Wystawa “Polonia, Tesoros y Colecciones Artísticas

Kategoria:
    • Wystawa “Polonia, Tesoros y Colecciones Artísticas” w Pałacu Królewski w Madrycie

Dama z gronostajemW Pałacu Królewskim w Madrycie będzie można zobaczyć wystawę czasową pod tytułem „Polska, skarby i kolekcje artystyczne”, składająca się z różnych prac pochodzących z głównych zbiorów Polski, a wśród nich Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, którą będzie można podziwiać po raz pierwszy w Hiszpanii.

To ważne wydarzenie artystyczne, które zostanie oficjalnie otwarte w dniu 1 czerwca przy obecności króla Hiszpanii i prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. A następnie wystawa będzie udostępniona dla publiczności od 3 czerwca do 4 września 2011 w salach wystaw czasowych Pałacu Królewskiego w Madrycie.

Wystawa jest rezultatem podwójnego projektu w ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, pokrywająca się z polską prezydencją UE. Na mocy umowy, podpisanej pomiędzy Radą Dziedzictwa Narodowego Hiszpanii a władzami Polski, w lipcu zostanie otwarte w Krakowie wystawia pod tytułem „Skarby Dziedzictwa Narodowego Hiszpanii”, która obejmuje 104 dzieła o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej.

Dama z gronostajem, jeden z najsłynniejszych obrazów malarza okresu Renesansu, Leonarda da Vinci, jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie (Polska). Wykonany w technice olejnej na desce, został namalowany około 1490 roku. Obraz przedstawia Cecylię Gallerani , 17-letnią kochankę Ludovico Sforza zwanego także jako”Ludvico il Moro ” i jest jednym z czterech portretów kobiecych namalowany przez Leonarda da Vinci, wśród których między innymi są: Portret Ginevry Benci (Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton) i Mona Lisa (Luwr, Paryż). Leonardo namalował piękną i inteligentną Cecylię Gallerani ubraną według hiszpańskiej mody, trzymającą w ręku małego gronostaja, symbol który bez wątpienia odnosi się do Ludovico il Moro, znanego również jako „Ermellino” (Gronostaj) w nawiązaniu do prestiżowego Orderu Gronostaja, otrzymanego w 1488 roku z rąk Ferdynanda I, króla Neapolu.

Wystawa „Polska, skarby i kolekcje artystyczne”, zawierać będzie ponad 190 prac różnego typu: malarstwo, rzeźba, meble, tkaniny, wyroby rzemiosła artystycznego, a także monety i medale oraz książki i dokumentów. Są to dzieła wykonywane przez wielkich artystów, wśród których znajdziemy obrazy olejne Lucasa Cranach, Rembrandta, czy gobeliny z fabryki w Brukseli, niemieckie i włoskie zbroje itp. Wraz z estetycznymi i artystycznymi walorami ekspozycji należy również zwrócić uwagę na jej wartość edukacyjną, zwracając szczególną uwagę na aspekty historyczne, geograficzne i tradycyjne Polski.

Inicjatywa ta, która przedstawia dziedzictwo narodowe Polski było możliwe dzięki Muzeum Czartoryskich w Krakowie we współpracy z Bankiem Santander, Akcją Hiszpania Kulturalna i Polskim Ministerstwem Kultury.

Pałac Królewski (Palacio Real)
Wejście:
Calle Bailén
28071 Madrid
Mapa

Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 (październik-marzec) oraz w godzinach 9.00-19.00 (kwiecień-wrzesień),
– niedziela i święta 10.00-16.00 (październik-marzec) oraz w godzinach 9.00-16.00 (kwiecień-wrzesień).
Pałac nieczynny: 1,6 stycznia,1 maja, 9 września, 9 listopada, 24,25,31 grudnia.
Więcej na stronie: www.patrimonionacional.es

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

ZAPRASZAMY

WEEKENDOWE WYCIECZKI

PO MADRYCIE W J. POLSKIM

ZACZYNAMY JUŻ 27/06/2020