Deep Space Network

Kategoria:

Niedaleko od centrum Madrytu, jakieś 60 km na zachód, znajduje się jeden z trzech ośrodków Deep Space Network (Complejo de Comunicaciones con el Espacio Profundo de Madrid).

Deep Space Network

Sieć Deep Space Network została stworzona w celu komunikacji z międzyplanetarnymi sondami, które mają na celu badanie Układu Słonecznego. W ramach tej sieci amerykańska agencja kosmiczna NASA posiada trzy ośrodki. Rozmieszczone one są na kuli ziemskiej w odległości mniej więcej 120 stopni długości geograficznej. Oprócz centrum w Madrycie (Robledo de Chavela) NASA posiada inne dwa ośrodki. Jeden z nich znajduje się w Goldstone w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Canberry w Australii. Każda z tych stacji posiada radioteleskop o średnicy 70 metrów.

Deep Space Network

Centrum w Robledo de Chavela (Madryt) powstało w wyniku porozumienia o współpracy naukowej, podpisanego 24 stycznia 1964 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Hiszpanią. Celem tego porozumienia były wspólne działania w badaniach nad Księżycem, planetami i Układem Słonecznym. Rok po podpisaniu porozumienia w Robledo de Chavela zaczyna pracę pierwszy radioteleskop o średnicy 26 metrów, pod nazwą DSS-61. Pierwsze zdjęcia jakie odebrał pochodziły z Marsa wysłane z sondy kosmicznej Mariner 4.

Obecnie stacja posiada cztery anteny, z czego trzy o średnicy 34 m. i jedna o 70 m.

Deep Space Network

W 2002 roku przy stacji zostało otwarte centrum CEV – Centro de Entrenamiento y Visitantes. Centrum Szkoleniowe i Odwiedzających poprzez swoje sale wystawowe i projekcje multimedialne przedstawia ogólną informację o działaniach NASA oraz sieci Deep Space Network. Podczas weekendu centrum otwarte jest dla osób indywidualnych i wejście jest za darmo. Oferuje projekcje filmów na temat misji kosmicznych NASA i możliwość zobaczenia ekspozycji. Natomiast od poniedziałku do piątku centrum głównie przeznaczone jest dla grup zorganizowanych. W szczególności szkolnych wycieczek edukacyjnych, jak i innych grup zainteresowanych tematyka przestrzeni kosmicznej.

Deep Space Network

Kontakt:
MDSCC – Madrid Deep Space Communications Complex
Complejo de Comunicaciones con el Espacio Profundo de Madrid

Carretera e Colmenar del Arroyo a Robledo de Chavela, km 7, M-531
28294 Robledo de Chavela (Madryt)
www.mdscc.nasa.gov

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek od 9:00-17:00
(tylko dla grup, rezerwacja telefoniczna tel. 918677321)

sobota- niedziela od 10:00 – 15:00 otwarte dla wszystkich
(grupy powyżej 20 osób należy wcześniej zgłaszać telefonicznie tel. 918677321)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram