się w poranne przymrozki z opadami śniegu, rzadziej w stolicy niż w górach, gdzie często zdarzają się obfite opady śniegu.
Jeżeli chodzi o opady deszczu to najwięcej notuje się je jesienią i wiosną, natomiast lato jest najbardziej suchym sezonem.

Kiedy pojechać

Madryt można odwiedzać przez cały rok. Miasto i okolice oferują atrakcje o każdej porze roku i dla każdego. Jednak z uwagi na temperaturę najlepszymi okresami na zwiedzanie Madrytu to wiosna i jesień. Kiedy to życie na ulicach Madrytu jest najbardziej ożywione.

Hotele

Oferta zakwaterowania w Madrycie jest bardzo duża (242 hoteli i 609 pensjonatów, które stanowią 76289 miejsc noclegowych, według Narodowego Instytutu Statystycznego z 2010 r.) i z każdym rokiem wzrasta. Ale Madryt również posiada status miasta-gospodarza, wielu odwiedzających zatrzymuje się w domach osób którzy mieszkają w Madrycie (rodzina i przyjaciele z dawnego miejsca pochodzenia). Łatwo też znaleźć mieszkania, jeżeli pobyt zostanie przedłużony.

Poniższa aplikacja umożliwia wyszukanie i zarezerwowanie noclegu w Madrycie i nie tylko. Wpisz nazwę miasta i terminy aby znaleźć najlepszą ofertę, dzięki współpracy z Booking.com.

Jak dojechać

Od kiedy Polska weszła do Układu z Schengen 21 grudnia 2007 obywatele polscy nie podlegają kontroli przy przekraczaniu granicy miedzy państwami członkowskimi, do którego należy również Hiszpania, możemy podróżować z ważnym paszportem lub dowodem osobistym.
Do Madrytu możemy dostać się zarówno drogą lądową jak i powietrzną. Pośród różnych środków lokomocji, takich jak: samochód, autobus, pociąg czy samolot, najszybciej, najłatwiej i często najtaniej jest samolotem.

 • Samolotem

Ostatnio coraz więcej firm lotniczych oferuje bezpośrednie połączenia pomiędzy różnymi miastami z Polski a Madrytem.
Jest wiele wyszukiwarek gdzie można znaleźć połączenia z Madrytem. Poniżej podaję jedną z nich a także linki do najbardziej popularnych linii lotniczych mających połączenia z Madrytem.

Lot. Nasz krajowy przewoźnik.

   Ma bezpośrednie połączenie z Warszawy i z przesiadką z większości miast Polski.

Lufthansa.

   Posiada połączenia z przesiadką z większości miast.

Wizz Air.

   W wybrane dni tygodnia lata z niektórych miast Polski.

Ryanair.

  Ostatnio otworzył nowe połączenia.
 • Samochodem

Dla chcących dotrzeć do Madrytu samochodem, a nie posiadających GPS polecam stronę z którą można zaplanować podróż. Oczywiście programów i stron jest wiele. Podróż z Polski trwa mniej więcej dwa dni. Można zrobić to również bez noclegu w ciągu mniej więcej 22 godzin.
Planowanie podróży z Viamichelin.

 • Autobusem

Do Madrytu można również dostać się autobusem. Połączenia z Madrytem ma między innymi firma transportowa Sindbad czy firma ALSA.
Sindbad – przewozy autokarowe.
ALSA.

 • Pociągiem

O ile bezpośredniego połączenia Polska – Madryt jeszcze nie ma, to jednak jest możliwe dostanie się do Madrytu koleją. Nas tronie bahn.com można zaplanować sobie podróż z polskiego miasta do Madrytu.
Przy tej okazji dobrym pomysłem może się okazać kupno biletu wieloprzejazdowego InterRail. Więcej informacji na stronie interrail.net.

Powrót do góry

Jak dojechać z i na Lotnisko Madryt-Barajas

Lotnisko Barajas znajduje się 12 km na północny-wschód od centrum Madrytu i jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum, jak również w porównaniu do innych miast europejskich cena za przejazd jest stosunkowo niska i w przypadku metra czy autobusu wynosi 5 euro.
Lotnisko położone jest na równinie w dolinie rzeki Jarama. Można tam dotrzeć zarówno dobrze rozwiniętą komunikacją miejską (metrem, autobusem, taksówka czy pociągiem), jak i własnym środkiem transportu, siecią dróg szybkiego ruchu zarówno płatną jak i bezpłatna.
Na lotnisko można dojechać:
Autobusem,
Metrem,
Pociągiem,
Taksówką,
Własnym samochodem.

 • Autobusem

Línea Expres – Atocha-Cibeles-O’Donnell-Aeropuerto
Autobusy koloru żółtego łączące centrum miasta z lotniskiem.
Trasa:
Dworzec kolejowy Atocha – Lotnisko: Atocha, Cibeles, O’Donnell (skrzyżowanie z Doctor Esquerdo), T1, T2 y T4.
Lotnisko – Dworzec kolejowy Atocha: T4, T2, T1, O’Donnell (skrzyżowanie z Doctor Esquerdo), Cibeles y Atocha.
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
T4 parter, przyloty (llegadas).
Więcej na stronie: Línea Exprés Aeropuerto
Línea 200 – Avenida de América – Aeropuerto
Linia łącząca lotnisko z dworcem przesiadkowym Avenida de América.
Trasa:
Avenida de América – Lotnisko: Dworzec przesiadkowy (Intercambiador de Avenida de América) – stanowisko 18, C/ Avenida de América (skrzyżowanie z Arturo Soria), Canillejas (przy stacji metra L5), T1 (odloty-salidas), T2 (odloty-salidas) y T4 (przyloty-llegadas).
Lotnisko – Avenida de América: T4 (przyloty-llegadas), T3 (przyloty-llegadas) T2 (przyloty-llegadas), T1 (przyloty-llegadas), Canillejas (przy stacji metra L5), C/ Avenida de América (skrzyżowanie z Arturo Soria), Dworzec przesiadkowy (Intercambiador de Avenida de América).
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
T4 parter, przyloty (llegadas.
Więcej na stronie: EMT

Línea 101 – Canillejas-Aeropuerto-Pueblo de Barajas
Linia z przystankami na lotnisku łącząca dzielnicę Barajas z przystankiem Canillejas przy linii metra L5.
Trasa:
Canillejas-Barajas: Avenida de Logroño-Jardines de Aranjuez-Paseo Alameda de Osuna-Carabela-Avenida Hispanidad-T1 (odloty-salidas)-T2 (odloty-salidas)-Zona industrial del aeropuerto-Acuario-Plaza Hermanos Falcó y Álvarez de Toledo.
Barajas-Canillejas: Plaza Hermanos Falcó y Álvarez de Toledo-Acuario- zona industrial del aeropuerto-T3-T2 (przyloty-llegadas)-T1 (przyloty-llegadas)-Plaza del Mar-Avenida Hispanidad-Avenida de América-Avenida de Logroño.
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
Więcej na stronie: EMT

 • Metrem

Bezpośrednie połączenie z lotniskiem ma linia metra nr L8, która łączy lotnisko z Dworcem przesiadkowym Nuevos Ministerios, gdzie możemy się przesiąść na kolej podmiejską z bezpośrednim połączeniem do Puerta del Sol (samo centrum miasta) jak i linie metra L6 i L10.

Przystanki na lotnisku:
T1 i T2 – przystanek metra znajduje się przy przejściu łączący terminal T2 z parkingiem P2.
T4 – poziom -1.
Więcej na stronie: Metro de Madrid

 

 • Pociągiem – Cercanías Renfe

Príncipe Pío-Aeropuerto T4 (Línea C1)
Pociąg podmiejski Cercanías łączący centrum miasta z lotniskiem.
Trasa:
Príncipe Pío, Pirámides, Delicias, Méndez Álvaro, Atocha, Recoletos, Nuevos Ministerios, Chamartín, Fuente de la Mora y Aeropuerto T4.
Pociagi kursują od 5.15 do 23.32 (kierunek lotnisko) y od 5.59 do 0.15 (kierunek Príncipe Pío). Co 30 minut.
Przystanki na lotnisku:
Przystanek znajduje się na terminalu T4, poziom -1. Pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny autobus. Łączący terminale T1, T2, T3 i T4.
Więcej na stronie: Cercanías Renfe

 • Taksówką

Aby wziąć taksówkę, należy udać się do odpowiedniego postoju taksówek. Należy ignorować osoby oferujące usługi przewozu wewnątrz terminali. Sprawdzić, czy taksometr został włączony (minimalna opłata). Poprosić o rachunek, który będzie niezbędny w razie jakichkolwiek roszczeń.

UWAGA!!!

Od niedawna władze miasta doszły do porozumienia z korporacjami taksówkarskimi i została wprowadzona stała opłata. Kurs pomiędzy centrum Madrytu wynosi 30 euro, niezależnie od pory dnia czy miejsca w  obrębie obwodnicy miejskiej M30 . Aby wziąć taksówkę, należy udać się do odpowiedniego postoju taksówek. Należy ignorować osoby oferujące usługi przewozu wewnątrz terminali. W razie czego zawsze należy poprosić o rachunek, który będzie niezbędny w razie jakichkolwiek roszczeń.

Postoje taksówek znajdują się:
– T1 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 2.
– T1 na piętrze. Odloty (salidas). Drzwi przednie nr 3
– T2 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 5.
– T2 na pietrze. Odloty (salidas). Drzwi przednie nr 6
– T3 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 7.
– T4 na parterze. Przyloty (llegadas).
– T4 na piętrze. Odloty (salidas). W północnej części.

Opłaty poza lotniskiem:
Rozpoczęcie podróży:
Od poniedziałku do soboty od 6.00 do 21.00: 2,30 €.
Od poniedziałku do piątku od 21.00 do 6.00: 2,35 €.
Niedziele i święta od 6.00 do 21.00, 2,35 €.
Soboty, niedziele i święta od 21.00 do 6.00, € 3,10.
Stawki za kilometr:
Od poniedziałku do piątku oprócz świąt (od 6.00 do 21.00) oraz w soboty z wyjątkiem świąt (od 6.00 do 15.00), każdy kilometr w strefie A, 1,05 € , w strefie B, 1,20 € , inne godzin, € 1,20 w strefie A i € 1,25 w strefie B.
Dodatkowe opłaty:
Podróż do / z lotniska, 5,50 €.
Podróż do / z dworca kolejowego i autobusowego, 3,00 €.
Dojazd do lub z Parque Ferial Juan Carlos I (IFEMA), 3,00 €.
Bezpłatnie przewożony jest pies przewodnik, a także inne zwierzęta domowe w klatkach jak również bagaż, jeżeli zmieści się w bagażniku samochodu.

UWAGA: najwyższy nominał banknotu przyjmowanego przy płatności to 20 €.

 • Własnym samochodem

Dla osób posiadających GPS poniżej szerokości i długości geograficzne dla poszczególnych terminali:
T1 : Szerokość: 40º 27´ 50” N i Długość: 3º 34´ 13” W
T2 : Szerokość: 40º 28´ 05” N i Długość: 3º 34´ 10” W
T3 : Szerokość: 40º 28´ 13” N i Długość: 3º 34´ 16” W
T4 : Szerokość: 40º 29´ 28” N i Długość: 3º 35´ 35” W

Powrót do góry

Komunikacja w Madrycie

Większość zabytków i muzeów Madrytu usytuowana jest w centrum i do większości z nich można dotrzeć pieszo. Mimo to wiele innych atrakcji znajduje się nieco dalej zmuszając nas do skorzystania z transportu publicznego.

 • Metro

Metro jest podstawowym środkiem transportu dla miasta: szybkim, punktualnym i nowoczesnym środkiem transportu.
W dniu 17 października 1919 r., król Alfons XIII oficjalnie otworzył pierwszą linię metra w Madrycie, która przeszła między Puerta del Sol oraz Cuatro Caminos. A 14 dni później została udostępniona do użytku publicznego.
Składa się z 15 linii, które poruszają się po stolicy od szóstej rano do 01:30 w sposób ciągły.

Więcej informacji na oficjalnej stronie metra.
Plan Metra Madrytu.

 • Autobusy

Połączenia autobusowe w Madrycie obsługiwane są przez firmę EMT. Autobusy kursują codziennie w godzinach od 6.00 do 23.00. Wszystkie są klimatyzowanie i większość jest dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Autobusy nocne „buho” odjeżdżają z placu Cibeles. W większości jeżdżą trasami linii metra.

Więcej informacji na stronie EMT

Natomiast inne miejscowości obsługiwane są przez prywatne firmy. Pełną informację o połączeniach można znaleźć na stronie internetowejMadryckiego Konsorcjum Transportu (Consorcio de Transportes de Madrid). Szukaj Interurbanos. Także tam znajdziesz wszystkie informacje o metrze, autobusach czy pociągach podmiejskich. Jak również o taryfach.

 • Pociąg podmiejski

Pociągi podmiejskie (El Cercanias) firmy Renfe umożliwiają dobrą komunikację w regionie i szybki dostęp do sąsiednich gmin Kastyli i León oraz Kastyli – La Mancha, a także umożliwiają interesujące wypady do pobliskich miejscowości w regionie. Z wielu punktów podmiejskich dają możliwość szybkiego połączenia się z metrem, jak również z głównymi miastami Wspólnoty Madrytu.
Pociągi podmiejskie umożliwiają szybki i łatwy dojazd do takich atrakcji jak: park rozrywki Warner Bros Park w San Martín de la Vega, park przyrodniczy Faunia w Madryckiej dzielnicy Vicálvaro, do parku rozrywki w parku Casa de Campo i Zoo Aquarium w Madrycie, lub do pobliskich miejscowości takich jak Aranjuez i Alcalá de Henares i innych.

Więcej informacji na stronie Renfe

 • Taksówka

Taksówki w Madrycie są koloru białego z poprzecznym czerwonym paskiem na przednich drzwiach i herbem Madrytu. Jest ich pełno w śródmieściu i łatwo można je znaleźć na ulicach. Trasa z lotniska do centrum może kosztować około 25 Euro.

Radio Taxi: (+34) 91 447 51 80 / (+34) 91 405 55 00

Taxi dla niepełnosprawnych: (+34) 91 547 86 00

Tele Taxi: (+34) 91 445 90 08

Przydatne adresy

Numer alarmowy w nagłych wypadkach: 112

Lotnisko
Tel: (+34) 902 35 35 70 / (+34) 91 305 83 43 / (+34) 91 305 83 45

Informacja miejska Madrytu
Tel: 010

Straż Pożarna
Tel: 080

Wspólnota Madryt
Tel: 012

Sytuacja na drogach
Tel: (+34) 900 12 35 05

Apteki
Tel: 098

Straż Miejska
Tel: 092

Policja
Tel: 091

Radio Taxi
Tel: (+34) 91 447 51 80 / (+34) 91 405 55 00

Koleje RENFE
Tel: (+34) 902 24 02 02

Taxi dla niepełnosprawnych
Tel: (+34) 91 547 86 00
Tel: (+34) 91 445 90 08

Transport publiczny
Tel: (+34) 91 580 42 60 / 012

Poważne nagłe wypadki medyczne
Tel: 061

Powrót do góry

Przydatne zwroty

strona w budowie

Powrót do góry

Informacje ogólne

  • Zwyczaje godzinowe

Madryt znany jest jako bardzo aktywne miasto, zawsze ulice są pełne ludzi. W części jest to prawda, ale tak jak wszędzie, są pewne godziny o których warto wiedzieć przed sporządzeniem planów wycieczki do stolicy Hiszpanii. Dlatego warto wiedzie o pewnych zwyczajach godzinowych.

Madryt ma szeroki wachlarz godzin pracy. Z jednej strony istnieją sieci handlowe i sklepy otwarte bez przerwy od 10 do 22, choć godziny otwarcia mogą się różnić w poszczególnych punktach. Z drugiej strony, małe sklepy zwykle zaczynają pracę od godziny 10 i są otwarte do 14, następnie przerwa na obiad tzw. sjesta. Po przerwie otwierają się ponownie o godzinie 17 i zamykają się koło godziny 20.30.

Jeżeli chodzi o restauracje to pora obiadowa odbywa się ogólnie od godziny 13 do 17. Na kolację zazwyczaj otwierane są po godzinie 20.30 do 24.00, lub nawet do 1 w nocy. Jednak jest coraz więcej miejsc , które nie zamykają się po południu i można tam zjeść o każdej porze.

Bary i kawiarnie otwierają się bardzo wcześnie rano (między 7 a 8 ) i działają aż do późna w nocy (od 23 do 1, w zależności od zakładu).

Nocne życie Madrytu oferuje wiele możliwości. Z jednej strony, znajdziemy kluby, które zwykle są otwarte do 3 lub 3.30 rano. Z drugiej strony dyskoteki działające przez całą noc, od 24 do 6:30. Jednak przed 3 rano większość madrytczyków bawi się w barach i do dyskotek idą dopiero po ich zamknięciu.

Banki otwarte są od godziny 8.30 i zamykane dla interesantów o godzinie 14.30. Jednak niektóre placówki otwarte są dłużej w określone dni tygodnia, do godziny 20.