Pasaż sztuki w Madrycie (Paseo del Arte)

Kategoria:

Paseo del Arte

Paseo del Prado i sąsiadująca z nim okolica stanowią jedną znajpiękniejszych i jednocześnie najciekawszych części Madrytu. Przy tym słynnym bulwarze ulokowane są trzy najważniejsze w stolicy muzea poświęcone sztuce: Museo del Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza. W sąsiedztwie znajdują się również dwie enklawy zieleni Park El Retiro i Królewski Ogród Botaniczny. ​Paseo del Prado i Parku Retiro w Madrycie kandydują jako potencjalny obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO ​w kategorii krajobrazu kulturowego. ​Decyzja ​w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej w lipcu 2021 r. 

Kryształowy Pałac w Parku Retiro

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii)

Jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Madrycie. Na stałą ekspozycję muzealną składają się dzieła wybitnych artystów hiszpańskich, takich jak: Pablo Picasso, Juan Gris, María Blanchard, Salvador Dali, Joan Miro, Eduardo Chillida czy Antoni Tapies oraz zagranicznych, takich jak: Georges Braque, Sonia i Robert Delaunay, Max Ernst, Rene Magritte, Yves Tanguy i Francis Bacon. Niewątpliwie najczęściej oglądanym obrazem w Muzeum Reina Sofia jest „Guernica” namalowana przez Pabla Picassa w 1937 roku.

Muzeum Reina Sofia

Muzeum mieści się w kompleksie budynków należących do XVIII wiecznego szpitala zaprojektowanego przez Jose de Hermosilla i Francesco Sabatiniego, od którego imienia i nazwiska wzięła się nazwa starej cześć Muzeum Reina Sofía. Szpital został zamknięty w 1965 roku i pozostawał opuszczony prawie 20 lat. Władze zastanawiały się, czy rozebrać budynek, czy zaadoptować go innego celu. W 1982 roku zdecydowano, że dawny kompleks szpitalny zostanie przeznaczony na siedzibę muzeum sztuki nowoczesnej. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1992 roku, natomiast w sierpniu 2005 roku do użytku została oddana nowoczesna część muzeum zaprojektowana przez francuskiego architekta Jean Nouvel.

Kolekcja
Pod względem chronologicznym kolekcja Muzeum Reina Sofia jest kontynuacją Museo del Prado. Datą graniczną między kolekcjami tych dwóch madryckich muzeów jest rok 1881, w którym to urodził się Pablo Picasso. Według inwentaryzacji sporządzonej w 2014 roku obliczono, że kolekcja składa się z 18.145 dzieł sztuki, z których: 3.408 to obrazy, 1.654 rzeźby i instalacje, 3.148 rysunki, 5.502 grafiki, 3.630 fotografie, 346 filmy i utwory audiowizualne, 354 dzieła sztuki scenicznej i performance oraz 98 innych.

Muzeum Reina Sofia

Museo Nacional del Prado (Muzeum Narodowe Prado)

Muzeum jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone w nim obrazy mistrzów europejskich od XVI do XIX wieku takich jak: Boscha, Tycjana, El Greco, Rafaela, Rubensa, Rembrandta oraz najwybitniejszych malarzy hiszpańskich, a wśród nich: Velazqueza i Goi. Kolekcja muzealna obejmuje również rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego i grafiki.

Muzeum Prado

Podstawę zbiorów Muzeum Prado stanowią królewskie kolekcje sztuki dynastii Habsburgów i Burbonów, Muzeum Trójcy Świętej oraz kolekcji prywatnych. Muzeum posiada w swoich zbiorach przykłady dzieł sztuki z różnych epok, miejsc, reprezentujących różne tendencje i techniki sztuki światowej. Według danych pochodzących z inwentaryzacji przeprowadzonej w 2017 r. kolekcja liczy ponad 35.000 eksponatów w tym 8.045 obrazów, 971 rzeźb, 5973 grafik, 9.561 rysunków, ponad 15.000 fotografii, 2.155 medali i monet, 1189 wyrobów rzemiosła artystycznego oraz wiele innych.

Okolice Muzeum Prado

Museo Thyssen-Bornemisza (Muzeum Thyssen-Bornemisza)

Jedną z najważniejszych madryckich pinakotek jest Muzeum Thyssen-Bornemisza. Siedziba muzeum znajduje się w dawnej, neoklasycznej rezydencji z XVIII wieku, Pałacu Villahermosa, przebudowanej i unowocześnionej w 1992 przez architekta Rafaela Moneo. Wyeksponowana w nim została kolekcja dzieł sztuki zgromadzonych w ciągu ok. 60 lat przez rodzinę Thyssen-Bornemisza. W 1988 roku kolekcja ta została wypożyczona, a w 1993 roku sprzedana rządowi hiszpańskiemu. Obejmuje ona dzieła sztuki od XIV i XV w. (Duccio, Jan van Eyck) po pop-art i malarstwa figuratywne z lat 80-siatch XX wieku (Lucian Freud, Richard Estes). Muzeum zostało uroczyście otwarte w 1992 roku. Zwiedzający mogli wówczas podziwiać ponad 700 dzieł sztuki. W 2004 dołączono ok. 240 eksponatów wypożyczonych przez Carmen Cervera, wdowę po baronie Heinrichu Thyssen-Bornemisza. Niezależnie od ekspozycji czasowej, w muzeum organizowane są liczne wystawy czasowe

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Museo del Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza można zwiedzać z polskojęzycznymi przewodnikami. Zapraszamy na kameralne wyprawy do tych trzech madryckich pinakotek.

Agnieszka Sobolewska 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram