Słodki hit hiszpańskiego Bożego Narodzenia

Kategoria:

Turrón jest jednym z najpopularniejszych hiszpańskich, słodkich przysmaków okresu Bożego Narodzenia. Jest to rodzaj nugatu przygotowywanego na bazie migdałów, miodu lub cukru i opcjonalnie białek jaj. Najbardziej znane turróny to miękki z Jijona oraz twardy i chrupiący z Alicante. Istnieją również turrony czekoladowe, kokosowe, truflowe, z żółtek jaj, z orzeszków ziemnych lub laskowych, pistacji, etc…


Większość badaczy wskazuje jako miejsce pochodzenia turrónu Półwysep Arabski, gdzie wspominano o nim w źródłach pisanych już w XI wieku. Dzięki muzułmanom ten słodki specjał został spopularyzowany na terenie Morza Śródziemnego, a w szczególności w Hiszpanii i we Włoszech. Hiszpańska odmiana nugatu narodziła się na południu królestwa Walencji około XV wieku. Z biegiem czasu turrón był coraz częściej podawany podczas uroczystości i tradycyjnych przyjęć bożonarodzeniowych.


W centrum Madrytu istnieje kilka godnych polecenia cukierni w których oferowany jest rzemieślniczo wykonywany turrón. Wśród nich warto wymienić założoną w 1855 roku El Riojano, La Mallorquina otwartą w 1894 roku czy Pastelería Horno San Onofre.


W tym roku po raz pierwszy wykonałam domowej roboty turrón. Niestety w przeciwieństwie do moich marcepanów nad przepisem na nugat muszę jeszcze popracować. 

Agnieszka Sobolewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram