Najlepszy okres na Madryt

Kategoria: ,

Na naszej stronie możecie przeczytać, dlaczego warto odwiedzić Madryt. Co takiego ma w sobie Madryt, że z roku na rok jest jedną z głównych destynacji wielu turystów z całego świata. Co ich przyciąga do stolicy Hiszpanii.  Ostatnio także na jednym z wpisów przedstawiliśmy wam listę wybranych rzeczy, które warto zrobić i przeżyć w tym często niedocenianym, ale wartym odwiedzenia mieście.

Jak już podjęliśmy decyzję, że chcemy pojechać do jednego z najbardziej zielonych miast na świecie, miasta, które nigdy nie zasypia, miasta kultury i sztuki. Więc teraz czas na wybór odpowiedniego momentu, aby zobaczyć Madryt. Jaka pora roku jest najbardziej odpowiednia? Czy przekonanie o słonecznej i gorącej Hiszpanii sprawdza się w Madrycie przez cały rok?

Madryt jest fantastycznym miastem i nie ma znaczenia jaką porę roku wybierzemy, aby odwiedzić to miasto. Zawsze niezależnie od pogody można odwiedzić muzea, jak Muzeum Prado, zobaczyć Pałac Królewski, czy po prostu pójść na zakupy w okresie wyprzedaży lub powałęsać się po barach razem z Hiszpanami.

Odkryj Madryt z coWmadrycie
Odkryj Madryt z coWmadrycie

Położenie Madrytu

Madryt położony jest w geograficznym centrum Półwyspu Iberyjskiego, jest również stolicą Wspólnoty Madrytu – jednego z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km ² i graniczy administracyjnie z dwoma regionami, Kastylia i León (na północy i zachodzie) i Kastylia – La Mancha (południe i wschód).

Madryt znajduje się 650 metrów nad poziomem morza, choć są obszary, które przekraczają 700 metrów dochodząc do 2.428 m n.p.m. – najwyższy szczyt, Peñalara. Właśnie ze względu na swoje położenie, Madryt posiada typowy klimat kontynentalny, charakteryzujący się dużą różnicą temperatur między zimą i latem, czego wyrazem są mroźne zimy i gorące lata

Temperatura w Madrycie

W zimie temperatura może spaść poniżej 0° C a latem osiąga nawet 40° C. W przypadku terenów górskich w regionie, zimy są ostrzejsze, jednak latem temperatury są bardziej łagodne i przyjazne.
Średnia roczna temperatura wynosi około 14° C, w najzimniejszym miesiącu średnia temperatura wynosi 5° C, a w miesiącach letnich jest to 25° C.

Zima w Madrycie

W miesiącach zimowych, bezchmurne noce często zamieniają się w poranne przymrozki z opadami śniegu, rzadziej w stolicy niż w górach, gdzie często zdarzają się obfite opady śniegu. Jednak zima nie należy do tak uciążliwych jak w Polsce. Aczkolwiek, jak na warunki Hiszpańskie, zima w Madrycie jest stosunkowo mroźna. Temperatura najniższa jaką się notuje, to w nocy może spaść do – 5° C. A w słoneczne dni temperatura wzrasta do 15-16 ° C.

Tutaj musimy wspomnieć, iż tegoroczna zima, w szczególności styczeń 2020, dała ostro w kość wszystkim mieszkańcom. W niektórych częściach miasta temperatura spadła do -13ºC. A tylko w dniach 8 i 9 stycznia w Madrycie padło 25-30 cm śniegu. W Madrycie i jego okolicach zdarzały się już tak srogie zimy o czym możecie przeczytać na blogu we wpisie Zimy stulecia w Madrycie. Ale takie sytuacje zdarzają się raz na 100 lat.

Zima Madryt , styczeń 2021

Madryt wiosną i jesienią

Właśnie ze względu na klimat najlepszymi okresami na zwiedzanie Madrytu są wiosna oraz jesień. Kiedy to już od połowy marca, kwietnia temperatury zaczynają wzrastać i jest to okres, kiedy warto przyjechać do Madrytu. Przyjazne temperatury, które sięgają 22 ºC, utrzymują się do czerwca. Wiosną dni stają się coraz dłuższe, średnio dziennie to 11 godzin słonecznych. Pomimo wyższych temperatur w ciągu dnia, na nocne wyjścia radzimy nosić ubranie z długimi rękawami lub bardzo lekki sweter. Tutaj duże znaczenie ma położenie Madrytu, w bliskości gór i dużej dziennej amplitudy temperatur, która może sięgać ok 15 ºC.

Kolejne miesiące od sierpnia do listopada w Madrycie zaliczane są razem z wiosną do tzw. szczytu sezonu. Jest to okres, kiedy już zaczynają spadać temperatury.

Jeżeli chodzi o opady deszczu to najwięcej notuje się je właśnie jesienią i wiosną, natomiast lato jest najbardziej suchym sezonem.

Lato w Madrycie nie zawsze jest upalne

W lipcu i sierpniu temperatury mogą osiągnąć czasami nawet 40 ° C, jednak średnia temperatura w lecie to 25° C i nie jest to aż tak bardzo uciążliwe. Pierwsza połowa sierpnia jest to okres, kiedy w mieście odbywają się jedne z ciekawszych świąt, są to dni świętych Kajetana i Wawrzyńca oraz matki Boskiej La Paloma. Wtedy też spadają ceny za noclegi w hotelach. A dzięki swojemu położeniu i bliskości wysokich gór, z północnego zachodu wieją chłodniejsze wiatry dające ulgę w upalne dni. A bardzo niska wilgotność powietrza sprawia, że nie mamy uczucia lepkości. Takie uczucie występuje w miejscowościach nadmorskich, gdzie wilgotność powietrza sprawia, że jesteśmy ciągle mokrzy. Jak również duża ilość parków i zieleni w mieście tworzy mikroklimat i miejsce, gdzie można odpocząć w cieniu drzew.

Tak prawdę mówiąc, to każda pora roku jest dobra, aby przyjechać do Madrytu i poznać kulturę, gastronomię czy uczestniczyć w różnego rodzaju świętach. Jeśli mowa o świętach, to o tym jakie odbywają się w Madrycie napiszemy w jednym z kolejnych wpisów

Madryt z przewodnikiem

Pamiętajcie również, że jedną z najlepszych form poznania miasta jest odkrycie go razem z przewodnikiem po Madrycie. Dlatego też zapraszamy na nasze wycieczki, które pozwolą wam zobaczyć Madryt, dowiedzieć się o jego zwyczajach, historii poprzez jego mieszkańców. Wszystkie nasze wycieczki są dostosowywane do zainteresowań naszych klientów. Zawsze możecie też liczyć na naszą pomoc w organizacji waszego pobytu jak i rekomendacje miejsc na noclegi, posiłki, rozrywkę czy odpoczynek. Zapraszamy do kontaktu.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram