Komunikacja w Madrycie

Poniżej znajdziecie informacje o komunikacji w Madrycie, ale także o tym jak dojechać z lotniska do centrum. 

Komunikacja w Madrycie

Większość zabytków i muzeów Madrytu usytuowana jest w centrum i do większości z nich można dotrzeć pieszo. Mimo to wiele innych atrakcji znajduje się nieco dalej zmuszając nas do skorzystania z transportu publicznego.

  • Metro

Metro jest podstawowym środkiem transportu dla miasta: szybkim, punktualnym i nowoczesnym środkiem transportu.
W dniu 17 października 1919 r., król Alfons XIII oficjalnie otworzył pierwszą linię metra w Madrycie, która łączyła stację Puerta del Sol z Cuatro Caminos. 14 dni później została ona udostępniona do użytku publicznego. Sieć metra składa się z 15 linii. Metro kursuje od szóstej rano do 01:30 w sposób ciągły.

Więcej informacji na oficjalnej stronie metra.
Plan Metra Madrytu.

  • Autobusy

Połączenia autobusowe w Madrycie obsługiwane są przez firmę EMT. Autobusy kursują codziennie w godzinach od 6.00 do 23.00. Wszystkie są klimatyzowanie i większość jest dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Autobusy nocne „buho” odjeżdżają z placu Cibeles. W większości jeżdżą trasami linii metra.

W każdym autobusie jest możliwość zapłaty kartą zbliżeniową.  

Więcej informacji na stronie EMT

Natomiast inne miejscowości obsługiwane są przez prywatne firmy. Pełną informację o połączeniach można znaleźć na stronie internetowej Madryckiego Konsorcjum Transportu (Consorcio de Transportes de Madrid). Szukaj ikonę zielonego autobusu, czyli autobusy podmiejskie – Interurbanos. Także tam znajdziesz wszystkie informacje o metrze, autobusach czy pociągach podmiejskich. Jak również o taryfach.

  • Pociąg podmiejski

Pociągi podmiejskie (El Cercanias) firmy Renfe umożliwiają dobrą komunikację w regionie i szybki dostęp do sąsiednich gmin Kastylii i León oraz Kastylii – La Mancha, a także umożliwiają interesujące wypady do pobliskich miejscowości w regionie. Z wielu punktów podmiejskich dają możliwość szybkiego połączenia się z metrem, jak również z głównymi miastami Wspólnoty Madrytu.
Pociągi podmiejskie umożliwiają szybki i łatwy dojazd do takich atrakcji jak: park rozrywki Warner Bros Park w San Martín de la Vega, park przyrodniczy Faunia w Madryckiej dzielnicy Vicálvaro, do parku rozrywki w parku Casa de Campo i Zoo Aquarium w Madrycie, lub do pobliskich miejscowości takich jak Aranjuez i Alcalá de Henares i innych.

Więcej informacji na stronie Renfe

  • Taksówka

Taksówki w Madrycie są koloru białego z poprzecznym czerwonym paskiem na przednich drzwiach i herbem Madrytu. Jest ich pełno w śródmieściu i łatwo można je znaleźć na ulicach. Trasa z lotniska do centrum może kosztować około 30 Euro.

Radio Taxi: (+34) 91 447 51 80 / (+34) 91 405 55 00

Taxi dla niepełnosprawnych: (+34) 91 547 86 00

Tele Taxi: (+34) 91 445 90 08

Jak dojechać z i na lotnisko

Lotnisko Adolfo Suárez Madryt – Barajas znajduje się 12 km na północny-wschód od centrum Madrytu i jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum, jak również w porównaniu do innych miast europejskich cena za przejazd jest stosunkowo niska i w przypadku metra czy autobusu wynosi ok. 5 euro.

Lotnisko położone jest na równinie w dolinie rzeki Jarama. Można tam dotrzeć zarówno dobrze rozwiniętą komunikacją miejską (metrem, autobusem, taksówka czy pociągiem), jak i własnym środkiem transportu, siecią dróg szybkiego ruchu zarówno płatną jak i bezpłatna.
Na lotnisko można dojechać:
– Autobusem,
– Metrem,
– Pociągiem,
– Taksówką,
– Własnym samochodem.

  • Autobusem

Línea Expres – Atocha-Cibeles-O’Donnell-Aeropuerto
Autobusy koloru żółtego łączące centrum miasta z lotniskiem.
Trasa:
Dworzec kolejowy Atocha – Lotnisko: Atocha, Cibeles, O’Donnell (skrzyżowanie z Doctor Esquerdo), T1, T2 y T4.
Lotnisko – Dworzec kolejowy Atocha: T4, T2, T1, O’Donnell (skrzyżowanie z Doctor Esquerdo), Cibeles y Atocha.
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
T4 parter, przyloty (llegadas).
Więcej na stronieLínea Exprés Aeropuerto
Línea 200 – Avenida de América – Aeropuerto
Linia łącząca lotnisko z dworcem przesiadkowym Avenida de América.
Trasa:
Avenida de América – Lotnisko: Dworzec przesiadkowy (Intercambiador de Avenida de América) – stanowisko 18, C/ Avenida de América (skrzyżowanie z Arturo Soria), Canillejas (przy stacji metra L5), T1 (odloty-salidas), T2 (odloty-salidas) y T4 (przyloty-llegadas).
Lotnisko – Avenida de América: T4 (przyloty-llegadas), T3 (przyloty-llegadas) T2 (przyloty-llegadas), T1 (przyloty-llegadas), Canillejas (przy stacji metra L5), C/ Avenida de América (skrzyżowanie z Arturo Soria), Dworzec przesiadkowy (Intercambiador de Avenida de América).
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
T4 parter, przyloty (llegadas.
Więcej na stronieEMT

Línea 101 – Canillejas-Aeropuerto-Pueblo de Barajas
Linia z przystankami na lotnisku łącząca dzielnicę Barajas z przystankiem Canillejas przy linii metra L5.
Trasa:
Canillejas-Barajas: Avenida de Logroño-Jardines de Aranjuez-Paseo Alameda de Osuna-Carabela-Avenida Hispanidad-T1 (odloty-salidas)-T2 (odloty-salidas)-Zona industrial del aeropuerto-Acuario-Plaza Hermanos Falcó y Álvarez de Toledo.
Barajas-Canillejas: Plaza Hermanos Falcó y Álvarez de Toledo-Acuario- zona industrial del aeropuerto-T3-T2 (przyloty-llegadas)-T1 (przyloty-llegadas)-Plaza del Mar-Avenida Hispanidad-Avenida de América-Avenida de Logroño.
Przystanki na lotnisku:
T1 parter, przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 2,
T2 przyloty (llegadas), naprzeciwko sali 5,
Więcej na stronieEMT

  • Metrem

Bezpośrednie połączenie z lotniskiem ma linia metra nr L8, która łączy lotnisko z Dworcem przesiadkowym Nuevos Ministerios, gdzie możemy się przesiąść na kolej podmiejską z bezpośrednim połączeniem do Puerta del Sol (samo centrum miasta) jak i linie metra L6 i L10.

Koszt biletu na i z lotniska jest obciążony dodatkową opłatą po hiszpańsku tzw. „suplemento”. Jej koszt wynosi 3 euro, które należy opłacić wykupując bilet na stacji początkowej lub przy wejściu na lotnisko. Dotyczy to osób, które mają tzw. bilety 10-cio przejazdowe. Jeśli kupujemy bilet bezpośrednio na lotnisko lub z lotniska, to opłata jest już wliczona w cenę. Koszt całkowity za przejazd z lub na lotnisko wynosi ok 5 euro.

Przystanki na lotnisku:
T1 i T2 – przystanek metra znajduje się przy przejściu łączący terminal T2 z parkingiem P2.
T4 – poziom -1.
Więcej na stronieMetro de Madrid

  • Pociągiem – Cercanías Renfe

Príncipe Pío-Aeropuerto T4 (Línea C1)
Pociąg podmiejski Cercanías łączący centrum miasta z lotniskiem.
Trasa:
Príncipe Pío, Pirámides, Delicias, Méndez Álvaro, Atocha, Recoletos, Nuevos Ministerios, Chamartín, Fuente de la Mora y Aeropuerto T4.
Pociagi kursują od 5.15 do 23.32 (kierunek lotnisko) y od 5.59 do 0.15 (kierunek Príncipe Pío). Co 30 minut.
Przystanki na lotnisku:
Przystanek znajduje się na terminalu T4, poziom -1. Pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny autobus. Łączący terminale T1, T2, T3 i T4.
Więcej na stronieCercanías Renfe

  • Taksówką

Aby wziąć taksówkę, należy udać się do odpowiedniego postoju taksówek. Należy ignorować osoby oferujące usługi przewozu wewnątrz terminali. Sprawdzić, czy taksometr został włączony (minimalna opłata). Poprosić o rachunek, który będzie niezbędny w razie jakichkolwiek roszczeń.

UWAGA!!!

Od niedawna władze miasta doszły do porozumienia z korporacjami taksówkarskimi i została wprowadzona stała opłata. Kurs pomiędzy centrum Madrytu wynosi 30 euro, niezależnie od pory dnia czy miejsca w  obrębie obwodnicy miejskiej M30 . Aby wziąć taksówkę, należy udać się do odpowiedniego postoju taksówek. Należy ignorować osoby oferujące usługi przewozu wewnątrz terminali. W razie czego zawsze należy poprosić o rachunek, który będzie niezbędny w razie jakichkolwiek roszczeń.

Postoje taksówek znajdują się:
– T1 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 2.
– T1 na piętrze. Odloty (salidas). Drzwi przednie nr 3
– T2 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 5.
– T2 na pietrze. Odloty (salidas). Drzwi przednie nr 6
– T3 na parterze. Przyloty (llegadas). Przed salą nr 7.
– T4 na parterze. Przyloty (llegadas).
– T4 na piętrze. Odloty (salidas). W północnej części.

Opłaty poza lotniskiem:
– Rozpoczęcie podróży:
Od poniedziałku do soboty od 6.00 do 21.00: 2,30 €.
Od poniedziałku do piątku od 21.00 do 6.00: 2,35 €.
Niedziele i święta od 6.00 do 21.00, 2,35 €.
Soboty, niedziele i święta od 21.00 do 6.00, € 3,10.
– Stawki za kilometr:
Od poniedziałku do piątku oprócz świąt (od 6.00 do 21.00) oraz w soboty z wyjątkiem świąt (od 6.00 do 15.00), każdy kilometr w strefie A, 1,05 € , w strefie B, 1,20 € , inne godzin, € 1,20 w strefie A i € 1,25 w strefie B.
– Dodatkowe opłaty:
Podróż do / z lotniska, 5,50 €.
Podróż do / z dworca kolejowego i autobusowego, 3,00 €.
Dojazd do lub z Parque Ferial Juan Carlos I (IFEMA), 3,00 €.
Bezpłatnie przewożony jest pies przewodnik, a także inne zwierzęta domowe w klatkach jak również bagaż, jeżeli zmieści się w bagażniku samochodu.

UWAGA: najwyższy nominał banknotu przyjmowanego przy płatności to 20 €.

  • Własnym samochodem

Dla osób posiadających GPS poniżej szerokości i długości geograficzne dla poszczególnych terminali:
T1 : Szerokość: 40º 27´ 50” N i Długość: 3º 34´ 13” W
T2 : Szerokość: 40º 28´ 05” N i Długość: 3º 34´ 10” W
T3 : Szerokość: 40º 28´ 13” N i Długość: 3º 34´ 16” W
T4 : Szerokość: 40º 29´ 28” N i Długość: 3º 35´ 35” W

Co zobaczyć?
Madryt w 1,2,3 dni
Jak dojechać?
Hotele
Transport
Gdzie zjeść?
Na zakupy
Mapa
Przewodnicy w Madrycie

Zobacz Madryt z nami

Wycieczki dostosowane do klienta. Różnorodne opcje programów zarówno dla konesera sztuki, jak i miłośnika piłki nożnej czy dobrej hiszpańskiej kuchni i wina.