Karol III, najlepszy burmistrz i dobrodziej Madrytu

Z okazji 300-lecia urodzin Karola III (1716-1788), króla Hiszpanii,  w Pałacu Królewskim w Madrycie można oglądać wystawę dedykowaną temu wybitnemu władcy. Wystawa będzie czynna do 31 marca 2017 roku i ma na celu ukazania gustów artystycznych Karola III i osób związanych z jego dworem. Ekspozycja liczy 131 eksponatów pochodzących m.in. z Pałacu Królewskiego w Madrycie oraz pałaców w Escorialu, Aranjuezie i La Granja. Ponad to w Madrycie mają miejsce inne wystawy i wydarzenia towarzyszące, które odbywają się na terenie Muzeum Archeologicznego, Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Świętego Fernanda oraz Muzeum Historii Madrytu.

Kim był Karol III, że obecnie w Madrycie tyle miejsca poświecą się jego osobie? Otóż był on synem Filipa V Burbona i jego drugiej żony – Elżbiety Farnese. W 1731 został królem Parmy i Toskanii, a w 1735 Neapolu. Rządząc w królestwach włoskich zdobył doświadczenie, które doskonale wykorzystał później w Hiszpanii. To za jego panowania rozpoczęto pierwsze prace archeologiczne w Pompejach i Herkulanum. W 1738 roku poślubił Marię Amalię Wettyn, córkę elektora saskiego i króla Polski – Augusta III Sasa. Byli szczęśliwym małżeństwem. Urodziło im się trzynaścioro dzieci, z których sześcioro zmarło w dzieciństwie. W przeciwieństwie do innych władców, Karol III był wierny swojej małżonce, a po jej śmierci nie ożenił się powtórnie.

W 1759 roku po śmierci swojego przyrodniego brata, Fernanda VI objął tron hiszpański. Był królem reformatorem w wielu dziedzinach życia. Wśród jego wielu zasług należy wymienić reformę floty wojennej i handlowej, promocje nauki i kultury (król o dziwo nie był zwolennikiem muzyki), założenie Banku San Carlos oraz akcję osadniczą na słabo zaludnionych terenach Sierra Morena i  doliny Gwadalkiwir.

W Madrycie nazwany był „el Mejor Alcalde de Madrid(najlepszym burmistrzem Madrytu). Otwierał tu szpitale, zadbał o oświetlenie ulic i wywóz śmieci. Był odpowiedzialny za wiele realizacji madryckich typu założenie Paseo del Prado z budynkiem obecnego Muzeum Prado, ogrodem botanicznym i obserwatorium astronomicznym oraz jego fontannami Cibeles, Neptuno i Alcachofa. Założył fabrykę ceramiki na terenie Parku El Retiro.

Wystawę w Pałacu Królewskim można zwiedzać codziennie w godz. od 10.00 do 18.00 do 31 marca 2017. Bilet normalny, który upoważnia również do zwiedzenia całego pałacu kosztuje 11 Euro, natomiast ulgowy 6 Euro. Obraz który firmuje ekspozycję  w pałacu został namalowany przez Antona Raphaela Mengsa, niemieckiego malarza tworzącego na terenie Rzymu, Madrytu i Saksonii.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram