Ávila


ÁVILA

Wstęp

Okolice Madrytu	ÁvilaÁvila miasto Świętej Teresy zwanej Wielką i jednych z najlepiej zachowanych murów miejskich w Europie z XI wieku. W system obronny włączone jest także prezbiterium romańsko-gotyckiej katedry. Od XVI wieku miasto przyciąga wielu pielgrzymów podążających do miejsca urodzenia świętej Teresy. W 1995 roku miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. Miasto jest również stolica prowincji Ávila. Usytuowane około 110 km od Madrytu, jest najwyżej położoną stolica prowincji w Hiszpanii i leży na wysokości 1131 m n.p.m.

Historia

Prawdopodobnie pierwszymi osadnikami tych terenów były plemiona Celtoiberyjskie, które osiedliły się w VIII wieku przed naszą erą. Wówczas to powstał skromny fort o nazwie „Obila” wokół dzisiejszego placu Mercado Chico.

Przybycie Rzymian nie spowodowało poważnych starć z ludnością rdzenną, rozpoczynając okres intensywnej romanizacji, o czym świadczą pozostałości dróg i mostów zachowanych w całej prowincji.
Chrystianizacja regionu rozpoczyna się w drugim wieku i swój szczyt osiągnęła na koniec IV wieku wraz z nominacją Pryscyliana z Ávili na biskupa.

Po upadku imperium, Ávila pozostawała pod wpływem Wizygotów, choć nie pozostało wiele dowodów na ich obecność. Najbardziej godne uwagi są pozostałości grobów germańskich odnalezione pomiędzy kościołami San Pedro i Santa Maria de la Antigua, które mogły należeć do klasztoru wizygockiego, który prawdopodobnie znajdował się w tej okolicy. Wiadomo też, że biskupi z Ávili regularnie uczestniczył w Synodach w Toledo.

Kiedy to w 711 roku następuje inwazja arabska półwyspu, zaledwie rok później Ávila dostaje się pod panowanie muzułmanów. Tak zaczyna się okres prawie 400 lat kiedy to ten obszar staje się polem bitwy, będąc na granicy części chrześcijańskiej i muzułmańskiej, z niewielką gęstością zaludnienia, bez stabilności gospodarczej, politycznej i kulturalnej. Na przestrzeni wieków Ávila przechodzi z rąk do rąk, co uniemożliwiało powstanie trwałe organizacji miejskiej

Muzułmanie, przyzwyczajeni do żyznej ziemi i bardziej umiarkowanych klimatów, nie posiadali większego zainteresowania tym regionem z wyjątkiem celów militarnych. Chrześcijanie z północy, natomiast chcieli pozyskać nowe tereny w intencji odnowy populacji.

Kiedy upada Kalifat Kordoby pozwala to Kastylii i León zdobyć nowe tereny i rozpocząć z większa siłą proces rekonkwisty, którego to kulminacją w tamtym okresie było zdobycie Toledo przez Alfonso VI w 1085.
Wraz z postępem granicy, Ávila i inne miasta takie jak: Salamanca, Segovia, Sepúlveda…, stają się strategicznymi miastami obronnymi na przesuwającej się granicy. Alfons VI zlecił ponowne zasiedlenie tych miejsc, ludźmi pochodzących z różnych regionów północnych. Rozpoczyna się proces zasiedlania i w 1250 roku Ávila posiada 6615 mieszkańców, składających się z chrześcijan, muzułmanów i żydów.

Jest to również czas wielkiego rozkwitu architektury romańskiej w mieście.

Co zobaczyć

Powrót do góry

  • Mury średniowieczne

Okolice Madrytu	ÁvilaJedną z najbardziej okazałych budowli są mury. Średniowieczna budowla, rozpoczęta w 1090 roku. Przy budowie uczestniczyło 2000 mężczyzn i trwała 9 lat. Ich obwód wynosi mniej więcej 2526 metrów, posiada 88 półokrągłych baszt, 9 bram i średnią wysokość 12 metrów. Mury są dostępne i można się po nich wybrać na spacer.

Mniej więcej z tego okresu, XI-XII wiek, pochodzą kościoły romańskie, bardzo są bardzo ważne dla tego stylu w Hiszpanii, takie jak San Vincent, San Andres i San Pedro.

  • Kościół San Vincent

Okolice Madrytu	ÁvilaBazylika San Vincent posiada rozmiary prawie katedralne i jest wspaniałym przykładem sztuki romańskiej w Hiszpanii. Kościół ten został zbudowany na przełomie XI i XII wieku w miejscu gdzie męczeńsko zginął św. Wincenty, a jego grobowiec został pokryty malowidłami przedstawiającymi sceny jego śmierci. W krypcie znajduje się płyta, na której wraz ze swoimi siostrami zostali straceni przez Rzymian.

  • Kościół San Andres

Okolice Madrytu	ÁvilaKościół ten jest jednym z pierwszych w mieście i budowę jego przypisuje się kamieniarzom pochodzącym z Leon. Kościół o średnich rozmiarach, z trzema nawami z prezbiterium trój-absydalnym, z absydą centralna większą niż boczne.

 

 

 

  • Kościół San Pedro

Okolice Madrytu	ÁvilaKościół ten powstał prawdopodobnie w miejscu gdzie wcześniej istniało miejsce kultu. Budowę jego rozpoczęto w 1100 roku. Prezbiterium, które jako pierwsze zostało wybudowane, posiada czysty styl romański. Kościół zbudowany na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami i prezbiterium z trzema absydami. Posiada trzy wejścia, z których najbardziej wartościowe jest wejście północne. Zachodnia ściana budynku posiada wejście z 6 archiwoltami i wielką rozetą w gotyckim stylu.

  • Katedra

Okolice Madrytu 	ÁvilaBudowę Katedry rozpoczęto w XII wieku, jednak nigdy jej tak naprawdę nie dokończono, o czym może świadczyć brak wieży nad głównym portalem.
Katedra jest również typowym przykładem katedry-twierdzy średniowiecznej Europy, również jest żywą lekcją architektury średniowiecznej i jednym z pierwszych budowli stylu gotyckiego w Kastyli.
Prace nad jej budową były nierównomiernie rozłożone w ciągu wieków i jest wynikiem częstych zmian pierwszego projektu architektonicznego i wiąże się z udziałem wielu artystów.
Warto zatrzymać się przy ołtarzu Królów dzieło Juan Rodriguez i Lucas Giraldo oraz przy chórze. Znajduje się tutaj również grobowiec biskupa nazywanego El Tostado, misternie zdobiony i wykonany z marmuru.

  • Klasztor Santo Tomás

Okolice Madrytu	ÁvilaBudowa jego została zainicjowana w 1483 przez Martín de Solorzano. Założycielem klasztoru był Hernán Núñez de Arnalte, skarbnika królów katolickich. Po jego śmierci, wdowa po nim przekazała klasztor na rzecz królów katolickich, Fernanda i Izabelę, którzy to wybrali to miejsce na pochówek swojego syna Don Juana. Klasztor w stylu późnego gotyku z kościołem o charakterystycznej architekturze klasztornej, na planie krzyża łacińskiego z jedną nawą i dwoma kaplicami. Najbardziej wyjątkowy jest fakt, że ołtarz i chór są podwyższone. W jego wnętrzu ołtarz wykonany przez Pedro Berruguete i grób księcia D. Juan przez Domenico Fancelli w okresie między 1510 i 1511. W części klasztornej zainstalowano Muzeum Sztuki Orientalnej.

  • Święta Teresa Wielka

Okolice Madrytu	ÁvilaTeresa de Cepeda y Ahumada, urodziła się 28 marca w 1515 roku w wielodzietnej rodzinie i zmara w 1582 w Alba de Tormes. Jedna z najważniejszych mistyczek i reformatorek kościoła, pierwsza kobieta uznana jako doktor Kościoła. Jest wiele miejsc związanych z tą świętą: Convento de Santa Teresa, zbudowane w miejscu jej urodzenia. Convento de la Encarnacion, Convento de San José, czy Los Cuatro Postres – oddalone od centrum 1500 metrów, skąd rozciąga się fantastyczny widok na Ávilę.

Jak dojechać

Powrót do góry

Z Madrytu do Avili można dojechać zarówno pociągiem jak i autobusem, oczywiście także samochodem.

  • Samochodem

Jeżeli wybierzemy się do Ávili samochodem, to z Madrytu kierujemy się w kierunku A Corunia droga A-6 i AP-6, która jest w części płatna. A dalej za tunelem kierujemy się na Avilę i Salamankę drogą A-51. Można wybrać tez opcje z drogami bezpłatnymi, wtedy musimy zjechać przed tunelem Guadarrama na 52 zjeździe na N-VI Puerto/A Coruńa, dalej SG-500 i AV-500 w kierunku Ávila.

  • Pociągiem

Pociągi odjeżdżają z dworca Chamartin, gdzie z centrum miasta można dojechać. Podróż trwa w zależności od rodzaju pociągu koło godziny i 30 minut i posiada koło 20 połączeń. Warto wybrać się pociągiem, który trasa wiedzie malowniczą droga wśród gór Guadarrama.

  • Autobusem

Autobusów odjeżdżają mniej więcej co godzinę ze stacji Estación Sur de Autobuses, c/ Méndez Alvaro, 83.