Egipska Świątynia Debod

 • Egipska Świątynia Debod
 • Świątynia Debod w MadrycieKiedy w 1960 roku rozpoczęto budowę Tamy Asuańskiej, zagroziło to zlaniem wielu zabytków starożytnego Egiptu, między innymi Świątyni Debod. W wyniku protestów archeologów, UNESCO zwróciło się o pomoc przy ratowaniu zabytków. Hiszpania była jednym z wielu państw biorących udział przy operacji ratowania arcydzieł architektury, a z wdzięczności za udzieloną pomoc rząd Egiptu podarował świątynię, która została przeniesiona do Hiszpanii w 1968 r.

  Świątynia Debod otwarta została dla publiczności w 1972 r. i jest jednym z nielicznych zabytków, które można podziwiać poza granicami kraju piramid. Dziś usytuowana jest na górze Principe Pio w Madrycie na brzegu parku zachodniego, niedaleko od Placu Hiszpańskiego i obok Alei Malarza Rosales.

  Aby zrozumieć znaczenie tego miejsca, jego dekoracji i poznać jej historię, w budynku umieszczono modele świątyni, makietę miejsca, gdzie wybudowano tamę oraz można zobaczyć prezentacje filmowe.

  Powstanie świątyni datowane jest mniej więcej na lata 200-180 p.n.e, kiedy to król nubijski Adijalamani z Meroe zbudował kapliczkę w mieście Debod na południe od Egiptu, na cześć boga Amona, ojca wszystkich bogów, a następnie rozszerzona i poświęcona została bogini Izydzie za czasów Ptolemeuszy.

  Więcej zdjęćFacebook

  Wejście:
  Jardines del Templo de Debod
  Calle Ferraz, 1
  28008 Madrid
  Mapa

  Godziny otwarcia:
  – od wtorku do piątku w godzinach 9.45-13.45 i 16.15-18.15 (październik-marzec) oraz w godzinach 10.00-14.00 i 18.00-20.00 (kwiecień-wrzesień),
  – sobota, niedziela i święta 10.00-14.00.
  Muzeum nieczynne: w każdy poniedziałek oraz 1,6 stycznia, 1 maja, 25 grudnia.
  Więcej na stronie: www.madrid.es