Stacja widmo – Anden 0

Kategoria:

Anden 0
Anden 0
Dzisiaj chciałbym zaprosić wszystkich na podróż w czasie. Film przeniesie nas na stację metra, która została zapoczątkowana w październiku 1919 roku przez króla Alfonsa XIII. Stację, na której już nie zatrzymują się pociągi, która spoglądającym przez okna wagonów pojawia się jak widmo. Dzisiaj stacja ta po gruntownej renowacji została przekształcona w muzeum metra. Na stacji tej możemy przenieść się do początku historii metra. Zobaczyć jak wyglądała stacja, kiedy to pierwsi pasażerowie zaczęli podróżować nowym środkiem lokomocji w stolicy Hiszpanii. Udało się zachować jej pierwotny charakter oraz niektóre reklamy. Jeżeli ktoś będzie podróżował linią L1, to należy szczególnie zwrócić swój wzrok za okna wagonu pomiędzy stacją Bilbao i Iglesias.

Pierwsza linia metra została otwarta 17 października 1919 roku przez króla Alfonsa XIII, miała długość 3,48 km. z ośmioma stacjami od Puerta del Sol aż do stacji Cuatro Caminos. Sukces nowego środka transportu był tak olbrzymi, że już w pierwszym roku skorzystało z niego ponad 14 milionów pasażerów. W tamtym czasie Madryt liczył 600 tyś. mieszkańców. A dzisiaj ponad 90 lat później metro madryckie przewozi dziennie ponad 2,5 miliona pasażerów po swoich 293 kilometrach z 300 stacjami. Jest na czwartym miejscu na świecie jeśli mówimy o ilość kilometrów oraz na trzecim miejscu pod względem ilość stacji. Posiada najwięcej wind – 508 (dla porównania na drugim miejscu Nowy York z liczbą 196) oraz schodów ruchomych – 1691 (drugie miejsce Moskwa 598), a także najwięcej linii podziemnych w kilometrach. Dane pochodzą z opracowań madryckiego Metra.

Ciekawostką był też fakt, że metro była jedną z pierwszych firm, która zatrudniała kobiety. Co powodowało, że niektórzy panowie korzystali z metra, aby zobaczyć kobiety sprzedające bilety w kasie.

Ciągły rozwój metra, a w szczególności wzrost ilość użytkowników, przyczyniły się do decyzji rozbudowy wszystkich stacji w latach 60-tych. Każda stacja została wydłużona z 60 metrów do 90-ciu, tak aby można było wprowadzić do ruchu nowe dłuższe składy z sześcioma wagonami. Dzięki czemu można było zwiększyć ilość przewożonych osób. Stacja Chamartin, była jedyną stacją, którą nie udało się wydłużyć z uwagi na fakt, że perony znajdowały się na dużym zakręcie. Dlatego podjęto decyzję o zamknięciu stacji. Co nastąpiło w dniu 21 maja 1966. Ponowne otwarcie miało miejsce w 2008 roku, już jako muzeum metra „Anden 0”.

Muzeum stacji metra „Anden 0” znajduje się na Plaza de Chamberí i zwiedzanie stacji jest darmowe. Muzeum czynne jest w piątek, sobotę i niedzielę w godzinach:
– porannych 11.00-13.00
– wieczornych 17.00-19.00.

Polecam wyprawę w niedzielę i przy okazji warto wstąpić do Muzeum Sorolla, które jest niedaleko i w tym dniu również jest darmowe wejście w godzinach 10.00-15.00. Muzeum znajduje się na ulicy General Martínez Campos, 37.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram