Malasaña i Chueca

Z ruchliwą Gran Via sąsiadują mniej znane turystom dzielnice: Chueca i Malasaña.

Chueca jest kojarzona ze środowiskiem LGBT. W ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmieniła – od marginalnej i zapomnianej do jednej z najmodniejszych w Madrycie. Symbolem tych zmian może być m.in. odnowiona hala targowa Mercado de San Antón.

Malasaña lub dawniej Barrio de Maravillas jest dzielnicą znaną z dużej ilości sklepików, warsztatów, atelier młodych artystów i wschodzących projektantów mody, ale również ciekawych barów i restauracji. Jest miejscem gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

Cuartel del Conde Duque

Cuartel del Conde-Duque

To dawne koszary wojskowe wybudowane na początku XVIII wieku. Architektem, który nadzorował ich budowę był Pedro de Ribera. Obecnie znajduje się tu m.in.: centrum kultury, sale wystawowe, archiwum i biblioteka.
plaza dos de mayo 01

Plaza del Dos de Mayo

Plac jest sercem dzielnicy Malasaña. W jego centralnej części znajduje się pomnik oficerów Daoiza y Velarde, którzy walczyli w tym miejscu podczas powstania przeciw Francuzów w dniu 2 maja 1808 roku.
Iglesia de San Antonio de los Alemanes

Iglesia de San Antonio de los Alemanes

Barokowy kościół św. Antoniego „od Niemców” został zbudowany na planie elipsy. W jego wnętrzu znajdują się przepiękne dekoracje wykonane przez Luca Giordano, Juan Carreño de Miranda i Francisca Rizi.
Miasto kultury

Antigua Fábrica de Hielo

Gmach dawnej fabryki lodu był wykorzystywany również jako pierwszy browar piwa Mahou, wytwórnia fortepianów i przestrzeń na której znajdowało się wiele małych zakładów i warsztatów rzemieślniczych.
Convento de las Comendadoras de Santiago02

Convento de las Comendadoras de Santiago

Gmach klasztoru mniszek Comendadoras i przylegający do niego kościoła zostały wybudowane w XVII wieku na zlecenie króla Filipa IV. Służył również jako więzienie i magazyn browaru Mahou.
Miasto kultury

Iglesia de Montserrat

Barokowy klasztor ufundowany przez Filipa IV, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Obecnie świątynię zajmują benedyktyni z Santo Domingo de Silos. Część kompleksu została przeznaczona na rezydencję dla osób starszych.
Miasto kultury

Museo del Romanticismo

W muzeum zostały wyeksponowane obrazy, meble i wyroby rzemiosła z XIX wieku (z epoki romantyzmu). Wśród zgromadzonych dzieł znajdują się prace m.in.: Francisco de Goya czy Federico de Madrazo.
Miasto kultury

Iglesia de San Antón Abad

Początki kościoła św. Antoniego Wielkiego sięgają XVIII wieku. 17 stycznia właściciele przybywają tu ze swoimi zwierzętami, aby je pobłogosławić. Obiekt podlega fundacji Mensajeros de la Paz (Posłańcy Pokoju).
Miasto kultury

UGT

Gmach dawnego klasztoru św. Marii Magdaleny, gruntownie przebudowany w XIX wieku jest obecnie siedziba UGT (Powszechnego Związku Robotników). Fasada budynku jest w stylu neomudejar.
Museo de Historia

Museo de Historia de Madrid

Barokowy budynek Muzeum Historii Madrytu jest autorstwa Pedro de Ribera. Dawniej znajdowało się tu hospicjum dla ubogich. We wnętrzu wśród wielu ciekawych eksponatów można podziwiać makietę Madrytu z 1830 roku.
Casa Palcio de Longoria 03

Palacio de Longoria

Pałac z 1902 roku jest jednym z najlepszych przykładów modernizmu w Madrycie. Powstał na zamówienie bankiera o nazwisku Longoria. Budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Autorów i Wydawców.
Miasto kultury

Convento de Salesas Reales

Klasztor ufundowany w 1748 roku przez królową Barbare de Braganza obecnie jest siedzibą Sądu Najwyższego oraz parafii świętej Barbary (kościół). Jest miejscem pochówku fundatorki i jej męża króla Ferdynanda VI.

Powiązane na naszym blogu

Museo Naval w Madrycie

Madryt jest miastem bogatym w ciekawe muzea. Jednak dla mnie prawdziwym odkryciem było Museo Naval czyli Muzeum Marynarki Wojennej. Skąd lokalizacja tego typu instytucji właśnie

Czytaj więcej »

Romańskie skarby w Muzeum Prado

   Odwiedzający Muzeum Prado na pewno zauważyli, że kolekcja muzeum ułożona jest w sposób chronologiczny i z uwzględnieniem poszczególnych szkół malarskich. Na parterze, przy wejściu

Czytaj więcej »

Kompletny Przewodnik po Madrycie

Więcej informacji możesz uzyskać podczas wycieczek w towarzystwie naszych przewodników lub nabywając przewodnik naszego autorstwa, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Książka licząca 240 stron, ukazała się w ramach serii Travelbook. Przewodnik „Madryt. Travelbook” zawiera zarówno informacje dotyczące optymalnego zaplanowania podroży do stolicy Hiszpanii, jak również opisy znanych i tych mniej znanych zabytków oraz ciekawych z punktu widzenia kulturalnego i kulinarnego miejsc Madrytu. Książka została napisana przez przewodników miejskich na co dzień mieszkających i pracujących w Madrycie.

masz pytania

Skontaktuj się z nami

Agnieszka

+34 634 329 381

Aleksander

+34 605 355 958

Polska

+48 224 279 172​

Wyślij mail-a

info@cowmadrycie.pl