Wałęsa. Człowiek z nadziei

Kategoria: ,

W ten czwartek, 23 stycznia 2014 roku, będzie można zobaczyć film Andrzeja Wajdy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, w ramach I Festiwalu Filmowego Kino i Edukacja.

Projekcja filmu w wersji oryginalnej z napisami hiszpańskimi o godzinie 19.30 w kinie:

Cine Palafox
Calle de Luchana, 15
28010 Madrid

Bilety do kina można nabyć na stronie: www.ticketea.com

Więcej informacji o festiwalu na stronie: festivaleducacine.com

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Autor zdjęć: Paweł Edelman
Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Marcin Hycnar, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński.
Gatunek: dramat

 Andrzej Wajda zdobywca Oscara przedstawia historię przemian w Polsce, która przetoczyła się nie tylko poprzez zebrania partyjne, wiece, czy Okrągły Stół, ale również przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność przywódcy związku zawodowego próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Jest to opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i przez wielu podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum znajduje człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

walesa

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram