Deep Space Network

Kategoria:

Niedaleko od centrum Madrytu, jakieś 60 km na zachód, znajduje się jeden z trzech ośrodków Deep Space Network (Complejo de Comunicaciones con el Espacio Profundo de Madrid).

Deep Space Network

Sieć Deep Space Network została stworzona w celu komunikacji z międzyplanetarnymi sondami, które mają na celu badanie Układu Słonecznego. W ramach tej sieci amerykańska agencja kosmiczna NASA posiada trzy ośrodki. Rozmieszczone one są na kuli ziemskiej w odległości mniej więcej 120 stopni długości geograficznej. Oprócz centrum w Madrycie (Robledo de Chavela) NASA posiada inne dwa ośrodki. Jeden z nich znajduje się w Goldstone w Stanach Zjednoczonych, a drugi w Canberry w Australii. Każda z tych stacji posiada radioteleskop o średnicy 70 metrów.

Deep Space Network

Centrum w Robledo de Chavela (Madryt) powstało w wyniku porozumienia o współpracy naukowej, podpisanego 24 stycznia 1964 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Hiszpanią. Celem tego porozumienia były wspólne działania w badaniach nad Księżycem, planetami i Układem Słonecznym. Rok po podpisaniu porozumienia w Robledo de Chavela zaczyna pracę pierwszy radioteleskop o średnicy 26 metrów, pod nazwą DSS-61. Pierwsze zdjęcia jakie odebrał pochodziły z Marsa wysłane z sondy kosmicznej Mariner 4.

Obecnie stacja posiada cztery anteny, z czego trzy o średnicy 34 m. i jedna o 70 m.

Deep Space Network

W 2002 roku przy stacji zostało otwarte centrum CEV – Centro de Entrenamiento y Visitantes. Centrum Szkoleniowe i Odwiedzających poprzez swoje sale wystawowe i projekcje multimedialne przedstawia ogólną informację o działaniach NASA oraz sieci Deep Space Network. Podczas weekendu centrum otwarte jest dla osób indywidualnych i wejście jest za darmo. Oferuje projekcje filmów na temat misji kosmicznych NASA i możliwość zobaczenia ekspozycji. Natomiast od poniedziałku do piątku centrum głównie przeznaczone jest dla grup zorganizowanych. W szczególności szkolnych wycieczek edukacyjnych, jak i innych grup zainteresowanych tematyka przestrzeni kosmicznej.

Deep Space Network

Kontakt:
MDSCC – Madrid Deep Space Communications Complex
Complejo de Comunicaciones con el Espacio Profundo de Madrid

Carretera e Colmenar del Arroyo a Robledo de Chavela, km 7, M-531
28294 Robledo de Chavela (Madryt)
www.mdscc.nasa.gov

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek od 9:00-17:00
(tylko dla grup, rezerwacja telefoniczna tel. 918677321)

sobota- niedziela od 10:00 – 15:00 otwarte dla wszystkich
(grupy powyżej 20 osób należy wcześniej zgłaszać telefonicznie tel. 918677321)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram