Słodki hit hiszpańskiego Bożego Narodzenia

Kategoria:

Turrón jest jednym z najpopularniejszych hiszpańskich, słodkich przysmaków okresu Bożego Narodzenia. Jest to rodzaj nugatu przygotowywanego na bazie migdałów, miodu lub cukru i opcjonalnie białek jaj. Najbardziej znane turróny to miękki z Jijona oraz twardy i chrupiący z Alicante. Istnieją również turrony czekoladowe, kokosowe, truflowe, z żółtek jaj, z orzeszków ziemnych lub laskowych, pistacji, etc…


Większość badaczy wskazuje jako miejsce pochodzenia turrónu Półwysep Arabski, gdzie wspominano o nim w źródłach pisanych już w XI wieku. Dzięki muzułmanom ten słodki specjał został spopularyzowany na terenie Morza Śródziemnego, a w szczególności w Hiszpanii i we Włoszech. Hiszpańska odmiana nugatu narodziła się na południu królestwa Walencji około XV wieku. Z biegiem czasu turrón był coraz częściej podawany podczas uroczystości i tradycyjnych przyjęć bożonarodzeniowych.


W centrum Madrytu istnieje kilka godnych polecenia cukierni w których oferowany jest rzemieślniczo wykonywany turrón. Wśród nich warto wymienić założoną w 1855 roku El Riojano, La Mallorquina otwartą w 1894 roku czy Pastelería Horno San Onofre.


W tym roku po raz pierwszy wykonałam domowej roboty turrón. Niestety w przeciwieństwie do moich marcepanów nad przepisem na nugat muszę jeszcze popracować. 

Agnieszka Sobolewska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram