Madryt w 1,2,3 dni

Madryt jest miastem bardzo ciekawym i mało znanym. 
Niezależnie, ile czasu zamierzasz przeznaczyć na jego poznawanie, zawsze możesz liczyć na nowe doznania i odkrycia wcześniej nie eksplorowanych zakątków.
Stolica Hiszpanii jest miastem, gdzie każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie, niezależnie czy jest koneserem sztuki, wielbicielem dobrej kuchni, kibicem piłkarskim czy poszukiwaczem przygód.

Poniżej przedstawiamy propozycję 3-dniowego zwiedzania Madrytu i jego okolic. 

Madryt w 1 dzień

Jeśli masz możliwość zwiedzania Madrytu tylko przez jeden dzień poniżej zamieszczamy naszą propozycję programu. 

Wycieczkę rozpoczynamy na jednym z najbardziej emblematycznych placów Madrytu, "Puerta del Sol" co w wolny tłumaczeniu oznacza "Brama Słońca". Miejsce to zyskało nazwę od nieistniejącej już bramy miejskiej zorientowanej na wschód, na którą o poranku padały pierwsze promienie słońca. Na Sol Madrytczycy świętują nadejście Nowego Roku jedząc 12 winogron. Tutaj znajduje się tzw. "kilometr zerowy" od którego liczy się kilometry dróg odchodzących z Madrytu. 

Jeśli nie jadłeś jeszcze śniadania warto wstąpić na typowe madryckie ciasteczka rosquillas i kawę do pobliskiej cukierni La Mallorquina założonej w 1894 roku lub do najlepszej pijalni czekolady San Gines na churros i czekoladę. 

Podążając spacerowym krokiem ulica Arenal po prawej stronie mijamy Plaza de Isabel II z okazałym gmachem opery. Stąd jest już niedaleko do zielonego Plaza de Oriente nad którym góruje monumentalny Pałacu Królewskiego (wstęp 12 Euro, z przewodnikiem 10 Euro) oraz współczesna katedra Almudeny (bezpłatny wstęp). Oba zabytki są udostępnione dla zwiedzających.

Teraz czeka nas wędrówka po dzielnicy Habsburgów podczas której zobaczymy między innymi jedne z najstarszych budowli cywilnych w Madrycie, czyli dom rodziny Lujanes z XV wieku, dom rodziny Cisneros z XVI wieku czy barokowy budynek dawnego ratusza miejskiego. Aby poznać smaki Hiszpanii i Madrytu udamy się do hali targowej San Miguel, w której znajdują się stoiska z owocami morza, wędlinami, serami, owocami, winem i słodkimi przysmakami. Tu warto zatrzymać się na degustacje typowego madryckiego wermutu.

Następnie powędrujemy wąskimi uliczkami, śladami średniowiecznego miasta poprzez plac La Paja i plac Świętego Andrzeja, w stronę Muzeum Korzeni (wstęp bezpłatny), znajdującego się w miejscu dawnego pałacu z XVI wieku należącego do rodziny Vargas. W tym zakątku wg. legendy mieszkał na przełomie XI i XII wieku patron Madrytu św. Izydor Oracz.

Dalej do głównego placu – Plaza Mayor, na którym odbywało się wiele ważnych wydarzeń m.in.: walki byków i procesy inkwizycji. W okolicy placu znajduje się uznana za najstarszą na świecie wg. Księgi Rekordów Guinnessa, restauracja Sobrino de Botín, założona w 1725. Jeśli masz nieograniczone środki finansowe to możesz zatrzymać się tu na obiad. W przypadku budżetu turystycznego bardziej rekomendowana jest restauracja Museo del Jamon, gdzie dwudaniowy obiad z deserem i napojem kosztuje ok. 9 Euro.

Po hiszpańskim obiedzie, do którego oczywiście polecamy lampkę wina, zapraszamy do kolejnego zakątka Madrytu, zwanego Madrytem Burbonów.

Nasz spacer rozpoczniemy od klimatycznej Dzielnicy Literackiej, gdzie w jednym z klasztorów został pochowany twórca „Don Kichota z La Manczy” Miguel Cervantes, a nieopodal znajduje się dom sławnego hiszpańskiego dramaturga, Lope de Vega. W dalszej kolejności przyjrzymy się nietypowej bryle Muzeum Caixa Forum do którego przynależy znajdujący się obok ogród wertykalny. 

Następnie mijając gmach Muzeum Sztuki Współczesnej Reina Sofia (wstęp 10 Euro) udamy się na Dworzec Atocha, w którego wnętrzu znajduje się ogród tropikalny i pomnik upamiętniający ofiary zamachu terrorystycznego z 11.03.2004 roku. 

Dla relaksu przejdziemy do Parku Retiro, gdzie znajduje się najstarsze drzewo w Madrycie, pomnik upadłego anioła oraz pałace: Kryształowy i Velazqueza. W tej oazie zieleni warto zatrzymać się w jednym z barów na kawę lub inny napój orzeźwiający. 

Następnym punktem programu będzie Muzeum Prado, czyli jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie (wstęp 15 Euro). Dalej powędrujemy w stronę placu i fontanny bogini Cibeles (ulubionego miejsca kibiców klubu piłkarskiego Real Madrid) i ratusza Madrytu nazywanego Palacio de Cibeles. Zarówno z budynku ratusza, jak i sąsiadującego z nim budynku Círculo de Bellas Artes można podziwiać piękne widoki na Madryt. Oba gmachy dysponują barami w górnej części z których można kontemplować panoramę miasta z drinkiem w ręce (koszt wjazdu na taras 3-4 Euro).

Na kolację warto wybrać się do jednego z lokali z muzyką flamenco (tablao). Najsłynniejszy z nich, to Corral de la Moreria, którego szef kuchni David García uzyskał gwiazdkę Michelin.

 

Przewodnicy w Madrycie

Taki lub podobny spacer możesz zrealizować samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika z Co w Madrycie. Jeśli planujesz w Madrycie pozostać co najmniej jeden dzień dłużej, mamy dla ciebie kolejną propozycję.

Madryt w 2 dzień

Tym razem zapraszamy na zwiedzanie współczesnego Madrytu. Podczas naszej wędrówki proponujemy zwiedzenie dwóch aren madryckich. Jedna z nich Las Ventas, związana jest z tradycyjną walką byków, gdzie od marca do października odbywa się korrida. Wspaniała monumentalna arena w stylu neomudejar, która powstała na początku XX wieku i jest trzecią co wielkości areną na świecie. Następnie przejedziemy w okolice Paseo de la Castellana. Ulica stanowi jedną z najważniejszych arterii miasta, przy której znajdują się takie ciekawe obiekty jak: Muzeum Historii Naturalnej, kompleks ministerstw Nuevos Ministerios, wieżowce AZCA, Pałac Kongresowy, stadion Santiago Bernabéu.

Estadio Santiago Bernabéu to nazwa stadionu piłkarskiego, który jest macierzystym obiektem klubu piłkarskiego Real Madryt. Dla fanów tego zespołu, których szacuje się, że jest na świecie ok. 125 milionów (dane wg. magazynu Marca z 2015 roku) nie jest wymagana większa reklama, aby odwiedzić stadion i znajdujące się przy nim muzeum. Po emocjach piłkarskich można wybrać się na obiad do jednego z barów lub restauracji odwiedzanych przed lub po meczu przez kibiców Realu.

 

W drugiej części dnia poznamy część Madrytu położoną na północny-zachód od słynnej Gran Via. Gran Via jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Hiszpanii. Jej wspaniałe, różnorodne, często monumentalne budynki były konstruowane z dużym rozmachem w latach 1910-1932. W tej okolicy znajduje się wiele sklepów, kin, teatrów, restauracji i hoteli. Stanowi ona komercyjne, kulturalne i turystyczne centrum stolicy.
Z ruchliwą Gran Via sąsiadują mniej znane turystom dzielnice: Chueca i Malasaña.

Chueca jest kojarzona ze środowiskiem LGBT. W ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmieniła – od marginalnej i zapomnianej do jednej z najmodniejszych w Madrycie. Symbolem tych zmian może być m.in. odnowiona hala targowa Mercado de San Antón.

Malasaña lub dawniej Barrio de Maravillas jest dzielnicą znaną z dużej ilości sklepików, warsztatów, atelier młodych artystów i wschodzących projektantów mody, ale również ciekawych barów i restauracji. Jest miejscem gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

Obydwie dzielnice mogą poszczycić się duża liczbą ciekawych obiektów architektonicznych i muzeów takich jak: Hospicio de San Fernando (obecnie Muzeum Historii Madrytu), kościół San Anton de los Alemanes czy dawne koszary, Cuartel del Conde Duque. Naszą wycieczkę zakończymy w okolicy placu Hiszpańskiego z pomnikiem Cervantesa oraz wzgórza z egipską świątynią Debod, z którego rozpościera się wspaniały widok na zachodnią część Madrytu i największy park madrycki Casa de Campo.

Późnym wieczorem na wzór Hiszpanów warto wybrać się do barów przekąskowych, czyli tapas. Duża ich część znajduje się w okolicy Huertas, Chueca, Malasaña, La Latina czy Barrio de las Letras.

Madryt w 3 dzień

Po dwóch dniach intensywnego zwiedzania Madrytu warto odwiedzić jedno z uroczych miast lub miasteczek znajdujących się w zasięgu maksymalnie 1 godziny podróży z metropolii. W szczególności rekomendujemy wycieczki do Toledo, Escorialu czy Segowii.

 

Toledo

Toledo

Toledo, miasto wpisane w 1986 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położone jest na skalistym wzgórzu, otoczonym z trzech stron przez wody rzeki Tajo (Tag).

Jest miastem wyjątkowym pod względem swojej długiej i burzliwej historii, kultury i aury tajemniczości, które je otacza.

Toledo nazywane jest „miastem trzech kultur” dlatego, że przez kilka wieków zamieszkiwali je chrześcijanie, żydzi i muzułmanie lub „miastem cesarskim” ze względu na to, że cesarz Karol I wybrał je sobie jako swoją główną siedzibę na terenie Hiszpanii.  

W Toledo warto zwiedzić Katedrę, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii (wstęp 9 Euro), dawną dzielnicę żydowską z jedną z dwóch synagog (wstęp ok. 3 euro), kościół Santo Tome z obrazem El Greco „Pogrzeb Hrabiego Orgaza” (3 Euro), dawny meczet i kościół Cristo de la Luz (wstęp 3 Euro), lub klasztor w stylu izabelińskim, w którym mieli zostać pochowani Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński, San Juan de los Reyes (wstęp 3 Euro). 

Obowiązkowym punktem programu w Toledo jest wizyta na jednym z tarasów widokowych znajdujących się na przeciwległym od starówki brzegu rzeki Tajo. Na punkty widokowe można dostać się własnym transportem, autobusem turystycznym, taksówką lub pieszo. Ta ostatnia opcja będzie dobrym rozwiązaniem dla miłośników długich spacerów.

Escorial

Największą atrakcją miasteczka San Lorenzo de El Escorial jest monumentalny zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny o tej samej nazwie. Zabytkowy kompleks powstał w latach 1563-1584 z inicjatywy króla Filipa II.

Jego majestatyczna bryła zbudowana z szarego granitu w surowym stylu późnego renesansu, do dziś budzi respekt zarówno dla architektów (Juan Bautista de Toledo i Juan de Herrera) jaki i robotników, którzy byli zaangażowani w konstrukcję kompleksu.  Z powodu swoich gigantycznych rozmiarów jak i wartości symbolicznej, od końca XVI wieku był uznawany za ósmy cud świata. W 1984 roku obiekt został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Escorial był kompleksem wielofunkcyjnym. Dawniej znajdowała się tu rezydencja rodziny królewskiej. Na terenie pałacowo-klasztornym utworzony został panteon władców Hiszpanii z dynastii Habsburgów i Burbonów. W kompleksie pałacowo-klasztornym znajduje się ogromna ilość relikwii oraz cenna kolekcja dzieł sztuki. Samo miasteczko położone jest w przepięknej górskiej scenerii ok. 1032 m n.p.m. Obiad warto zjeść w jednej z uroczych restauracji na terenie starówki Toledo.

W następnej części dnia przejazd do Doliny Poległych, gigantycznego mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Prace nad tym narodowym pomnikiem trwały od 1941 do 1959 roku. Został on wykonany między innymi rękami 20 tysięcy więźniów. Kamienny krzyż na wzgórzu ma 152,4 m wysokości, 46 m rozpiętości i 6 m szerokości, waży 201 tysięcy ton i jest widoczny z odległości prawie 50 kilometrów. Jest to najwyższy pamiątkowy krzyż na świecie. W Dolinie Poległych pochowany został gen. Franco (w 2019 roku jego szczątki zostały przeniesione na cmentarz Mingorrubio w El Pardo.) oraz prochy ok. 36 tys. żołnierzy frankistowskich i republikańskich.

Segowia

Segowia to malowniczo położone miasto, znajdujące się w odległości 92 km od Madrytu. Zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również swoimi zabytkami. Zarówno starówka jak i rzymski akwedukt zostały wpisane w 1985 roku na listę zabytków UNESCO.

Na uwagę zasługuje również bajkowy zamek, Alcazar (wstęp 5,5 Euro), dawniej ulubiona siedziba władców Kastylii, który posłużył jako wzór do zamku z bajki Disneya o „Królewnie śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Do tej listy należałoby jeszcze dodać późnogotycką katedrę (wstęp 3 Euro) i plac główny, Plaza Mayor oraz romańskie kościółki i dzielnicę kanoników, gdzie możemy podziwiać cywilne budowle romańskie. Segowia to nie tylko zabytki, to również doskonała kuchnia. Typowym daniem tego regionu jest cochinillo czyli pieczony prosiaczek, który do momentu uboju żywiony był mlekiem matki. Najbardziej znana restauracja serwująca to charakterystyczne lokalne danie to Mesón de Cándido.

 

Co zobaczyć?
Madryt w 1,2,3 dni
Jak dojechać?
Hotele
Transport
Gdzie zjeść?
Na zakupy
Mapa
Przewodnicy w Madrycie

Przedstawiona propozycje 3-dniowego zwiedzania Madrytu i jego okolic można zmodyfikować o inne atrakcje w zależności od zainteresowań uczestników. Serdecznie zapraszamy na wycieczki zorganizowane w towarzystwie jednego z naszych oficjalnych przewodników. 

Na naszym blogu

Kompletny Przewodnik po Madrycie

Więcej informacji możesz uzyskać podczas wycieczek w towarzystwie naszych przewodników lub nabywając przewodnik naszego autorstwa, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Książka licząca 240 stron, ukazała się w ramach serii Travelbook. Przewodnik „Madryt. Travelbook” zawiera zarówno informacje dotyczące optymalnego zaplanowania podroży do stolicy Hiszpanii, jak również opisy znanych i tych mniej znanych zabytków oraz ciekawych z punktu widzenia kulturalnego i kulinarnego miejsc Madrytu. Książka została napisana przez przewodników miejskich na co dzień mieszkających i pracujących w Madrycie.

masz pytania

Skontaktuj się z nami

Agnieszka

+34 634 329 381

Aleksander

+34 605 355 958

Polska

+48 224 279 172​

Wyślij mail-a

info@cowmadrycie.pl