Paseo del Prado

Okolice Paseo del Prado są jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najciekawszych części Madrytu. Właśnie tu mieszczą się trzy najważniejsze w stolicy muzea poświęcone sztuce: Museo del Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza, oraz ostoja spokoju i zieleni Park El Retiro. Nazwa Paseo del Prado pochodzi od znajdującego się pierwotnie poza murami miasta klasztoru San Jeronimo el Real w którego sąsiedztwie znajdowały się pierwotnie sady, ogrody i łąki. Okolica ta nazywana była Prado de los Jeronimos, czyli Łąka Hieronimitów. Współczesny bulwar o tej nazwie ciągnie się od Plaza de Cibeles, przy którym znajduje się obecny ratusz miasta oraz fontanna bogini Kybele, aż po Plaza del Emperador Carlos V lub Glorieta de Atocha ze wspaniałym Dworcem Atocha z umiejscowioną w jego starej części palmiarnią. Początki bulwaru sięgają czasów rządów Karola III, który zainicjował w tej przestrzeni trakt spacerowy z drzewami i fontannami oraz z siedzibami instytucji kulturalno-naukowymi takimi jak m.in.: Museo del Prado (w czasach Karola III miało to być Królewski Gabinet Historii Naturalnej), Królewski Ogród Botaniczny oraz Królewskie Obserwatorium Astronomiczne.
Dworzec Atocha wnetrze (1)

Dworzec Atocha

To jeden z najważniejszych stacji przesiadkowych w Madrycie. Dojeżdżają do niej pociągi dalekobieżne i podmiejskie, szybka kolej AVE oraz metro. Nad całością kompleksu góruje zabytkowa hala dworca z 1892 roku. W jej wnętrzu znajduje się palmiarnia. 

El Palacio de Fomento - Ministerio de Agricultura

Ministerio de Agricultura

Ministerstwo Rolnictwa mieści się w budynku z końca XIX wieku z wieńczącą go grupą rzeźb Agustina Querol zatytułowany „Chwała i Pegazy” oraz ceramicznymi płytkami azulejos na fasadzie. Od 1989 roku został ogłoszony dobrem hiszpańskiej kultury narodowej.

Museo Nacional de Antropologia

Museo Nacional de Antropologia

Narodowe Muzeum Antropologiczne zostało otwarte w 1875 roku i jest uważane za pierwsze muzeum antropologiczne w Hiszpanii. W jego zbiorach znajdują się między innymi mumie z Andów oraz Wysp Kanaryjskich. Muzeum organizuje liczne wystawy czasowe.

reina sofia 003

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia mieści się w budynku XVIII-wiecznego szpitala. Odwiedzane jest co roku przez ponad 3 miliony turystów.  Niewątpliwie najczęściej odwiedzanym obrazem w Muzeum Reina Sofia jest „Guernica” namalowana przez Pabla Picassa w 1937 roku.

Ogrod wertykalny Caixa Forum (1)

CaixaForum Madrid

Centrum kulturalne CaixaForum mieści się w budynku dawnej centrali elektrycznej z początków XX wieku, przebudowanej w 2008 roku przez szwajcarskich architektów. Do centrum należy bajkowy ogród wertykalny. 

rela jardin botanico

Real Jardin Botanico

Królewski Ogród Botaniczny ma powierzchnię ok. 8 ha i posiada ok. 5 tys. gatunków roślin. Prezentowane są w nim egzemplarze z terenu Europy, Ameryki, Australii i Azji. Na jego terenie znajduje się szklarnia z roślinami ciepłolubnymi. 

Museo del Prado

Museo Nacional del Prado

Muzeum Prado jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Co roku odwiedza je ponad 3 miliony turystów. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone w nim obrazy mistrzów europejskich od XVI do XIX wieku takich jak: El Greco, Velazqueza, Goya, Bosch, Tycjan, Rafael, Rubens i Rembrandt.

Iglesia de san Jerónimo el Real de Madrid

Iglesia San Jerónimo el Real

Kościół Świętego Hieronima stanowi pozostałość po dawnym kompleksie klasztornym hieronimitów. Wybudowany w latach 1502-1505 jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. 

Real Academia Española

Real Academia de la Lengua

Siedziba Hiszpańskiej  Akademii Królewskiej, instytucji odpowiedzialnej za regulowanie i rozpowszechnianie języka hiszpańskiego na świecie. Budynek z 1894 roku w stylu neo-greckim.

Hotel Ritz (1)

Hotel Ritz

Luksusowy hotel uroczyście otwarty w 1910 roku przez ówczesnego króla Hiszpanii Alfonso XIII. Gośćmi hotelowymi byli między innymi: Ernest Hemingway, Ava Gardner, Michelle Pfeiffer, Madonna y zespół Duran Duran.

Fuente de Neptuno

Fuente de Neptuno

Neo-klasyczna fontanna Neptuna zrealizowana w 1786 roku jako część założenia Salón del Prado (obecnie Paseo del Prado). Od 1991 roku miejsce spotkań fanów zespołu piłkarskiego Atlético de Madrid, którzy świętują w tym miejscu sukcesy swojej drużyny.

Hotel Palace

Hotel Palace

Hotel należący do sieci Westin, otwarty w 1912 roku. Na powierzchni 6000 m2 znajduje się 468 luksusowych pokoi. W jego wnętrzu wyeksponowane są liczne pamiątki związane z historią hotelu.

Museo Thyssen - Bornemisza

Museo Thyssen - Bornemisza

Muzeum Thyssen-Bornemisza jest jedną z najważniejszych pinakotek madryckich. Jego inauguracja odbyła się w 1992 roku. Kolekcja obejmuje dzieła od włoskiego gotyku i flamandzkich prymitywistów po pop art i hiperrealizm. Co roku muzeum odwiedza ponad milion turystów. 

Monumento a los Caidos por España

Monumento a los Caidos por España

Pomnik Poległych za Hiszpanię został odsłonięty w 1840 roku. Początkowo był dedykowany bohaterom powstania przeciw Francuzom z 1808 roku. Ma formę obelisku. 

bolsa de madrid

La Bolsa

Siedzibą Madryckiej Giełdy Papierów Wartościowych jest XIX-wieczny Palacio de la Bolsa o powierzchni 3288 m2. Na jego fasadzie głównej można odnaleźć alegorie handlu, przemysłu, rolnictwa i nawigacji. 

Museo Naval 049

Museo Naval

W Muzeum Marynarki Wojennej prezentowane są eksponaty związane z historią hiszpańskiej marynarki wojennej m.in.: najstarsza mapa Ameryki, elementy statków z różnych epok, instrumenty pomiarowe, broń i dzieła sztuki. 

Palacio Cibeles

Palacio de Cibeles​

Obecnie pełni funkcję Ratusza Miejskiego dawniej był gmachem Hiszpańskiej Centrali Poczty i Telegrafu. Na 8 piętrze budynku znajduje się taras z pięknymi widokami na Madryt.

casa america

Casa de America

Dom Ameryki zwany jest rownież jako Palacio de Linares. Budynek został ukończony w 1900 roku. Mieści się tutaj centrum wymiany kulturalnej między Hiszpanią i Ameryką. W weekendy można zwiedzać pałac w towarzystwie lokalnego przewodnika.

Fuente de Cibeles (1)

Fuente Cibeles​

Główną postacią fontanny jest Kybele, bogini ziemi, rolnictwa i płodności. Okolice fontanny są zwyczajowym miejscem świętowania sukcesów drużyny piłkarskiej Realu Madryt.

Palacio Buena Vista

Palacio de Buenavista

Pałac Buenavista wybudowany w 2 pol. XVIII wieku należał dawniej do arystokratycznej rodziny Alba. Obecnie mieści się w nim generalne dowództwo armii hiszpańskiej.

San Isidoro 020

Banco de España​

Wspaniały, eklektyczny gmach Banku Hiszpańskiego był budowany ponad 100 lat. Motyw budynku pojawia się w 3 sezonie hiszpańskiego serialu „Dom z papieru”. 

Powiązane na naszym blogu

Museo Naval w Madrycie

Madryt jest miastem bogatym w ciekawe muzea. Jednak dla mnie prawdziwym odkryciem było Museo Naval czyli Muzeum Marynarki Wojennej. Skąd lokalizacja tego typu instytucji właśnie

Czytaj więcej »

Romańskie skarby w Muzeum Prado

   Odwiedzający Muzeum Prado na pewno zauważyli, że kolekcja muzeum ułożona jest w sposób chronologiczny i z uwzględnieniem poszczególnych szkół malarskich. Na parterze, przy wejściu

Czytaj więcej »

Kompletny Przewodnik po Madrycie

Więcej informacji możesz uzyskać podczas wycieczek w towarzystwie naszych przewodników lub nabywając przewodnik naszego autorstwa, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Książka licząca 240 stron, ukazała się w ramach serii Travelbook. Przewodnik „Madryt. Travelbook” zawiera zarówno informacje dotyczące optymalnego zaplanowania podroży do stolicy Hiszpanii, jak również opisy znanych i tych mniej znanych zabytków oraz ciekawych z punktu widzenia kulturalnego i kulinarnego miejsc Madrytu. Książka została napisana przez przewodników miejskich na co dzień mieszkających i pracujących w Madrycie.

masz pytania

Skontaktuj się z nami

Agnieszka

+34 634 329 381

Aleksander

+34 605 355 958

Polska

+48 224 279 172​

Wyślij mail-a

info@cowmadrycie.pl