Madryt

W geograficznym centrum Półwyspu Iberyjskiego, położona w południowo-zachodniej Europie, znajduje się Wspólnota Madrytu (Comunidad de Madrid) – jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Jego stolicą jest miasto Madryt, które jest równocześnie stolicą Królestwa Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km ² i graniczy administracyjnie z dwoma regionami, Kastylia i León (na północy i zachodzie) i Kastylia – La Mancha (południe i wschód).
Madryt znajduje się na wysokości ok. 650 m n.p.m nad poziomem morza, choć są obszary, które przekraczają 700 metrów. Najwyższy szczyt pasma górskiego Guadarrama Peñalara, leżący na granicy z regionem Kastylia i León, ma wysokość 2.428 m n.p.m.

Madryt – jest miastem niedocenianym przez Polaków. Uważany jest za jedną z najbardziej zielonych stolic świata, która pod względem ilości drzew zajmuje drugie miejsce po Tokio. Madryt to nie tylko to co głównie się kojarzy z Hiszpanią: korrida (jest tu jedna z największych aren na świecie), flamenco i słońce. Jest znany również z doskonałej gastronomii z tysiącami barów i restauracji. Tutejszy rynek ryb i owoców morza z codzienną dostawą świeżych produktów należy do największych na świecie.

W końcu Madryt to miasto kultury i sztuki, z jedną z największych kolekcji malarskich w Muzeum Prado, Muzeum Współczesnym Reina Sofia i innych.

Stolica to również zakupy, gdzie na posezonowe wyprzedaże zjeżdżają turyści nie tylko z Hiszpanii. Madryt to także noc i zabawa do rana. To miasto, które nigdy nie zasypia.

Ale Madryt to także życie gejowskie i coroczna parada ściągająca ponad milion uczestników z całego świata. Jest tu też wiele innych atrakcji, takich jak park rozrywki Warner Bros i inne.

W stolicy Hiszpanii można znaleźć szeroki wachlarz atrakcji zarówno dla doroslych jaki dzieci, miłośników piłki nożnej czy sztuki, emerytów oraz przedstawicieli środowiska LGBT.

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Centralne położenie miasta umożliwia łatwy dojazd do wielu okolicznych miast i miasteczek, które ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tutaj wymienić Toledo, Segowia, Escorial, Aranjuez czy Alcala de Henares do których można dojechać z Madrytu w czasie krótszym niż 1 godzina. Każdy z tych urokliwych zakątków jest inny i może zachwycić turystę.

Kierunek Madryt - Planowanie podróży

Klimat

Ze względu na położenie, Madryt ma klimat kontynentalny, charakteryzujący się dużą różnicą temperatur między zimą i latem, czego wyrazem są mroźne zimy i gorące lata.
W zimie temperatura może spaść poniżej 0° C a latem osiąga nawet 40° C. W przypadku terenów górskich w regionie, zimy są trudniejsze, jednak latem temperatury są bardziej łagodne.
Średnia roczna temperatura wynosi około 14° C, w najzimniejszym miesiącu średnia temperatura wynosi 5° C, a w miesiącach letnich jest to 25° C.
W miesiącach zimowych, bezchmurne noce często zamieniają się w poranne przymrozki z opadami śniegu, rzadziej w stolicy niż w górach, gdzie często zdarzają się obfite opady śniegu.
Jeżeli chodzi o opady deszczu to najwięcej notuje się je jesienią i wiosną, natomiast lato jest najbardziej suchym sezonem.

Kiedy pojechać

Madryt można odwiedzać przez cały rok. Miasto i okolice oferują atrakcje o każdej porze roku i dla każdego. Jednak z uwagi na temperaturę najlepszymi okresami na zwiedzanie Madrytu to wiosna i jesień. Kiedy to życie na ulicach Madrytu jest najbardziej ożywione. Więcej o tym kiedy pojechać do Madrytu znajdziecie w naszym wpisie na blogu: Najlepszy okres na Madryt. 

Przydatne telefony w Madrycie

Numer alarmowy w nagłych wypadkach: 112

Lotnisko
Tel: (+34) 902 35 35 70 / (+34) 91 305 83 43 / (+34) 91 305 83 45

Informacja miejska Madrytu
Tel: 010

Straż Pożarna
Tel: 080

Wspólnota Madryt
Tel: 012

Sytuacja na drogach
Tel: (+34) 900 12 35 05

Apteki
Tel: 098

Straż Miejska
Tel: 092

Policja
Tel: 091

Radio Taxi
Tel: (+34) 91 447 51 80 / (+34) 91 405 55 00

Koleje RENFE
Tel: (+34) 902 24 02 02

Taxi dla niepełnosprawnych
Tel: (+34) 91 547 86 00
Tel: (+34) 91 445 90 08

Transport publiczny
Tel: (+34) 91 580 42 60 / 012

Poważne nagłe wypadki medyczne
Tel: 061

Kontakt do instytucji polonijnych w Madrycie znajdziecie na naszej stronie o Polonii. Tutaj>>> 

Zwyczaje godzinowe

  •  

Madryt znany jest jako bardzo aktywne miasto, zawsze ulice są pełne ludzi. W części jest to prawda, ale tak jak wszędzie, są pewne godziny o których warto wiedzieć przed sporządzeniem planów wycieczki do stolicy Hiszpanii. Dlatego warto wiedzie o pewnych zwyczajach godzinowych.

Madryt ma szeroki wachlarz godzin pracy. Z jednej strony istnieją sieci handlowe i sklepy otwarte bez przerwy od 10 do 22, choć godziny otwarcia mogą się różnić w poszczególnych punktach. Z drugiej strony, małe sklepy zwykle zaczynają pracę od godziny 10 i są otwarte do 14, następnie przerwa na obiad tzw. sjesta. Po przerwie otwierają się ponownie o godzinie 17 i zamykają się koło godziny 20.30.

Jeżeli chodzi o restauracje to pora obiadowa odbywa się ogólnie od godziny 13 do 17. Na kolację zazwyczaj otwierane są po godzinie 20.30 do 24.00, lub nawet do 1 w nocy. Jednak jest coraz więcej miejsc , które nie zamykają się po południu i można tam zjeść o każdej porze.

Bary i kawiarnie otwierają się bardzo wcześnie rano (między 7 a 8 ) i działają aż do późna w nocy (od 23 do 1, w zależności od zakładu).

Nocne życie Madrytu oferuje wiele możliwości. Z jednej strony, znajdziemy kluby, które zwykle są otwarte do 3 lub 3.30 rano. Z drugiej strony dyskoteki działające przez całą noc, od 24 do 6:30. Jednak przed 3 rano większość madrytczyków bawi się w barach i do dyskotek idą dopiero po ich zamknięciu.

Banki otwarte są od godziny 8.30 i zamykane dla interesantów o godzinie 14.30. Jednak niektóre placówki otwarte są dłużej w określone dni tygodnia, do godziny 20.

Co zobaczyć?
Madryt w 1,2,3 dni
Jak dojechać?
Hotele
Transport
Gdzie zjeść?
Na zakupy
Mapa

Madryt - Kompletny Przewodnik

Mamy przyjemność poinformować, że w 19 maja 2016 roku ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża przewodnik po Madrycie naszego autorstwa. Książka licząca 240 stron, ukazała się w ramach serii Travelbook. Przewodnik „Madryt. Travelbook” zawiera zarówno informacje dotyczące optymalnego zaplanowania podroży do stolicy Hiszpanii, jak również opisy znanych i tych mniej znanych zabytków oraz ciekawych z punktu widzenia kulturalnego i kulinarnego miejsc Madrytu. Książka została napisana przez przewodników miejskich na co dzień mieszkających i pracujących w Madrycie.

W 2019 roku na rynku ukazało się drugie wydanie naszego przewodnika. 

masz pytania

Skontaktuj się z nami

Wyślij mail-a

info@cowmadrycie.pl

Aleksander

+34 605 355 958

Agnieszka

+34 634 329 381

Polska

+48 224 279 172​