Dzielnica Literatury

DZIELNICA LITERATURY

Jedna z ulubionych dzielnic nie tylko madrytczyków, ale również i turystów, miejsce gdzie na placu Santa Ana w Crevecería Alemana lubił przesiadywać Hemingway. Również tutaj mieści się jedna z najstarszych restauracji otwarta w 1827 roku, Casa Alberto, gdzie można napić się wermutu z kija. A sposób w jaki jest podawany i sam trunek jest typowy dla Madrytu.

Dzielnica Literatury (Barrio de las Letras) wyznaczona jest przez ulice Atocha, Carrera de San Jeronimo oraz Paseo del Prado. Właśnie w tej części Madrytu począwszy od XVII wieku skupiało się życie literackie stolicy Hiszpanii. W tej części miasta mieszkali najwięksi poeci Złotego Wieku Hiszpanii, jak: Lope de Vega, Góngora, czy Cervantes. Również tutaj znajdowały się „corrales de comedias” la Cruz i el Principe. Corral de comedias, to teatr na wolnym powietrzu, którego początki sięgają XVI wieku, gdzie przedstawienia odbywały się na dziedzińcu domu, a scenę budowano pod jedną ze ścian. Jeden z najstarszych teatrów tego typu mieści się niedaleko od Madrytu w Alcalá de Henares.

Na rogu ulicy León i dzisiejszej Lope de Vega mieściło się „el mentidero”, plotkarskie miejsce spotkań. Gdzie przedstawiciele życia artystycznego spotykali się aby obgadać interesy, porozmawiać o ostatnich wydarzeniach, czy poplotkować o życiu codziennym mieszkańców Madrytu.

W XVII wieku el corral de comedias zamienia się w teatr. Najwięksi dramaturdzy epoki, tacy jak Moratín, Cadalso, Jovellanos, spotykali się pod kościołem San Sabestian, gdzie ich asystenci czytali dzieła pisarzy.

XIX wiek to czas kiedy przy ulicy Prado powstają bary, w których odbywaj się spotkania o charakterze kulturalnym czy artystycznym, ale również dyskutowano o wydarzeniach politycznych, tzw. tertulia. Jedna ze słynniejszych tertuli odbywała się na początku XX wieku w Café y Botillería de Pombo (Café Pombo), na ulicy Carretas, gdzie pisarz Gómez de la Sierra ściągał wielu artystów.

Dzisiaj większość ulic w dzielnicy zamknięte są dla ruchu kołowego, co czyni ja świetnym miejsce na spokojne spacery po dzielnicy literatury.

  • Café Central

Café Central w MadrycieCafé Central w ciągu swojego istnienia, od ponad 25 lat, stał się jednym z kultowych klubów życia nocnego w Madrycie. Gdzie w dobrym towarzystwie można posłuchać koncertów jazzowych na żywo.

Więcej o klubie i koncertach na stronie:www.cafecentralmadrid.com

  • Kościół San Sebastián

Koœció³ San Sebastián w MadrycieKościół San Sebastián znajduje się w miejscu gdzie 1541 roku założono kaplicę pod wezwaniem świętego Sebastian. Tak aby wierni nie musieli chodzić do oddalonego kościoła Santa Cruz. Następnie kaplica została rozebrana i w jej miejsce został postawiony kościół, a nad jego pracami czuwał Antonio Sillero. Prace nad budową kościoła trwały jeszcze przez XVII wiek.
W kościele tym mieściły się organizacje charytatywne wspomagające między innymi artystów mieszkających w dzielnicy. To w tym kościele, którego parafia obejmowała między innymi dzielnicę Literacką, odbywały się chrzty, śluby i pogrzeby wielu znakomitych artystów. Na cmentarzu kościelnym, tam gdzie dzisiaj znajduje się kwiaciarnia, został pochowany Lope de Vega.
W czasie wojny domowej świątynia została doszczętnie zniszczona i odbudowana w latach 1943-1959 przez architekta Francisco Iñiguez Almech, który zmienił orientację budynku.

  • Teatro Español

Teatro Español w MadrycieHistoria teatru rozpoczyna się w połowie XVI wieku, kiedy to bractwo zakonne la Soledad y de la Pasión w wynajętym domu tworzy corral de la Pacheca, który dostarczał środki na utrzymanie szpitali prowadzonych przez braci zakonnych w Madrycie.
W latach 80-tych XVI wieku zostają nabyte przylegające posiadłości i zbudowany Corral del Principe. W kolejnych latach teatr zostaje rozbudowywany, aż do pamiętnego roku 1802, kiedy to pożar doszczętnie niszczy budynek. Odbudowę teatru powierzono architektowi Juanowi Villanueva, który to nadał mu neoklasyczny styl z fasadą ozdobioną medalionami z popiersiami słynnych dramaturgów.

  • Hotel Reina Victoria

Hotel Reina Victoria w MadrycieHotel Reina Victoria, obecnie znany pod nazwą ME Madrid, zajmuje zachodni bok placu Santa Ana. Budynek wybudowany w latach 1919-1923 przez architekta Jesús Carrasco y Encina. Zaprojektowany został jako typowy budynek handlowy z początku XX wieku. Przez wile lat zwany hotelem toreadorów, był ulubionym miejscem, w którym zatrzymywali się matadorzy, między innymi słynny Manolete. Na dachu hotelu mieści się ekskluzywny bar, gdzie pod gwiazdami można wypić drinka.

  • Naturbier – Piwiarnia i Browar

Naturbier - Piwiarnia i Browar w MadrycieNaturbier jest jednym z niewielu miejsc w Madrycie, jak nie jedynym, gdzie można napić się piwa ważonego na miejscu według recepty, metody i norm niemieckich. Naturbier został założony ponad 22 lata temu przez Jaime Tejada, polityka z Galicji pasjonata niemieckiej kultury, który postanowił stworzyć atmosferę prawdziwej niemieckiej tawerny. Następnie lokal odkupiła firma New Rumasa, która do dnia dzisiejszego jest właścicielem Naturbier.

  • Cerveceria Alemana

Cerveceria Alemana w MadrycieStara piwiarnia, założona w 1904 roku, z klasyczną atmosferą, marmurowymi stolikami, kiełbasami niemieckimi, tortillą, piwem z dzbana, jest ulubionym miejscem madrytczyków i turystów. Hiszpański pisarz Enrique Jardiel Poncela był stałym bywalcem browaru, wraz z wieloma matadorami, w tym Dominguín. Było to jedno z ulubionych miejsc Hemingwaya.

  • Pałac Santoña

Pałac Santoña w MadrycieZnajdujący się przy ulicy las Huertas w centrum dzielnicy Literatury, pałac Santoña został zbudowany w XVI wieku, w ostatnich latach panowania Karola V. W 1731 roku nieruchomość została nabyta przez polityka i bankiera Francisca de Goyeneche, który zatrudnił do renowacji pałacu jednego z najwybitniejszych architektów tamtego okresu, Pedro de Rivera, twórcy miedzy innymi mostu Toledo. Dzisiaj możemy podziwiać miedzy innymi główną bramę od ulicy el Príncipe. Pałac przeszedł w ręce książąt Santoña w 1874 roku, którzy nadali mu wizerunek który dziś możemy podziwiać, przybliżający go do ówczesnej epoki i nadając mu charakter egzotyczny i orientalny. Aktualnie w budynku tym mieści się siedziba Madryckiej Izby Handlu i Przemysłu.

  • Casa Alberto

Casa Alberto w MadrycieTawerna Casa Alberto otwarta od 1827 roku oferuje niepowtarzalną atmosferę barów z dawnych lat.
A wspominając czasy Cervantesa należy nadmienić, że ten wybitny pisarz pracował i mieszkał w tym właśnie budynku. To tutaj powstawały między innymi druga część Don Kichota i Podróż na Parnas. W barze można spróbować typowych madryckich dań oraz napić się wermutu z kija.
Więcej na stronie www.casaalberto.es

  • Królewska Akademia Historii

Królewska Akademia Historii w MadrycieKrólewskia Akademia Historii rozpoczyna swoją działalność jako literackie spotkania przyjaciół, w 1735 roku. Uczestnicy tertuli zwrócili się do króla Filipa V aby ten wspomógł naukowe spotkania. Wtedy to zgromadzenie specjalizujące się w badaniach przeszłości zostaje przekształcone w Królewską Akademię Historii na podstawie dekretu królewskiego wydanego przez króla Filipa V z dnia 17 czerwca 1738 roku. Od tego czasu, Akademia jest finansowana ze środków publicznych.
Akademia w swoich zasobach posiada wspaniałą bibliotekę, która zawiera kodeksy, rękopisy i bezcenne inkunabuły naukowych i literackich dokumentów. Jest otwarta dla publiczności w godzinach porannych i popołudniowych. To tutaj konsultują się naukowców hiszpańskich i zagranicznych.

  • Klasztor las Trinitarias Descalzas

Klasztor las Trinitarias Descalzas w MadrycieKlasztor las Trinitarias Descalzas założony w 1609 roku przez Franciscę Gaitán Romeroo, córkę kapitana armii królewskiej Filipa II. W 1639 roku podjęto decyzje o przebudowie całkowitej budynku, zarówno klasztoru jak i kościoła. Prace trwały aż do roku 1698. Budynek jest prosty i surowy z kościołem na planie krzyża łacińskiego.
To właśnie tutaj w dniu 23 kwietnia 1616 roku został pochowany wielki pisarz Miguel de Cervantes Saavedra, a którego szczątki zostały z biegiem lat utracone.

  • Bazylika Nuestro Padre Jesús de Medinaceli

Bazylika Nuestro Padre Jesús de Medinaceli w MadrycieObecna świątynia jest zbudowana na miejscu dawnego klasztoru karmelitów Trynitarzy Matki Boskiej. Klasztor został założony w 1606 przez Francisco Gómez de Sandoval, księcia Lerma, faworyta króla Filipa III, a następnie patronem klasztoru został książę Medinaceli. Klasztor jest znany w mieście z uwagi na rzeźbę Jezusa, która pochodzi z XVII wieku i była przetrzymywana w Fez, została odzyskana przez trynitarzy w 1682 roku. Nazwana od protektora klasztoru księcia Medinaceli, Jezus z Medinaceli.
Podczas wojny o niepodległość budynek został praktycznie zniszczony, a w okresie panowania Ferdynanda VII przystąpiono do jego odbudowy. W 1836 roku zaprzestano prace budowlane i budynek nie był używany do 1843 roku, kiedy to wrócił do rąk księcia Medinaceli, który przekazał go na cele zakonu Caballero de Gracia.
W 1922 roku budynek został zburzony, ponieważ groził zawaleniem, a w 1927 roku rozpoczęto budowę obecnego kościoła, którą prowadził architekt Jesús Carrasco-Muñoz Encina. Budowę świątyni ukończono w 1930 roku, a w 1973 roku została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej przez Papieża Pawła VI.
Świątynia został zbudowany na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami, w górnej części prezbiterium znajduje się słynny posąg Chrystusa Medinaceli. Należy zwrócić uwagę na neobarokową fasadę zwieńczoną trójkątnym dużym frontonem.

  • Dom Lope de Vega

Dom Lope de Vega w MadrycieDom tego wielkiego pisarza Złotego Wieku położony jest w dzielnicy Literatury przy ul. Crevantes 11. Dom – muzeum znajduje się w budynku, w którym pisarz mieszkał przez ostatnie 25 lat swojego życia. Dom został odtworzony tak aby nawiązywał do codziennego życia jakie panowało w okresie Hiszpańskiego Złotego Wieku. Wyposażony został w dzieła sztuki, meble, armaturę i pozycje bibliograficzne związane są z pisarzem i okresem w którym żył i tworzył.

  • Dom Cervantesa

Dom Cervantesa w MadrycieWiadomo, że Miguel de Cervantes w czasie pobytu w Madrycie mieszkał w różnych miejscach i często je zmieniał. Ten dom przy ul. Cervantes 2 jest jednym z tym miejsc w których przebywał ten wielki pisarz i w którym zmarł w dniu 22 kwietnia 1616 roku i następnego dnia 23 kwietnia został pochowany w położonym obok klasztorze las Trinitarias Descalzas.

  • Ateneo de Madrid

Ateneo de Madrid w MadrycieAteneo de Madrid jest to prywatna organizacja powstała w pierwszej połowy XIX wieku, której głównym celem było rozpowszechnianie wiedzy. Ta prywatna instytucja o charakterze publicznym została założona przez grupę liberalnych myślicieli, między innymi Mariano José de Larra i Miguel de Unamuno, wśród wielu innych pisarzy. Jego obecna siedziba przy ulicy Prado 21, została otwarta w 1884 roku, jest dziś ważnym ośrodkiem kultury, gdzie odbywają się koncerty, wieczory poetyckie, konferencje, projekcje audiowizualne.