Gdzie zjeść?

W Madrycie znajdziesz restauracje serwujące najlepsze dania kuchni hiszpańskiej, międzynarodowej, orientalnej i autorskiej. Tutejsze knajpki oferują swoje potrawy w różnych opcjach cenowych. Jak w całej Hiszpanii dominuje tu kultura tapas. Do przekąsek często podawane jest piwo w wersji mini czyli caña. Bardzo popularny jest wermut nalewany z beczki, podawany z lodem i kawałkami cytryny lub pomarańczy.

W Madrycie znajduje się najstarsza restauracja na świecie „El Botin”, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest ona wyznacznikiem długiej tradycji gastronomicznej hiszpańskiej stolicy.

Kuchnia tradycyjna

W miesiącach zimowych typowym daniem lokalnym jest cocido madrileño. Na danie składają się ciecierzyca i inne warzywa, różnego rodzaje mięsa oraz kiełbasy. Jest to potrwa bardzo kaloryczna. Tradycyjnie była przygotowana w glinianych garnkach. Cocido podawane jest w wersji dwudaniowej: na pierwsze podawany jest bulion z cienkim makaronem, a na drugie mięsa, kiełbasy i warzywami wyłowione wcześniej z wywaru. 

Należy spróbować jajek sadzonych we wszystkich ich wersjach: z szynką, krewetkami, grzybami czy z leczo. Najbardziej znane są te z Casa Lucio, miejsca, do którego przychodzą międzynarodowe gwiazdy odwiedzające Madryt. Flaczki, pieczeń jagnięca w tradycyjnym stylu lub słynna kanapka z kalmarem to inne pyszne opcje gastronomii Madrytu. Niezależnie od tego, czy na śniadanie, czy na podwieczorek lub słodką przekąskę, koniecznie należy spróbować czekolady z churros w San Gines – słynnej pijalni czekolady założonej w 1894 roku.

Kuchnia międzynarodowa

Madryt to miasto otwarte na świat i międzynarodowe kuchnie. Degustowanie potraw w wielu barach i restauracjach stało się jedną z głównych atrakcji stolicy. Znajduje się tutaj największa ilość placówek gastronomicznych w całej Hiszpanii. Nic więc dziwnego, że tutejsza bogata oferta dań i przekąsek zaskakuje niejednokrotnie samych mieszkańców.

Przykładowo miłośnicy kuchni indyjskiej mogą wybierać między najbardziej autentycznymi indyjskimi restauracjami w dzielnicy Lavapies, a najbardziej eleganckimi w dzielnicy Chamberi.  Miłośnicy kuchni chińskiej mogą skorzystać z ogromnej ilości barów i restauracji zlokalizowanych w różnych częściach miasta, a w szczególności w madryckim Chinatown, czyli dzielnicy Usera. Wielbiciele japońskich przysmaków mogą stołować się w jednej ze stołecznych restauracji z gwiazdkami Michelin. Wszechobecna jest również kuchnia latynoamerykańska. W Madrycie działają restauracje propagujące dania niemieckie, szwedzkie, rosyjskie. Można wybrać się również na hamburgera w amerykańskim stylu lub na mięso przygotowane na sposób argentyński lub brazylijski. Kuchnie polską reprezentuje restauracja „La Polonesa”.

Tapas

Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec Madrytu to warto wybrać się na tapas czyli przekąski. Są one serwowane w wielu miejscach, między innymi tradycyjnych tawernach. Do tapas najlepiej pasuje tzw. „caña” czyli piwo podawane w małej szklaneczce lub wermut nalewany z beczki, jak nakazuje tradycja. Duża część barów w Madrycie koncentruje się na obszarach La Latina, Chueca, Malasaña czy Barrio de las Letras. Ta ostatnia była jednym z ulubionych miejsc Andy’ego Warhola, kiedy odwiedził on Madryt. Chodził on do małej tawerny, gdzie siedząc przy barze obserwował jak wydawane były porcje krewetek i szklaneczki wina.

Menú del día

W wielu restauracjach serwowane jest tzw. “menu del día”, czyli propozycja zestawu obiadowego w ekonomicznej cenie. Jest ono serwowane najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach 13.30-16.00. Zestawy obejmują pierwsze danie, drugie danie, deser, chleb i napój. Ich ceny wahają się zazwyczaj na poziomie od 9 do 20 Euro. Niektóre menu obiadowe zawierają również kawę. Wiele restauracji umożliwia wymianę deseru na kawę.

Najlepsze miejsca, aby coś zjeść

Jeśli jest coś, czego nie brakuje w Madrycie, są to bary i restauracje. Praktycznie w każdej części stolicy znajdziemy różnorodną ofertę gastronomiczną.

Przedstawiamy niektóre znane i popularne miejsca, gdzie można dobrze zjeść:

La Latina: Jest jedną z najstarszych dzielnic stolicy. Można tu znaleźć zarówno tradycyjne bary jak również nowoczesne restauracje. Najbardziej znaną z barów tapas ulicą na La Latinie jest Cava Baja.

Chueca: Jest dzielnicą znaną z dużej ilości barów i restauracji, w których oferowane są potrawy kuchni hiszpańskiej, światowej i autorskiej po przystępnych cenach.

Malasaña: Zwana również Dzielnicą Cudów (Barrio de Maravillas), słynie z urozmaiconego życia nocnego, fantastycznych lokali dla grup przyjaciół, romantycznych restauracji dla par i restauracji dostosowanych do potrzeb rodzin.

Chamberí: Jeśli szukasz barów w Madrycie i ogródków, gdzie możesz wypić drinka, Chamberí jest najlepszym miejscem. Ulica Ponzano ma dobrą atmosferę prawie przez cały dzień.

Lavapiés: Najbardziej modna i wielokulturowa dzielnica Madrytu ma szeroką ofertę gastronomiczną. Lavapiés jest synonimem kuchni międzynarodowej: azjatycka, senegalska, indyjska, meksykańska … Jest wszystko! Warto udać się na obiad czy kolację do jednej z różnorodnych restauracji znajdującej się w tym kosmopolitycznym zakątku Madrytu.

Co zobaczyć?
Madryt w 1,2,3 dni
Jak dojechać?
Hotele
Transport
Gdzie zjeść?
Na zakupy
Mapa
Przewodnicy w Madrycie

Zobacz Madryt z nami

Wycieczki dostosowane do klienta. Różnorodne opcje programów zarówno dla konesera sztuki, jak i miłośnika piłki nożnej czy dobrej hiszpańskiej kuchni i wina.