„Cudowna” przemiana krwi w Madrycie

Kategoria: ,

Przed nami wyjątkowe wydarzenie. Jak co roku w dniu 27 lipca, wierni z Madrytu, ale i ciekawscy z całego świata, w niepewności oczekują na cudowną przemianę relikwii krwi świętego Pantaleona. Jeśli krew nie zmieni się ze stanu stałego w ciekły wielu wiernych uważa, że może to zapowiadać kataklizm, wojnę lub inne nieszczęście.

Relikwia krwi świętego Panteleona przechowywana jest w Królewskim Klasztorze Wcielenia (El Real Monasterio de la Encarnación), jednym z czterech żeńskich, klasztorów klauzulowych znajdujących się w centrum Madrytu. Ampułka z krwią świętego została podarowana przez papieża Paweła V dostojnikowi hiszpańskiemu, Juanowi de Zuñiga, a ten w 1611 roku przekazał ją do klasztoru, gdzie śluby zakonne przyjęła jego córka, Mariana de Jesús.

Proces przemiany krwi świętego ma swój punkt kulminacyjny w 27 lipca czyli w dniu męczeństwa świętego (wg. kalendarza prawosławnego). Pantaleon pochodził z Nikodemii i był lekarzem cesarza Galeriusza Maksymiana. Gdy nawrócił się na chrześcijaństwo, zaczął leczyć bezpłatnie w imię Boga, co przysporzyło mu wielu wrogów. Jak wielu innych męczenników odmówił wyparcia się wiary chrześcijańskiej i w rezultacie został uwięziony, poddany torturom, a następnie ścięty w 304 roku. Według tradycji, chrześcijanie z Nikodemii zebrali jego krew i umieścili w małych ampułkach. Następnie trafiły one między innymi do Hiszpanii (Madryt) i Francji (Lyon).

Trudno się dziwić, że wielu powątpiewa w prawdziwość przemiany krwi. W latach 1723-1730 inkwizycja konsekwentnie badała prawdziwość tego wydarzenia, uznając je wreszcie w wydanym przez siebie certyfikacie z dnia 30 sierpnia 1730 roku, który do tej pory przechowywany jest na terenie klasztoru.

Warto wspomnieć, że w Neapolu przechowywana jest relikwia krwi świętego Januarego, która ma podobne właściwości jeśli chodzi o zmianę stanu skupienia. Natomiast w samym Królewskim Klasztorze Wcielenia w Madrycie przechowywanych jest łącznie ok. 700 relikwii. Jak na hiszpańskie warunki to prawdziwym rekordzistą pod tym względem jest zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny w San Lorenzo de El Escorial, gdzie znajduje się ok. 7.500 relikwii.

Od 26 lipca, w godzinach wieczornych proces przemiany krwi będzie można obserwować na specjalnym ekranie. Takie rozwiązanie powoduje rozładowanie ewentualnej kolejki ustawiającej się przed klasztorem. W poprzednich latach ocenia się, że wydarzenie mogło być obserwowane nawet przez ok. 7 do 10 tysięcy osób.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram