Madrid Río – park nad rzeką Manzanares (Madryt)

W Madrycie, jednej z najbardziej zielonych stolic świata, znajduje się aż 6.000 ha parków i terenów zielonych. Jedną z najbardziej urokliwych enklaw zieleni w stolicy Hiszpanii jest Madrid Río (Madryt Rzeka), park rozciągający się wzdłuż brzegu rzeki Manzanares i podziemnej obwodnicy M-30. Projektodawcą tego zielonego założenia był architekt Ginés Garrido, który w 2005 roku wygrał konkurs zorganizowany przez Radę Miasta Madrytu na przebudowę obszaru sąsiadującego z Manzanares.

Na terenie Madrid Río znajduje się 30 km ścieżek rowerowych, tory do jazdy na rolkach i deskorolce, ścianki wspinaczkowe, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe, place zabaw oraz miejsca relaksu dla seniorów.

Agnieszka i Aleksander na Explanada del Rey


Park rozpoczyna się od Puente de los Franceses (Mostu Francuzów), czyli wiaduktu kolejowego zbudowanego na rzece Manzanares w latach 1860-1862. Swoją nazwę zawdzięcza inżynierom pochodzenia francuskiego, którzy wykonali jego projekt. Niedaleko wiaduktu znajduje się Ermita de San Antonio de la Florida, mały kościółek słynny z powodu znajdujących się na jego sklepieniu fresków Francisco de Goya.

Dalej koryto rzeki prowadzi obok ważnego węzła komunikacyjnego, jakim jest dworzec Príncipe Pío. W tym miejscu łączą się linia kolejowa z metrem, kolejką podmiejską oraz autobusami miejskimi i podmiejskimi. Przy stacji znajduje się centrum handlowe. Niedaleko dworca na rondzie zwraca uwagę Puerta de San Vicente. Jest to rekonstrukcja monumentalnej bramy zaprojektowanej przez Francesco Sabatiniego, która stała w tej okolicy w latach 1775-1892. 

Puerta de San Vicente

Następnie po prawej stronie mijając przypałacowe ogrody Campo del Moro i kierując się w stronę rzeki docieramy do Explanada del Rey lub inaczej Plataforma del Rey. Jest to otwarta, wybrukowana przestrzeń o powierzchni około 14 000 m² sąsiadująca z górującymi na wzgórzu Pałacem Królewskim i Katedrą Almudeny, a po drugiej stronie z parkiem Casa de Campo. 

Widok na pałac od strony Campo del Moro

W pobliżu znajduje się Huerta de la Partida przestrzeń o powierzchni 38 000 m² wykorzystywana w XVI w. jako warzywnik i sad. W 2007 r. teren ten został jak za dawnych czasów obsadzony drzewami owocowymi takimi jak: grusze, jabłonie, morwy, granaty, figowce, orzechy włoskie, orzechy laskowe i zintegrowany z obszarem Madrid Río. W najwyższej części Huerta de la Partida skonstruowano punkt widokowy, z którego można oglądać sad z jego drzewami, ścieżkami i okolice Madrid Río oraz panoramę z Pałacem Królewskim i Katedra Almudeny.

Huerta de la Partida

Na jednym z brzegów rzeki Manzanares znajduje się Ermita de la Virgen del Puerto, malutki kościół, który jest rekonstrukcją wcześniejszej budowli z początku XVIII w. zaprojektowanej przez Pedro de Ribera. Ta barokowa świątynia znajduąca się poza murami miejskimi przez wieki był celem pielgrzymek Madrytczyków nawiedzających znajdującą się w jej wnętrzu rzeźbę Matki Boskiej z Portu. Kościół i wyeksponowana w nim figura Marii z dzieciątkiem zostały zniszczone w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Istniejący budynek został odbudowany w 1945 r. 

Ermita de la Virgen del Puerto

Łączący dwa brzegi rzeki Puente de Segovia (Most Segowii) jest najstarszym zachowanym mostem w stolicy Hiszpanii. Jego początki sięgają drugiej połowy XVI wieku, kiedy to król Felipe II zlecił swojemu ulubionemu architektowi Juanowi de Herrera jego budowę. W listopadzie 1936 r., podczas hiszpańskiej wojny domowej, most został wysadzony. Po wojnie dokonano jego przebudowy i poszerzono go. 

Puente de Segovia

Niedaleko znajduje się drugi historyczny most Puente de Toledo. Ta barokowa konstrukcja została zbudowana w latach 1718-1732 pod kierownictwem architekta Pedro de Ribera. W niszach zdobiących centralna część mostu ulokowano wapienne rzeźby świętego Izydora Oracza, patrona Madrytu i jego żony i Marii Toribia, wykonane w 1723 r.

Warto również zwrócić uwagę na nowoczesny most Puente monumental de Arganzuela. Został on uroczyście zainaugurowany w marcu 2011. Zaprojektował go francuski architekt Dominique Perrault. Most składa się z dwóch części opartych na sztucznym wzgórzu z ktorych odcinek południowy ma długość 150 m, a północny 128 m. Każde przęsło mostu składa się ze stożkowej spiralnej konstrukcji samonośnej. Podstawowym materiałem, z którego wykonano most jest stal nierdzewna, natomiast fundamenty zrealizowano z żelbetu.

Na rowerze z Puente monumental de Arganzuela w tle

Pasarela de la Playa znajdująca się w okolicy Puente monumental de Arganzuela składa się z trzech parkowych przestrzeni o powierzchni 6500 m² z ok. 300 drzewami. Na tym terenie znajdują się jedyne miejskie fontanny w Madrycie, w których kąpiel jest dozwolona. Woda do nich jest specjalnie uzdatniana. Zazwyczaj są otwarte od czerwca do września.

Palacio de Cristal de la Arganzuela, który jest w rzeczywistością ogromną szklarnią z palmiarnią i ogrodem botanicznym wewnątrz był kiedyś częścią kompleksu rzeźni miejskiej i targu bydła. Został on wybudowany w latach 1908-1928 pod nadzorem architekta Don Luis Bellido y González, a następnie odrestaurowany i zrehabilitowany w 1992 roku. We wnętrzu Palacio de Cristal de la Arganzuela znajduje się ok. 9000 gatunków roślin reprezentujących florę tropikalną, subtropikalną, sukulenty i kaktusy oraz rośliny wodne. W szklarni znajdują się również fontanny i wodospady.

Jedna z architektonicznych ikon parku Madrid Rio jest Matadero, czyli awangardowe centrum kultury, które znajduje się w kompleksie 48 hal dawnej miejskiej rzeźni. W tej przestrzeni odbywają się wystawy, koncerty, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, warsztaty, a nawet lokalne targi żywności. Na terenie Matadero i w jego najbliższej okolicy działa wiele klimatycznych restauracji i kawiarni.

Matadero styczeń 2021

Agnieszka Sobolewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram