Co nam Madryt oferował w sierpniu.
W związku ze zmianą bloga. Przenoszę moje stare wpisy do jednego miejsca. Jeden z wcześniejszych artykułów.
Sierpień jest miesiącem, kiedy to większość madrytczyków wyjeżdża na urlop. Kiedyś miasto pustoszało, dziś przybywający turyści, zapełniają miejsca opuszczone przez mieszkańców. Jest to również miesiąc, kiedy odbywają się trzy z najpopularniejszych świąt w Madrycie: San Cayetano, San Lorenzo i La Virgen de la Paloma.
Pierwsze dwa mają miejsce w jednej z najbardziej tradycyjnych dzielnic Madrytu, Lavapies, która przez lata stawała się również coraz bardziej wielokulturową, nazywaną czasami przez mieszkańców „kolorową dzielnicą”.
Dni świętego Kajetana (San Cayetano) obchodzone są w dniu 07 sierpnia. Wtedy to wierni starają się zdobyć jeden z kwiatów zdobiący powóz, na którym wystawiony jest święty, co ma zapewnić miejsce pracy i żywności na następny rok. Obok obrządków religijnych odbywają się także tradycyjne mistrzostwa gier:
– gry w mus – rodzaj gry w karty,
– gry w żabę – która polega na rzucaniu żelaznych kółek w otwory tabeli – żaby,
– czy gry w bule,
które cieszą się wielkim zainteresowaniem .
W dniu 10 sierpnia odbywa się święto świętego Wawrzyńca (San Lorenzo). W tym dniu odbywa się procesja ulicami, które dawniej tworzyły dzielnicę żydowską Madrytu. Tradycja głosi, że Kościół San Lorenzo (nazwany Świątynią Pcheł z uwagi na jego małe rozmiary) został zbudowany w miejscu dawnej synagogi żydowskie przez pobliskich mieszkańców i poświęcony świętemu Wawrzyńcowi, który ostatecznie stał się patronem dzielnicy.
Natomiast La Verbena de San Lorenzo (zabawa ludowa) odbywa się 14 sierpnia, której towarzyszą konkursy madryckiego tańca tradycyjnego chotis, skakanie w workach i inne atrakcje.
Ostatnie święto, Virgen de la Paloma (Matka Boska od Gołębia), odbywa się w dniach od 6 do 15 sierpnia w dzielnicy La Latina ( Plaza de La Cebada, Los Carros, La Paja i ich okolice). Początki tego nabożeństwa sięgają XVIII wieku, kiedy to płótno reprezentujące Matkę Boską zostało znalezione przez kobietę, która mieszkała na ulicy Gołębiej (La Paloma) . Obraz najpierw został wystawiony w portalu jej własnego domu, a następnie w 1796 roku przeniesiony do kaplicy. Wielkie oddaniem Matce Boskiej doprowadziły do powstania świątyni San Pedro el Real znanej jako Kościół la Paloma. Zbudowany został w stylu neomudejar w 1912 roku, w który obecnie mieści się płótno.
Procesja odbywa się 15 sierpnia z tradycyjnym ściągnięciem obrazu Matki Boskiej. Następnie obraz umieszczany jest na powozie ozdobionym setkami kolorowych goździków i niesiony na barkach członków Madryckiej Straży Pożarna (której patronem jest właśnie Matka Boska). Wierni uczestniczący w procesji, bardzo często ubrani w ludowe stroje chulapos, współzawodniczą między sobą w wychwalaniu obrazu, posyłając jej coraz to bardziej oryginalne komplementy.
La Verbena de la Paloma jest jedną z bardziej znanych zabaw ludowych w mieście. Kiedy to mieszkańcy ubrani w stroje ludowe chulapos i chulapas tańczą tradycyjny taniec madrycki chotis. Kobiety, chulapas, ubrane w długą suknię z szalem na ramionach oraz chustką na głowie. Mężczyźni, chulapos, w wykrochmalonej białej koszuli, mają szare lub czarne spodnie, kamizelkę w prążki, czapkę w kratkę i chustę na szyi z białego jedwabiu oraz czarne lakierki.
Oczywiście nie tylko tymi świętami żyje Madryt. Także cały czas trwa festiwal Veranos de La Villa. Cały program na stronie: http://veranosdelavilla.esmadrid.com/
Także w sierpniu odbędą się XXVI Światowy Dni Młodzieży -Madryt 2011. W dniu 16 sierpnia odbędzie się ceremonia otwarcia. Impreza ta potrwa do 21 sierpnia, a szczegółowy program znajduje się na stronie: http://www.madrid11.com/pl/kalendarium.
Oczywiście jak mowa o Madrycie – nie można byłoby zapomnieć o sporcie narodowym – piłce nożnej. W dniu 14 sierpnia odbędzie się mecz między Real Madryt i FC Barcelona rozpoczynający sezon zmaganiami o Superpuchar Hiszpanii.
Więcej o Madrycie na stronie: coWmadrycie