Noworoczne postanowienia

Kategoria:

Wczoraj żegnaliśmy stary rok i przy biciu zegara jedząc 12 winogron witaliśmy Nowy Rok 2021. Mamy głęboką nadzieję, że ten rok przyniesie dużo szczęścia, zdrowia i wspaniałych podróży.

Przełom roku to również okres podsumowań i planów na przyszłość. Jest to czas, kiedy przygotowujemy listę celów na najbliższe 365 dni. Aby pomóc wam przy podjęciu decyzji i przekonać abyście odwiedzili Madryt, przygotowaliśmy listę wybranych rzeczy, które warto zrobić i przeżyć w stolicy Hiszpanii.

Na naszej liście znajdziecie między innymi takie propozycje standardowe jak Muzeum Prado czy Park Retiro, ale również zamieszczamy nowe oryginalne propozycje, jak Sweet Space, muzeum słodyczy i wiele innych.

Madryt to tętniące życiem, gościnne miasto, które jest niedoceniane przez Polaków. Uważane jest za jedną z najbardziej zielonych stolic świata, która pod względem ilości drzew zajmuje drugie miejsce po Tokio. Madryt jest znany również z doskonałej gastronomii z tysiącami barów i restauracji. W końcu Madryt to miasto kultury i sztuki, z jedną z największych kolekcji malarskich w Muzeum Prado, Muzeum Współczesnym Reina Sofia i innych.  Stolica Hiszpanii to również siedziba jednych z najlepszych klubów piłkarskich, jak Real Madryt.

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Centralne położenie miasta umożliwia łatwy dojazd do wielu okolicznych miast i miasteczek, które ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Dlatego też na naszej liście znajdziecie propozycje odwiedzenia ich.

Z uwagi na panującą pandemię Covid-19 niektóre z obiektów mogą działać w ograniczonym zakresie.

Odkryj jedyną egipską świątynię w Hiszpanii

Jedyna nienaruszona egipska świątynia w Hiszpanii. Niedaleko Placu Hiszpańskiego w Parku Zachodnim (Parque del Oeste) zrobisz skok w czasie i przestrzeni, który przeniesie Cię do samego Egiptu. Znajdziesz tam Świątynię Debod, liczącą 2200 lat egipską budowlę poświęconą bogom Amonowi i Izydzie. Została przeniesiona kamień po kamieniu w 1968 roku do stolicy Hiszpanii. Okolice świątyni, są jednym z najlepszych miejsc gdzie możemy podziwiać zachód słońca.

Pójdź na darmową wystawę do La Casa Encendida

Jedno z najbardziej awangardowych i nowoczesnych ośrodków kulturalnych w mieście. Mieszczący się w budynku w stylu neo-mudejar, na czterech piętrach odbywają się wystawy młodych artystów, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, prezentacje filmowe i atrakcje dla dzieci. Bogatą oferta uzupełnia sklep solidarnościowy, biblioteka, kawiarnia i taras, który wraz z nadejściem lata staje się jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Madrycie. (zdjęcie: @ lacasaencendida)

Zrób zakupy na targu staroci El Rastro.

Najsłynniejszy i najstarszym pchli targ w Madrycie. Odbywa się w każdą niedzielę i święta. Jego istnienie udokumentowane jest od roku 1740 jako miejsce sprzedaży, wymiany używanej odzieży i drobnej obwoźnej sprzedaży. Targ powstał w okolicy, gdzie dawniej znajdowały się rzeźnie i garbarnie. Gdy przeciągano skóry martwych zwierząt między poszczególnymi przybytkami, pozostawiały one na podłożu krwawe ślady. Stąd pochodzi nazwa „rastro” czyli „ślad”. Na stanowiskach sprzedaje się prawie wszystko od staroci poprzez wyroby rzemiosła artystycznego, przedmioty kolekcjonerskie i produkty sprowadzone z Chin.

Zobacz koszary wojskowe przekształcone w awangardowe centrum kultury.

Centrum Kultury Conde Duque to dawna siedziba Real Cuartel de Guardias de Corpus (elitarna jednostka wojskowa stworzona w 1704 roku, aby eskortować i ochraniać królów) jest dziś jednym z najbardziej dynamicznych i tętniących życiem ośrodków kulturalnych w Madrycie. W lato możemy skorzystać między innymi z kina letniego, a w listopadzie odbywają się koncerty JazzMadrid. Oprócz kilku sal wystawowych, posiada również audytorium i teatr, gdzie regularnie odbywają się pokazy sceniczne. Jest również siedzibą Archiwum Miasta, Biblioteki Historycznej, Biblioteki Pamięci Cyfrowej Madrytu czy Archiwum Czasopism.

Odpocznij w centralnym parku Madrytu, El Retiro

Ten 118-hektarowy park nazywany jest często „zielonymi płucami Madrytu”. W tej zielonej enklawie rośnie najstarsze drzewo w Madrycie. Jest to fantastyczne miejsce do przechadzek i relaksu w jednej z tutejszych kawiarni. Również w tym parku znajduje się jeden z niewielu posągów poświęconych diabłu, posąg upadłego anioła. Na terenie parku znajduje się Pałac Kryształowy, który powstał w 1887 roku. Był wzorowany na nieistniejącym już Crystal Palace w Londynie. Obecnie stanowi miejsce ekspozycyjne Muzeum Królowej Zofii.

Podziwiaj widoki na miasto z Círculo de Bellas Artes

Kolejny ważny obiekt Madrytu. Budynek Círculo de Bellas Artes zaprojektowany został przez architekt obecnego ratusza stolicy, Antonio Palacios. We wnętrzu znajduje się wielodyscyplinarne centrum, gdzie odbywają się różnorodne aktywności kulturalne od sztuk plastycznych po literaturę, naukę, filozofię kończąc na kinie i teatrze. Jego słynny taras na dachu stał się w ostatnich latach jednym z ulubionych miejsc turystów i mieszkańców.

Odwiedź wystawę w CaixaForum

W sercu “Trójkąta Sztuki” możemy zobaczyć imponujący pionowy ogród o wysokości 24 metrów, z 15 000 roślin 250 różnych gatunków, który zaprasza nas do Caixaforum. Obecny budynek CaixaForum to dawna stara elektrownia, która została przekształcona w centrum kultury. Powierzchnia tego siedmiopiętrowego budynku wynosi 10 000 m². W podziemiach znajdują się sale konferencyjne i szkoleniowe oraz parking. Na drugim i trzecim piętrze mieszczą się sale wystawowe, a na czwartym znajduje się kawiarnia i restauracja.

Zobacz siedzibę władz miejskich i punkt widokowy

Zanim stała się siedzibą Rady Miejskiej Madrytu i centrum kulturalnym CentroCentro, była siedzibą Urzędu Pocztowego. Palacio de Cibeles stało się kolejnym prężnie działającym centrum kulturalnym, które organizuje wystawy, koncerty i konferencje. Na 8 piętrze budynku znajduje się taras widokowy.

Zobacz jeden z najpiękniejszych zachodów słońca z “Siedmiu Cycków”

Park z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na panoramę Madrytu. Park el Cerro del Tío Pío, znany jako park Siedmiu Cycków, ze względu na 7 wzgórz, które tworzą park. Znajduje się w Puente de Vallecas i jest jednym z najlepszych miejsc w mieście do oglądania zachodu słońca. Wcześniej było to wysypisko śmieci, stąd ukształtowanie faliste terenu.

Zobacz Guernicę w Muzeum Reina Sofia.

Najważniejsze muzeum sztuki współczesnej w Madrycie. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, to jedna z największa atrakcji turystycznych Madrytu, którą w 2017 roku odwiedziło 3,8 miliona osób. Głównie z jednego powodu: na jednej ze ścian w sali 206 wisi najsłynniejszy hiszpański obraz XX wieku. Ale Reina Sofia to nie tylko „Guernica”, ponieważ jej stała kolekcja już zasługuje na spojrzenie, aby poznać sztukę współczesną Hiszpanii ostatnich 100 lat. Zostało zainaugurowane w 1992 roku, zajmując dawny szpital w Madrycie, a w 2005 roku został rozbudowany o nowoczesną cześć Nouvel.

Daj z siebie wszystko w sali El Sol

Jedna z najbardziej charakterystyczna sala koncertowo-imprezowych w stolicy. El Sol, jest kolejną pozostałość po madryckiej "movidzie”. Wystrój nie zachwyca, ale atmosfera i program koncertów to nadrabiają. W zależności od dnia z głośników tego legendarnego miejsca można usłyszeć mieszankę rocka, rhythm and bluesa, punka, soul czy house. Po koncertach w weekendy można wypić drinka i tańczyć na parkiecie do białego rana. Średni wiek jego klientów waha się od dwudziestu do trzydziestu kilku lat. Zdjęcie: @ sala el sol

Zobacz dawną ubojnie miejską - Matadero Madrid

Zbudowany na początku XX wieku w stylu neo-mudejar, obiekty starej rzeźni w Madrycie ożyły w 2007 roku, po latach zaniedbań. Przekształcony został w multidyscyplinarną przestrzeń poświęconą kulturze i rekreacji. Teatr, kino, literatura, koncerty, festiwale i kiermasze tematyczne to wszystko nad brzegiem rzeki Manzanares.

Odwiedź muzeum słodyczy i łakoci

Sweet Space to pierwsze muzeum słodyczy i łakoci w Madrycie. Zlokalizowane jest w centrum handlowym ABC Serrano. Dziewięć pokoi tematycznych, zaprojektowanych przez jednych z najbardziej uznanych artystów w kraju, jak: Okuda, Agatha Ruiz de la Prada czy Antonyo Marest. Ostatnią atrakcją jest sklep z degustacjami, „sklep z pamiątkami”, takim jak: lody, gofry, ciasteczka i inne drobiazgami do wypróbowania, kupienia i rozkoszowania się.

Wstąp do najnowszej restauracji Daniego García w Madrycie

Nowa restauracja Dani García w mieście, znajdująca się na dachu luksusowego hotelu Four Seasons Madrid. Dani Garcia jest uznanym w środowisku szefem kuchni z trzema gwiazdkami Michelin. Jego grupa Dani García nieustannie się rozwija. W ubiegłym roku otwarto Dani Brasserie, na tarasie niedawno otwartego Four Seasons w stolicy. A także wprowadził dostawę do domu jego dań, La Gran Familia Mediterránea. Natomiast w 2021 wyląduje w Miami, Nowym Jorku i Londynie. „Już w 2022 roku będziemy w Paryżu i Cannes”. Warto wypróbować legendarnego pomidora nitro z zielonym gazpacho i tatarem z krewetek.

Zanurz się w niebieskim basenie z piłeczkami w Ikono

Przestrzeń oparta na doświadczeniu. Basen niebieskich kulek, pokój z lustrami, pokój pełen kolorowych konfetti, kolejny pełen świecących neonów, a nawet pokój z różowymi bąbelkami. Wszystkie to abstrakcyjne przestrzenie stworzone zostały, aby cieszyć się fotografią. Obowiązkowe miejsca dla wszystkich fanów Instagrama. To doświadczenie trwa około 60 minut i jest zbiorem różnych światów, w których zetkniesz się z niepowtarzalnymi zapachami, kolorami i dotykami.

Pospaceruj po romantycznym park El Capricho

Jeden z najpiękniejszych parków w mieście. Znajduje się w dzielnicy Barajas. Wykonany na zlecenie księżnej Osuna (María Josefa Pimentel) w latach 1787- 1839. Na jego 14 hektarach natkniesz się na pałac, kopia klasycznej świątyni (Templete), romantyczne domki i pawilony, jeziorko i stawy, fontanny, place, sztuczne groty i górki, ogród, cieplarnia a nawet bunkier z okresu wojny domowej. Wśród wielu ciekawych gatunków drzew i roślin można spotkać, bez którego kwiaty księżna uwielbiała. Jego głównym architektem był Jean-Baptiste Mulot, francuski ogrodnik, który pracował dla Marie Antoinette, chociaż większość El Capricho jest w stylu angielskim.

Wybierz się na awangardowy spektakl taneczno-teatralny w Teatros del Canal

Jeden z najnowocześniejszych teatrów w Madrycie, który wystawia taniec współczesny i teatr. W nowoczesnych obiektach mieszczą się dwa teatry, Sala Roja i Sala Verde, w których odbywają się wszelkiego rodzaju spektakle, od przedstawień teatralnych, zarzuela i kabaretowych po taniec i operę, a także koncerty dla wszystkich widzów. Około 1,5 miliona widzów obejrzało już 700 pokazów, które odbyły się od 2009 roku. Przy okazji, dostępne są wycieczki z przewodnikiem, podczas których można poznać tajemnice za kulisami i odkryć ducha, który ukrywa się w budynku … Warto obejrzeć cykle tańca współczesnego, które należą do najlepszych w mieście.

Wypróbuj dania z całego świata na hali targowej Vallehermoso

Kolejny przykład tego, jak można na nowo ożywić tradycyjne hale targowe, dzięki nowym stoiskom z kuchnią międzynarodową. Po prawie dwudziestoletnim okresie chylenia się ku upadkowi właściciele stanowisk postanowili w 2015 roku ożywić tę przestrzeń, otwierając drzwi dla restauracji i miejsc degustacyjnych. Dziś, niegdyś puste stragany są ponownie zajęte w 100%.

Wypij drinka w Sala Equis (X), w byłym kinie porno

Ostatnie kino porno w mieście zamieniło się w koktajl bar i salę projekcyjną. Znajduje się w starym budynku kina Alba, które do niedawna było znane jako ostatnie kino porno w Madrycie. Jest to 700-metrowa przestrzeń poświęcona filmie, muzyce i wszelkiego rodzaju wydarzeniom kulturalnym i gastronomicznym w samym sercu Madrytu. Trzy duże przestrzenie tworzą to nowe miejsce spotkań, które w krótkim czasie wyrobiło swoją markę jako modne miejsce w stolicy Hiszpanii.

Powspinaj się po największej ściance wspinaczkowej w Hiszpanii

Sharma Climbing Madrid to centrum o powierzchni 4000 metrów kwadratowych z podpisem Amerykanina Chrisa Sharmy, mitu w świecie wspinaczki. Sharma Climbing Madrid ma ściany o wysokości do 19 metrów, z około 160 dróg i 150 blokami; ścianka konkursowa boulderowa o szerokości 30 metrów, idealna do organizacji zawodów wspinaczkowych; Campus z różnymi typami uchwytów i Kilter board (sufit z regulowanym nachyleniem, który pozwala na wybór spośród ponad 50 000 opcji) oraz 2 trasy prędkości zatwierdzone przez IFSC (International Climbing Federation).

Spróbuj najbardziej bezwstydnych deserów w mieście

Najnowsza sensacja w dzielnicy Chueca, to gofry w kształcie penisa i pochwy. La Pollería, zaczynała w mały lokal w dzielnicy Chueca. Słowo la polla w języku hiszpańskim oznacza: między innymi penis. Sława ich gofrów sprawiła, że szybko przenieśli się do większego lokalu. A kolejny sukces sprawił, że w ubiegłym roku zdecydowali się wydać kobiecą wersję gofrów i otwarto La Coñería. W tym przypadku el coño, to pochwa.

Potańcz i zjedz coś pysznego w hali San Fernando

Hala targowa, gdzie rzeźnicy czy sprzedawcy ryb współistnieją z punktami z kuchnią międzynarodową i atrakcjami dla wszystkich grup wiekowych. Może nie cieszy się taką popularnością jak inne hale targowe w mieście, ale nie oznacza to, że przestaje być miejscem, które warto poznać. Zbudowana po wojnie domowej hala była przez lata unowocześniana, zarówno pod względem wyglądu, jak i oferty, będąc dziś idealnym miejscem do zakupu wysokiej jakości produktów. Od czasu do czasu organizowane są potajemne potańcówki na głównym placu w hali.

Odwiedź Muzeum Iluzji

Niedaleko Puerta del Sol znajduje się Muzeum Iluzji. Jest to przestrzeń do towarzyskich i rozrywkowych wycieczek po świecie iluzji, który zachwyci osoby w każdym wieku. To idealna przestrzeń na nowe doświadczenia i zabawę w gronie przyjaciół i rodziny. Nie tylko dla dzieci, ale również i dla dorosłych. Muzeum z niekończącymi się iluzjami optycznymi, które są prawdziwymi zagadkami.

Spróbuj wymyślnego koktajlu w Salmon Guru

Jeden z najlepszych barów koktajlowych na świecie. Ten projekt argentyńskiego barmana Diego Cabrery zajmuje 22 miejsce (2020 r.) na liście 50 najlepszych barów na świecie. Jego psychodeliczna neonowa dekoracja doskonale łączy się z menu zupełnie nowych koktajli fantasy, które łączą nowe składniki i awangardowe techniki w często bardzo oryginalnych kieliszków. Jego najnowsze kreacje zabiorą Cię w podróż do Amazonii.

Odkryj najlepszą sztukę uliczną w La Tabacalera

Alternatywny i częściowo samodzielnie zarządzany ośrodek kultury zlokalizowany w starej fabryce tytoniu. Dawna Fabryka Tytoniu przeszła już do historii, by stać się centrum kulturalnym, w którym jest przestrzeń dla sztuki i miejsce na refleksję nad aktualnymi problemami. Budynek o powierzchni 30000 metrów kwadratowych składa się z części zarządzanej przez Ministerstwo Kultury i przeznaczonej na wystawy, oraz części przeznaczonej na Samodzielne Centrum Społeczne, które skupia różne grupy społeczne.

Zobacz wystawy Fundacji Mapfre

Jedna z ważniejszych sal wystawowych w Madrycie. Znajduje się na Paseo de Recoletos i zasługuje na większe zainteresowanie. Stała wystawa Fundacji Mapfre obejmuje jedną z najważniejszych i najbardziej istotnych kolekcji wielkiego malarza Joana Miró. Składa się na to ponad 60 prac. Fundacja organizuje również inne wystawy czasowe poświęcone fotografii, malarstwu czy rzeźbie.

Kibicuj Atlético de Madrid na stadionie Wanda Metropolitano

Stadion piłkarski klubu Atlético de Madrid. Powstał z myślą jako stadion olimpijski na Letnią Olimpiadę. Niestety Madryt nie dostał prawa zorganizowania jej i stadion przeszedł w ręce Atlético de Madrid. Ze względów sponsorskich nosi nazwę Wanda Metropolitano i może pomieścić prawie 68 tyś widzów. Oprócz meczów piłkarskich odbywają się tu również masowe koncerty, takie jak Metallica czy Bruno Mars.

Przeżyj noc w legendarnym piano barze Toni2

Jeden z najbardziej znany piano barów w Madrycie, które istnieje od 1979 roku. Wykładzina podłogowa, kelnerzy w białych marynarkach i muszkach, sofy z czerwonego aksamitu i najbardziej eklektyczna publiczność, która daje z siebie wszystko dookoła wspaniałego fortepianu. Noce trwają do wczesnych godzin porannych. Nie ma drugiego takiego miejsca w Madrycie. Podczas odtwarzania ballad Franka Sinatry czy ranczerów Chaveli Vargas stracisz poczucie czasu.

Spędź wiele godzin w najważniejszej pinakotece w Hiszpanii

Muzeum Prado jest najważniejszą galerią sztuki w Hiszpanii. Znajduje się w gigantycznym neoklasycystycznym budynku, którego budowę rozpoczął Juan de Villanueva na zlecenie króla Karola III w 1785 roku. Pierwotnie zaplanowany jako siedziba Gabinetu Historii Naturalnej . W 1819 r. jego przeznaczenie uległo zmianie. Muzeum Prado narodziło się jako publiczne muzeum sztuki (i było jednym z pierwszych na świecie) prezentującą kolekcję sztuki królewskiej. Na szczególną uwagę zasługują zgromadzone w nim obrazy mistrzów europejskich od XVI do XIX wieku takich jak: Boscha, Tycjana, Rafaela, Rubensa, Rembrandta oraz najwybitniejszych malarzy hiszpańskich, a wśród nich: El Greca, Velazqueza i Goi.

Odkryj najbardziej awangardową sztukę między torami

La Neomudéjar to awangardowe centrum sztuki w dawnej przestrzeni kolejowej. Definiuje siebie jako centrum sztuki, eksperymentowania i kreatywności. Stanowi kolejny dobry przykład zapomnianego miejsca, które w ramach samorządu społecznego wróciło do życia i stało się ważne w dzielnicy Pacifico. Jego program obejmuje wszelkiego rodzaju wystawy, spektakle, projekcje filmowe czy warsztaty i daje przestrzeń nowym artystycznym przedstawieniom z twórcami awangardowymi.

Kibicuj Realowi Madryt

Najbardziej znany stadion w Madrycie znajduje się obok Paseo de la Castellana, w samym sercu miasta i jest siedzibą klubu Realu Madryt CF. Stadion Santiago Bernabéu może pomieścić ponad 80 tyś kibiców. Obecna przebudowa, ma powiększyć stadion o kolejne 8 000 miejsc, a także będzie hotel i centrum handlowe. Obowiązkowo kibice muszą zobaczyć jego muzeum, w tym salę trofeów, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście.

Skosztuj marcepana w dawnej stolicy Hiszpanii

Położone około 70 km od Madrytu Toledo, jest jednym z najpiękniejszych miast w Hiszpanii. Dawna stolica Hiszpanii położona jest na wzgórzu oblanym z trzech stron rzeką Tag. Obowiązkowa wizyta przy dłuższym pobycie w Madrycie. Będąc już w Toledo warto spróbować typowych marcepanów toledańskich. Ważnym punktem programu w Toledo jest wizyta na jednym z tarasów widokowych znajdujących się na przeciwległym od starówki brzegu rzeki Tag.

Zobacz ósmy cud świata

El Escorial to monumentalny zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny. Zabytkowy kompleks powstał w latach 1563-1584 z inicjatywy króla Filipa II. Jego majestatyczna bryła zbudowana z szarego granitu w surowym stylu późnego renesansu budziła respekt zarówno dla architektów (Juan Bautista de Toledo i Juan de Herrera ) jaki i robotników, którzy byli zaangażowani w jego konstrukcję. Z powodu swoich gigantycznych rozmiarów jak i wartości symbolicznej, od końca XVI wieku był uznawany za ósmy cud świata. W 1984 roku obiekt został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Aleksander Hryniuk

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram