Pałac Królewski El Pardo


PAŁAC KRÓLEWSKI EL PARDO

Pałac królewski El PardoPołożony 15 km na północ od Madrytu pałac w początkowym okresie był niczym innym jak królewskim domkiem myśliwskim. W okresie dyktatury był oficjalną siedzibą generała Franco, a obecnie poza częścią muzealną, służy jako rezydencja dla przywódców obcych państw odwiedzających Hiszpanię.

Historia pałacu El Pardo sięga początków XV wieku, kiedy to król Henryk III zlecił wybudowanie domu królewskiego, a jego wnuk Henryk IV w 1472 wybudował tam twierdzę otoczoną fosą. Jednak to co możemy dzisiaj podziwiać zawdzięczamy decyzji Karola V, który zlecił wyburzenie twierdzy i w jej miejsce wybudowanie pałacu. Pałacu, który pozwolił królowi rozwijać swoje zamiłowanie do polowania.
Prace prowadzone przez Luisa de Vega nad nowym pałacem zostały podzielone na poszczególne fazy, tak aby nie zakłócało to codziennemu funkcjonowaniu pałacu. Prace trwały w latach 1545-1556.

Pożar, który wybuchł na początku XVII wieku zniszczył część pałacu, jakkolwiek nie dotknął on samej struktury budynku. Największą stratą były obrazy znajdujące się w Salonie Portretów, gdzie znajdowała się jedna z ważniejszych kolekcji królewskich w tamtym czasie. Pałac został odbudowany przez Francisko de Mora i Juna Gomeza de Mora.

Kolejne zmiany zostały dokonane w XVIII wieku, kiedy to razem z architektami takimi jak Sabatini czy Villanueva, zostali zatrudnieni najlepsi specjaliści epoki (inżynierowie, chemicy, topograf królewski). Celem było przekształcenie terenów łowieckich w posiadłość królewską, która obejmowała dwór, miasteczko oraz tereny produkcyjne.

W 1950 roku miejscowość El Pardo przekształciła się z wioski w dzielnicę Madrytu, tym samym została przyłączona do dzielnicy Fuencarral – El Pardo. Jednak nadal odczuwa się tam atmosferę wioski.

Wewnętrzny wystrój Pałacu zawiera między innymi takie dzieła jak sufit namalowany przez Gaspara Becerra w okresie panowania Filipa II, a także obrazy namalowane prze Carducho i Cabrera, czy portret Izabeli Katolickiej Jana z Flandrii i wiele innych dzieł.
Jednak głównym bohaterem wystroju pokoi są gobeliny tkane w Królewskiej Fabryce w Madrycie, do których kartony malowali Bayeu, Castillo, a zwłaszcza Goya.

    • Adres

Calle de Manuel Alonso s/n,
28048 El Pardo (Madrid)
Tel: 91 376 15 00 (poniedziałek – piątek, 10.30-17.00)
Mapa:


Kliknij, aby zobaczyć w powiększeniu.

 

    • Godziny otwarcia

– codziennie 10.00-18.00 (październik-marzec) oraz w godzinach 10.00-20.00 (kwiecień-wrzesień)

UWAGA: Pałac jest używana jako Oficjalna Rezydencja i z racji pełnionej funkcji może być zamknięty. Więcej informacji na stronie: Patrimonio Nacional

    • Cennik

Zwiedzanie pałacu odbywa się z przewodnikiem.
Bilet normalny – 9 euro
Bilet ulgowy – 4 euro

Darmowe wejścia są w środy i czwartki od 15.00 do 18.00 (październik – marzec) i od 17.00 do 20.00 (kwiecień-wrzesień)

    • Jak dojechać

Z Madrytu do El Pardo można dojechać zarówno samochodem jak i autobusem.

Samochodem
Jeżeli wybierzemy się do El Pardo samochodem, to z M-30 zjazd 25 w kierunku M40 i M-607/Colmenar Viejo. Dalej drogą M-605, następnie na M-605 czwarty zjazd i dalej w kierunku El Pardo a Fuencarral/M-612.

Autobusem
Są dwa autobusy, którymi można dojechać do El Pardo:
– 601 ze stacji Moncloa, jeździ co 10-15 minut.
– 602 z Hospital La Paz (Metro Begoña), jeździ co godzinę.