Madryt zielony


MADRYT ZIELONY

Madryt jest miastem zieleni gdzie parki i ogrody zajmują powierzchnię przekraczającą 250.000 ha, a wzdłuż jego ulic wysadzonych jest ponad 248.000 drzew. Ale nie tylko ilość jest ważna. Miasto ma wyjątkowe ogrody historyczne, wśród których możemy wymienić Królewski Ogród Botaniczny, czy ogrody pałacowe, takie jak Campo del Moro i Ogrody Sabatni

Park Retiro

[slideshow][/slideshow]

Park Retiro (Parque de El Retiro) – zielone serce Madrytu, położony wzdłuż ulicy Alfonso XII na przestrzeni 118 hektarów, została uznana jako ogród zabytkowy i artystyczny w 1935 roku.

Miejsce gdzie możesz zobaczyć przedstawienia kukiełkowe, dowiedzieć się o swojej przyszłość u jednej z wróżek, pójść na masaż, wziąć udział w kursie Tai-Chi, posłuchać muzyki na żywo, popływać łódką, lub po prostu odpocząć w cieniu drzew z gazetą lub książką. Wszystko to jest możliwe w samym sercu Madrytu w parku Retiro. Zielone płuca, gdzie możesz pooddychać świeżym powietrzem i odpocząć. Park ten jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców jak i turystów.

Do 1630 w miejscu gdzie obecnie znajduje się Park były pola i lasy. Znajdowało się tam małe gospodarstwo rolne prowadzone przez klasztor San Jeronimo el Real, gdzie królowie mieli swoje pomieszczenia aby w razie potrzeby mogli uciec za miasto, schronić się i odpocząć. Stąd też pochodzi nazwa parku od słowa retiro.

W 1630 roku hrabia książę Olivares, pierwszy minister Filipa IV, postanowił znaleźć dogodne miejsce na zabawy dla władcy. W tym celu uzyskał ogromną połać ziemi obok klasztoru. Nowy kompleks wypoczynkowy składający się z ogrodów, odrestaurowanej kaplicy, oraz dużym stawem otwarty został w noc świętego Jana w 1631 roku. Ale Olivares chciał pójść dalej i przekonał króla o celowości budowy pałacu Buen Retiro.

Prace prowadzono w latach 1632 i 1640 pod kierunkiem mistrza budownictwa Alonso Carbonelli. Powstał wielki pałac otoczony ogrodem ze stawami, jeziorem, kanałami, które zachwyciły monarchę. A w XVIII wieku królewska rodzina Burbonów dodała nowe budynki: fabrykę porcelany la Chinach (1759) i Obserwatorium Astronomiczne (1790/08).

Niestety, w czasie wojny o niepodległość, wojska brytyjskie starły się z wojskami francuskimi w krwawej bitwie, która obróciła w gruzy większą cześć pałacu i ogrody (1812).

W następnych latach pozostawiono go samego sobie, aż do 1815 kiedy to król Ferdynand VII nakazał pousuwać zniszczone obiekty i wybudować nowe miedzy innymi dom Rybaka. A dla użytku publicznego park został oddany za panowania Alfonsa XII.

Więcej zdjęć na stronie: Madryt na Facebooku

Informacje praktyczne.
Park jest otwarty w okresie letnim w godzinach 6:00 – 24:00 i w okresie zimowym 6:00 – 22:00.

[button label=”Powrót do góry” url=”#top” color=”#74c9b4″]

Królewski Ogród Botaniczny

[slideshow][/slideshow]

Królewski Ogród Botaniczny ma obecnie ponad 30.000 gatunków roślin z całego świata. W swoich szklarniach, gdzie poprzez system komputerowy uzyskuje się temperaturę i wilgotność niezbędną dla rozwoju gatunków z trzech różnych stref klimatycznych: pustynna, subtropikalna, i tropikalna wilgotna.

Ogród zaprojektowany został w formie tarasów wykorzystując strome nachylenie terenu. Cały układ ogrodu jest w stylu neoklasycznym, który został mu nadany w XVIII wieku, z wyjątkiem górnej części zmiennej w XIX wieku wprowadzając charakter romantycznym.

Pierwszy ogród botaniczny założony została za panowania króla Ferdynanda VI, który nakazał jego budowę w 1755 roku. Został zbudowany w la Huerta de Migas Calientes nad brzegiem rzeki Manzanares niedaleko miejsca, które dziś znane jest jako Puerta de Hierro.

W 1774 roku, jego brat i następca tronu, Karol III, zlecił przeniesienie go do bieżącej lokalizacji, pomiędzy Paseo del Prado i Atocha. Nowy ogród został wybudowany w latach 1774 i 1781 roku i zaprojektowany przez Francisco Sabatini, architekta królewskiego i Juan de Villanueva, który był również wykonanie projektu Muzeum Prado i Obserwatorium Astronomicznego.

Więcej zdjęć na stronie: Madryt na Facebooku

Informacje praktyczne.
Ogród mieści się przy Paseo del Prado, a wejście jest od placu Murillo 2.
Ogród otwarty jest przez cały rok poza 25 grudnia i 1 stycznia, w godzinach:
od listopada do lutego: 10:00 – 18:00,
marzec i październik: 10:00 – 19:00,
kwiecień i wrzesień: 10:00 – 20:00,
od maj do sierpnia: 10:00 – 21:00.

Wejście płatne:
Bilet podstawowy: 2,5 euro,
Bilet zniżkowy 50% dla osób posiadających ważną legitymacje studencką,
Wejście za darmo dla dzieci do 10 roku życia i osób starszych powyżej 65 roku. A także dla grup szkolnych. Przyjaciół Parku.

Oficjalna strona parku:
http://www.rjb.csic.es/jardinbotanico/jardin/

[button label=”Powrót do góry” url=”#top” color=”#74c9b4″]

Ogrody Sabatini

[slideshow][/slideshow]

Ogrody Sabatini znajdują się od północnej fasady Pałacu Królewskiego, jednego z najpiękniejszych barokowych zespołów architektonicznych stolicy, pomiędzy ulicami Bailen i Cuesta de San Vicente.

Ogród powstał w latach trzydziestych dwudziestego wieku, w miejscu gdzie znajdowały się stajnie królewskie wybudowane przez Francisco Sabatini. Architekt odpowiedzialny za powstanie ogrodów, Fernando García Mercadal, oparł się na projekcie własny Sabatiniego, autora bramy Puerta de Alcalá, jak również odpowiedzialnego za późniejsze prace w Pałacu Królewskim w okresie panowania Karola III.

Więcej zdjęć na stronie: Madryt na Facebooku

[button label=”Powrót do góry” url=”#top” color=”#74c9b4″]

Campo del Moro

[slideshow][/slideshow]

Pałac Królewski otoczony jest z trzech stron ogrodami. Od strony wschodniej ogrody placu wschodniego (Plaza de Oriente), na północy Ogrody Sabatini i na zachód schodzące w kierunku rzeki Manzanares, ogrody pałacowe Campo del Moro.

Zabytkowy ogród Campo del Moro, o powierzchni 20 hektarów, ma dwie zabytkowe fontanny, los Tritones (Trytonów) i las Conchas (Muszelek) , które zostały zainstalowane za panowania Izabeli II. Ale nie tylko z zabytkowych fontann słynie ten ogród, ale także z drzew. Posiada około 70 gatunków drzew z okazami których wiek przekracza 170 lat.

Historia ogrodów zaczyna się kiedy to Filip II zakupił te tereny i przyłączył je do Pałacu Królewskiego. Początkowo tereny te służyły do polowania na drobna zwierzynę, a dopiero za panowania Filipa III i Filipa IV zaczęto organizować w nich wszelkiego rodzaju przyjęcia. Aż do momentu, kiedy to pierwszy minister króla Filipa IV hrabia Olivares przeniósł wszelakie obchody do nowo wybudowanej posiadłości pałacu Buen Retiro i jego ogrodów, dziś parku Retiro.

Nazwa ogrodów Campo del Moro (obóz Maurów) pochodzi od obozu jaki rozbili Maurowie na tych terenach w XII wieku podczas próby odbicia Madrytu z rąk chrześcijan.

Kiedy to po pożarze w 1734 roku spłonął Alkazar i na jego miejscu zbudowano nowy Pałac Królewski, ogrody Campo del Moro były wielokrotnie przebudowane przez: Jana Sachetti (1737 i 1738), Esteban Boutelou (1747), Ventura Rodríguez (1757) i Francesco Sabatini (1767), który wprowadził model jaki jest w Wersalu we Francji. Następnie, za panowania Elżbiety II, kolejne zmiany wprowadził architekt Pascual y Colomer (1844). Obecnie ogród ten jest o nieregularnych kształtach, z dużą ilością drzew liściastych i lekko romantycznym stylu angielskim.

Więcej zdjęć na stronie: Madryt na Facebooku

Informacje praktyczne.
Wejście do ogrodów jest od ulicy Paseo de la Virgen del Puerto.
Aby tam dotrzeć należy przejść koło ogrodów Sabatini w dół ulicą Cuesta de San Vicente i skręcić w lewo w Paseo de la Virgen del Puerto. Lub od strony Katedry Almudena idąc w dół ulica Cuesta de la Vega, aż do Paseo de la Virgen del Puerto i w tym wypadku skręcić w prawo.

Godziny otwarcia:
Zima (od października do marca), od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00, niedziela i święta w godzinach 09:00 – 18:00.
Lato (od kwietnia do września), od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 20:00, niedziela i święta w godzinach 09:00 – 20:00.

[button label=”Powrót do góry” url=”#top” color=”#74c9b4″]

Madrid Río

[slideshow][/slideshow]

Wielki projekt schowania pod ziemią obwodnicy miejskiej M-30 w okolicach rzeki Manzanares, a następnie proces rewitalizacji terenów przyczynił się do powstania nowego obszaru zielonego Madrid Río.

Tam, gdzie kiedyś przejeżdżało tysiące samochodów powstał duży park, zielony korytarz, który rozciąga się od El Pardo do Getafe, łącząc lasy, parki i historyczne ogrody. Dzięki temu ambitnemu planowi rzeka nabrała nowego wymiaru. Jak również dał nam możliwość podziwiania, teraz lepiej widocznych zabytków, takich jak most Segowia czy Toledo, a także nowego mostu Arguanzuela.

Projekt przyczynił się również do lepszej komunikacji między obiema stronami rzeki, dzięki nowym połączeniom mostowym na rzece, która do tej pory dzieliła miasto. Woda jest jednym z głównych bohaterów parku, który ma 13 ozdobnych fontann i plażę miejską. To nowe płuco Madrytu zawiera pięć punktów widokowych z których możemy podziwiać miasto: Glorieta de San Vicente, Huerta de la Partida, most Segovia, most Arganzuela i punkt Południowy na moście dla pieszych i rowerzystów przy parku Lineal del Manzanares sur.

Madrid Río zajmuje obszar 1.210.881 metrów kwadratowych, gdzie posadzono 33.623 nowych drzew z 47 gatunków, 470.844 krzewów z 38 gatunków oraz 21.898 metrów kwadratowych trawnika. Park jest ogólnie dostępny, a jego powstanie przyczyniło się do zwiększenia ścieżek rowerowych o 30 km, powstania 33 boisk sportowych do jazdy na deskorolce, gry w piłkę, koszykówki, tenisa, i inne. Powstały place zabaw dla dzieci, zainstalowano 5506 ławek, 63 punktów picia wody, miejsce na rowery i parkingi oraz zainstalowano 8523 świateł.

Oficjalne otwarcie parku odbyło się 15 kwietnia 2011.

 

Informacje praktyczne.
Do parku można dojechać metrem jak i pociągiem podmiejskim Cercanías.
Stacje metra znajdujace sie w okolicy parku to:
Príncipe Pío – L6, L10, LR, Cercanías,
Puerta del Ángel – L6,
Pirámides – L5, Cercanías,
Marqués de Vadillo – L5,
Legazpi – L6, L3,
Almendrales – L3.

[button label=”Powrót do góry” url=”#top” color=”#74c9b4″]