Wystawa „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich”.

Kategoria:
    • Wystawa „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich”.

 Fotografia żydów polskich
„I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich” to wystawa, która była eksponowana w Polsce, w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Południowej. Jest ona wynikiem apelu ogłoszonego przez Fundację Shalom w 1994 roku o rozpoczęciu zbiórki pamiątek po polskich Żydach. 9000 zdjęć, które napłynęły stworzyło kolekcję fotografii.
W roku 1994 Fundacja Shalom ogłosiła apel o nasyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holocauście ktoś odezwie się na nasz apel. Do dnia dzisiejszego napłynęło tych zdjęć ponad 9 000.
Bywa tak, że z całego życia człowieka zostaje tylko chwila, utrwalona na fotografii. Ale to dotyczy jednostki. Co jednak powiedzieć, gdy z wielomilionowego Narodu ocaleje to, co przetrwało na kliszy – zarysy postaci, cienie domów, dawno zgasłe uśmiechy. I twarze – bogactwo twarzy. Zdjęcia, które zebraliśmy, nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, uratowano z makulatury.
Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z wielkich metropolii i zapomnianych przez Boga i ludzi wiosek i miasteczek, gdzie dotąd wiatr pamięta imiona tych, którzy odeszli na zawsze.
W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele.
Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Zdjęcia na adres Fundacji przysyłały i przysyłają nadal rodziny pomordowanych z Izraela, Wenezueli, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Argentyny, Kanady. „Każdy człowiek ma swoje imię – winni jesteśmy przywrócić je swoim braciom.”
Najstarszy ofiarodawca zdjęć ma lat 90. Najmłodszy 12. „Sprawiedliwymi są nie tylko ci co ratują choćby jedno życie. Na to miano zasługują również ci co ratują pamięć”. Dzięki nim była możliwa zarówno ta wystawa, jak i album „I ciągle widzę ich twarze”

Wystawę można zobaczyć w dniach od 19.01 do 29.03.2012
Poniedziałek – czwartek w godzinach od 10:30 – 14:30 i 15:30 – 20:00
Piątek w godzinach od 10:30 – 15:00

Wstęp wolny.

Adres:
La Casa Sefarad Israel
Calle Mayor, 69,
Madrid.
Mapa

Strona La Casa Sefarad Israel: La Casa Sefarad Israel

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram