Madryt Habsburgów

Historia Madrytu sięga drugiej połowy IX wieku, kiedy to Muhammad I, emir Kordoby, w miejscu dzisiejszego Pałacu Królewskiego, kazał wybudować wieżę obserwacyjną, którą wkrótce zastąpiono warownią. Ok. 1083 roku miasto zostało przejęte przez chrześcijańskiego króla Alfonso VI. Miasto cały czas się rozrastało. W 1561 roku Filip II, król z dynastii Habsburgów przeniósł do Madrytu stolicę swojego ogromnego imperium, o którym mówiono, że nie zachodzi nad nim słońce. Poniżej zamieszczamy najważniejsze punkty, które warto zwiedzić w ramach najstarszej części hiszpańskiej stolicy, którą nazywamy Madrytem średniowieczno-habsburskim.

teatro real

Teatro Real

Teatr Królewski w rzeczywistości jest to główna scena operowa w Madrycie. Gmach został oddany do użytku w 1850 roku. Przepiękne wnętrza, które można odwiedzić razem z lokalnym przewodnikiem.
Encarnacion 030

Real Monasterio de la Encarnación

Klasztor Wcielenia ufundowany w 1609 roku. W jego wnętrzu przechowywanych jest ok. 700 relikwii, w tym relikwia krwi świętego Pantaleona. Część klasztoru zamieszkują siostry augustianki.
Senado 151

Senado de España

Najstarsza część kompleksu senatu Hiszpanii pochodzi z XVI wieku, najnowsza, z końca XX wieku znajdująca się od strony ulicy Bailén. Obecnie zasiada w nim 265 senatorów.

plaza del oriente

Plaza de Oriente

Plac Wschodni powstawał na przestrzeni XIX wieku. Stanowi część założenia ogrodów pałacowych. Na środku placu znajduje się pomnik konny Filipa IV Habsburga.
Palacio Real 028

Palacio Real

Monumentalny gmach Pałacu Królewski z XVIII wieku został wybudowany w miejscu strawionego pożarem w 1734 roku pałacu królów z dynastii Habsburgów. Liczy ok. 3000 pomieszczeń. Jest jedną z największych atrakcji Madrytu.
La catedral 062

Catedral de la Almudena

Katedra Almudeny była budowana w latach 1883-1993. Jej konsekracji dokonał papież Jan Paweł II. W jej wnętrzu przechowywana jest figurą patronki Madrytu, Matki Boskiej Amudeny.

Parque Emir Mohamed I

Parque Emir Mohamed I

Park Emira Mohameda I to niewielki park znajdujący się w pobliżu katedry. Na jego terenie znajdują się pozostałości murów obronnych Madrytu, wniesionych w IX wieku przez muzułmanów.
Palacio de Uceda

Palacio de Uceda

Pałac księcia Ucedy z XVII-wieku w stylu baroku madryckiego jest jednym z niewielu zachowanych z czasów rządów dynastii Habsburgów. Wśród sławnych osób, które go zamieszkiwały była Marianna Austriacka, żona Filipa IV.
Palacio de Abrantes

Palacio de Abrantes

Pałac księcia Abrantes, to XVII-wieczny pałac znajdujący się na terenie Madrytu średniowieczno-habsburskiego. Dawniej służył jako siedziba włoskiej ambasady. Obecnie należy do Włoskiego Instytutu Kultury.
iglesa san nicolas

Iglesia de San Nicolás de Bari

Kościół Świętego Mikołaja z Miry jest jedną z najstarszych budowli w Madrycie. Wieża kościelna datowana jest na XII wiek, sama świątynia na XV i XVII wiek. W dni świąteczne o godz. 12.00 celebrowane są tu msze w jezyku wloskim.
Iglesia del Sacramento

Iglesia del Sacramento

Kościół Najświętszego Sakramentu stanowił część dawnego założenia klasztornego bernardynek. Świątynia w stylu barokowym powstała w XVIII wieku. Kościół należy do Sił Zbrojnych Hiszpanii i jest siedzibą rzymskokatolickiej archidiecezji wojskowej.
Iglesia San Miguel 130

Basílica Pontificia de San Miguel

Kościół Papieskiej Bazyliki Świętego Michała, to XVIII wieczna świątynia w stylu barokowym. Należy do Nuncjatury Apostolskiej w Hiszpanii. W 1984 roku została ogłoszona Historyczno-Artystycznym Dobrem Narodowym.
Convento de las Carboneras del Corpus Christi

Convento de las Carboneras del Corpus Christi

Klasztor Carbonaras, klasztor 
klauzurowy zamieszkiwany przez siostry Hieronimitki został ufundowany w XVII wieku. Zakonnice prowadzą sprzedaż ciastek własnego wypieku.

Plaza de la Villa100

Plaza de la Villa

Plac Miejski, to dawny główny plac starego Madrytu przy którym znajdują się trzy bardzo ważne zabytki: dom rodziny Lujanes z XV wieku, dom rodziny Cisneros z XVI wieku i barokowy budynek dawnego ratusza miejskiego z XVII wieku.

Casa Estrecha

Casa Estrecha

Wąski Dom znajduje się przy ulicy Calle Mayor 61. Jest jedną z najwęższych kamienic w Madrycie. Jego fasada ma szerokość 4,36m. Zamieszkiwał ją Pedro Calderon de la Barca, jeden z najsławniejszych pisarzy Złotego Wieku literatury hiszpańskiej.

flamenco-594272_640

Rezerwacje Falmenco

Flamenco, to taniec wywodzący się z kultury cygańskiej i prawdziwie hiszpańska sztuka. Warto jest odwiedzić jedno z tabloas i doświadczyć z bliska pasję i energię, jaką przekazuje ten spektakl.

Farmacia de la Reina Madre

Farmacia de la Reina Madre

Apteka Królowej Matki jest najstarszą apteką w Madrycie, której początki sięgają 1578 roku. Nazwa pochodzi od królowej Elżbiety Farnese, drugiej żony Filipa V, która podobno zamawiała tu medykamenty. Na uwagę zwraca starodawnie urządzone wnętrze apteki.

mercado de san miguel

Mercado de San Miguel

Hala Targowa Świętego Michała, to hala targowa z 1916 roku stojąca w miejscu rozebranego na początku XIX kościoła pod wezwaniem Świętego Michała. Obecnie stanowi bardzo popularne centrum gastronomiczne gdzie sprzedawane są przede wszystkim przekąski i napoje.
restaurante botin

Restaurante El Botin

Restauracja El Botin założona w 1725 roku, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza na świecie. Specjalnością lokalu są prosię i jagnięcina wypiekane w specjalnym, starym piecu.
Palacio Santa Cruz

Palacio Santa Cruz

Pałac Świętego Krzyża, to XVII-wieczna budowla w stylu baroku madryckiego, w którym znajdował się kiedyś sąd i więzienie. Po pożarze w 1791 roku budynek został odbudowany przez Juana de Villanueva. Od 1901 jest siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

plaza mayor

Plaza Mayor

Plac Główny z 1617 roku na którym w dawnych czasach odbywały się korridy, sądy inkwizycji, egzekucje publiczne ludzi szlachetnie urodzonych. Współcześnie odbywa się na nim jarmark bożonarodzeniowy i celebrowane są niektóre uroczystości.
Iglesia San Gines 037

Iglesia de San Gines

Historia kościoła San Gines sięga XII wieku. Budowla była trawiona przez trzy pożary, z tego powodu została bardzo przebudowana. W jej wnętrzu przechowywany jest obraz El Greco „Wypędzenie przekupniów ze świątyni”.
chocolateria san gines

Chocolatería San Ginés

Pijalnia czekolady San Ginés, to legendarny, madrycki lokal założonym w 1894 roku, gdzie serwuje się wspaniałą czekoladę do picia i churros czyli tradycyjny, podłużny wypiek hiszpański o przekroju w kształcie gwiazdy.

Descalzas Reales

Monasterio de las Descalzas Reales

Klasztor Descalzas Reales został ufundowany w 1559 roku przez siostrę Filipa II, Joanne Austriaczkę. Obecnie jest to klasztor klarysek bosych na klauzurze. Jego część jest udostępniona jako muzeum.
Przewodnicy w Madrycie

Zobacz Madryt z nami

Wycieczki dostosowane do klienta. Różnorodne opcje programów zarówno dla konesera sztuki, jak i miłośnika piłki nożnej czy dobrej hiszpańskiej kuchni i wina.

flamenco-594272_640

Rezerwacje Falmenco

Flamenco, to taniec wywodzący się z kultury cygańskiej i prawdziwie hiszpańska sztuka. Warto jest odwiedzić jedno z tabloas i doświadczyć z bliska pasję i energię, jaką przekazuje ten spektakl.

Powiązane na naszym blogu

Museo Naval w Madrycie

Madryt jest miastem bogatym w ciekawe muzea. Jednak dla mnie prawdziwym odkryciem było Museo Naval czyli Muzeum Marynarki Wojennej. Skąd lokalizacja tego typu instytucji właśnie

Czytaj więcej »

Romańskie skarby w Muzeum Prado

   Odwiedzający Muzeum Prado na pewno zauważyli, że kolekcja muzeum ułożona jest w sposób chronologiczny i z uwzględnieniem poszczególnych szkół malarskich. Na parterze, przy wejściu

Czytaj więcej »

Kompletny Przewodnik po Madrycie

Więcej informacji możesz uzyskać podczas wycieczek w towarzystwie naszych przewodników lub nabywając przewodnik naszego autorstwa, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Książka licząca 240 stron, ukazała się w ramach serii Travelbook. Przewodnik „Madryt. Travelbook” zawiera zarówno informacje dotyczące optymalnego zaplanowania podroży do stolicy Hiszpanii, jak również opisy znanych i tych mniej znanych zabytków oraz ciekawych z punktu widzenia kulturalnego i kulinarnego miejsc Madrytu. Książka została napisana przez przewodników miejskich na co dzień mieszkających i pracujących w Madrycie.

masz pytania

Skontaktuj się z nami

Agnieszka

+34 634 329 381

Aleksander

+34 605 355 958

Polska

+48 224 279 172​

Wyślij mail-a

info@cowmadrycie.pl