Tam, gdzie król piechotą chodzi, czyli ubikacja króla Ferdynanda VII w Muzeum Prado

Kategoria:

Muzeum Prado w tym roku obchodzi 200- lecie działalności. Z tej okazji odbywają się różnego rodzaju inicjatywy. Miedzy innymi postanowiono odtworzyć cześć prywatną przeznaczoną dla rodziny królewskie. 

Kiedy to w 1819 z inicjatywy rodziny królewskiej powstało Muzeum Prado, dziewięć lat  później stworzono przestrzeń do prywatnego użytku króla i jego rodziny, zwaną „Gabinetem Odpoczynku Ich Królewskich Mości”. Było to w obecnej sali 39, na pierwszym piętrze budynku Villanueva. Mały aneks, około czterech metrów kwadratowych, poświęcony był higienie osobistej. Nie bez powodu wybrano to miejsce, gdyż było blisko od wejścia Murillo, obok ogrodu botanicznego i z dala od wejścia dla publiczności.

Wystawa ta, która potrwa do 24 listopada 2019 r., ma na celu nie tylko odtworzenie unikatowego miejsca, którym było miejsce odpoczynku i toaleta królewska, ale także zgromadzenie większość obrazów, które tam wisiały, począwszy od 1828 r. – łącznie 44 obrazy. Były to dzieła takich artystów jak Mengs, Tiepolo, Bayeu, Van Loo, Ranc, Esteve, Paret … 

Przy okazji oferuje niepowtarzalną możliwość zobaczenia mebli do toalety, jedynych oryginalnych z całego muzeum, które zachowały się do dzisiaj. Wykonane zostały w 1830 roku przez Angel Maeso.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram