Co nam Madryt oferował w sierpniu.

Kategoria:

Co nam Madryt oferował w sierpniu.

W związku ze zmianą bloga. Przenoszę moje stare wpisy do jednego miejsca. Jeden z  wcześniejszych artykułów.

Sierpień w Madrycie

Sierpień jest miesiącem, kiedy to większość madrytczyków wyjeżdża na urlop. Kiedyś miasto pustoszało, dziś przybywający turyści, zapełniają miejsca opuszczone przez mieszkańców. Jest to również miesiąc, kiedy odbywają się trzy z najpopularniejszych świąt w Madrycie: San Cayetano, San Lorenzo i La Virgen de la Paloma.

Pierwsze dwa mają miejsce w  jednej z najbardziej tradycyjnych dzielnic Madrytu, Lavapies, która przez lata stawała się również coraz bardziej wielokulturową, nazywaną czasami przez mieszkańców „kolorową dzielnicą”.

Dni świętego Kajetana (San Cayetano) obchodzone są w dniu 07 sierpnia. Wtedy to wierni starają się zdobyć jeden z kwiatów zdobiący powóz, na którym wystawiony jest święty, co ma zapewnić miejsce pracy i żywności na następny rok. Obok obrządków religijnych odbywają się także tradycyjne mistrzostwa gier:

–        gry w mus – rodzaj gry w karty,

–        gry w żabę – która polega na rzucaniu żelaznych kółek w otwory tabeli – żaby,

–        czy gry w bule,

które cieszą się wielkim zainteresowaniem .

W dniu 10 sierpnia odbywa się święto świętego Wawrzyńca (San Lorenzo).  W tym dniu odbywa się procesja ulicami, które dawniej tworzyły dzielnicę żydowską Madrytu. Tradycja głosi, że Kościół San Lorenzo (nazwany Świątynią Pcheł z uwagi na jego małe rozmiary) został zbudowany w miejscu dawnej synagogi żydowskie przez pobliskich mieszkańców i poświęcony świętemu Wawrzyńcowi, który ostatecznie stał się patronem dzielnicy.

Natomiast La Verbena de San Lorenzo (zabawa ludowa) odbywa się 14 sierpnia, której towarzyszą konkursy madryckiego tańca tradycyjnego chotis, skakanie w workach i inne atrakcje.

Ostatnie święto, Virgen de la Paloma (Matka Boska od Gołębia), odbywa się w dniach od 6 do 15 sierpnia w dzielnicy La Latina ( Plaza de La Cebada, Los Carros, La Paja i ich okolice). Początki tego nabożeństwa sięgają XVIII wieku, kiedy to płótno reprezentujące Matkę Boską zostało znalezione przez kobietę, która mieszkała na ulicy Gołębiej (La Paloma) . Obraz najpierw został wystawiony w portalu jej własnego domu, a następnie w 1796 roku przeniesiony do kaplicy. Wielkie oddaniem Matce Boskiej doprowadziły do powstania świątyni San Pedro el Real znanej jako Kościół la Paloma. Zbudowany został w stylu neomudejar w 1912 roku, w który obecnie mieści się płótno.

Procesja odbywa się 15 sierpnia z tradycyjnym ściągnięciem obrazu Matki Boskiej. Następnie obraz umieszczany jest na powozie ozdobionym setkami kolorowych goździków i niesiony na barkach członków Madryckiej Straży Pożarna (której patronem jest właśnie Matka Boska). Wierni uczestniczący w procesji, bardzo często ubrani w ludowe stroje chulapos, współzawodniczą między sobą w wychwalaniu obrazu, posyłając jej coraz to bardziej oryginalne komplementy.

La Verbena de la Paloma jest jedną z bardziej znanych zabaw ludowych w mieście. Kiedy to mieszkańcy ubrani w stroje ludowe chulapos i chulapas  tańczą tradycyjny taniec madrycki chotis. Kobiety, chulapas, ubrane w długą suknię z szalem na ramionach oraz chustką na głowie. Mężczyźni, chulapos, w wykrochmalonej białej koszuli, mają szare lub czarne spodnie, kamizelkę w prążki, czapkę w kratkę i chustę na szyi z białego jedwabiu oraz czarne lakierki.

Oczywiście nie tylko tymi świętami żyje Madryt. Także cały czas trwa festiwal Veranos de La Villa. Cały program na stronie: http://veranosdelavilla.esmadrid.com/

Także w sierpniu odbędą się XXVI Światowy Dni Młodzieży -Madryt 2011. W dniu 16 sierpnia odbędzie się ceremonia otwarcia. Impreza ta potrwa do 21 sierpnia, a szczegółowy program znajduje się na stronie: http://www.madrid11.com/pl/kalendarium.

Oczywiście jak  mowa o Madrycie – nie można byłoby zapomnieć o sporcie narodowym – piłce nożnej. W dniu 14 sierpnia odbędzie się mecz między Real Madryt i FC Barcelona rozpoczynający sezon zmaganiami o Superpuchar Hiszpanii.

Więcej o Madrycie na stronie: coWmadrycie


Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram