Dlaczego do Madrytu?

Kategoria: ,

Właśnie, dlaczego nie do Madrytu? Na weekend, na kilka dni czy na tydzień, a może na dłużej. Wszystko zależy do czasu jakim dysponujemy oraz co byśmy chcieli zobaczyć. Madryt, stolica byłego imperium nad którym nigdy nie zachodziło słońce. Nie jest głównym celem turystycznym Polaków. Częściej wybieramy Paryż, Londyn czy Berlin. A dlaczego nie Madryt? Dzisiaj odległości już nie maja znaczenia. Czas przelotu z Warszawy do Paryża to 2.30 godziny, a czas przelotu do Madrytu to tylko niecałe 60 min więcej. Dlaczego tak mało osób wybiera Madryt jako miejsce spędzenia weekendu czy swoich wakacji.

Położenie Madrytu w centrum półwyspu iberyjskiego sprawia, że jest on fantastycznie skomunikowany z całą Hiszpanią. Do wszystkich regionów można dotrzeć zarówno koleją, samolotem jak i autobusem. Tylko na wyspy do wyboru mamy samolot lub statek. Szybka kolej, która rozwija się od 1992 roku, kiedy otwarto pierwsze  połączenie do Sewilli, jest największą w Europie i drugą na świecie po chińskiej. Do Barcelony z Madryt to zaledwie 2.40 min. W tym czasie pokonujemy odległość mniej więcej 650 km. Do Walencji czas przejazdu to 1.35 min. Wszystko to sprawia,  ze Madryt jest również dobrym miejsce przesiadkowym, czy punktem skąd zaczniemy odkrywanie innych regionów Hiszpanii.

Co Madryt ma takiego, czego nie maja inne miejsca w Hiszpanii czy inne miejsca w Europie? Czy powiedzenie „życie jak w Madrycie” nadal ma to samo znaczenie w dobie kryzysu?

Madryt 365+Życie nocne jest jednym z głównych atrakcji miasta. Madryt jest znany z tego, że nigdy nie zasypia oraz z fantastycznej oferty nocnej. Począwszy od restauracji, które oferują kuchnie nie tylko typową dla tego regionu, ale znajdziemy tutaj najlepsza ofertę kuchni regionalnych z całej Hiszpanii jak i całego świat. Bary, które oferują swoją niespotykaną atmosferę i typowy brud na podłodze. Miejsca z muzyką na żywo, gdzie można potańczyć. Kluby jazzowe czy flamenco to tylko niektóre przykłady. Dyskoteki, które otwarte są do wczesnych godzin rannych. Madryt to życie nocne wielu kolorów, tutaj każdy znajdzie swoje miejsce. Jednym z przykładów może być bar z muzyką kubańska na żywo. Tam można napić się mojito oraz potańczyć przy kubańskiej muzyce. Można też spotkać starszą kobietą, do której podobno przyjeżdżają specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, aby im powróżyła.

Madryt 365+. Muzeum Sorolla.

Sztuka. Madryt posiada przebogatą ofertę malarstwa. Trzy najważniejsze muzea znajdują się obok siebie na Paseo del Prado. Dzisiaj miejsce to zwane jest jako Paseo del Arte (Aleja Sztuki). Znajdziemy tam muzeum Prado, które zaliczane jest do jednych z największych i najbardziej prestiżowych galerii na świcie.  W swojej kolekcji ma ponad 8000 dzieł sztuki.  Muzeum Prado oferuje szeroki przegląd historii zachodniego malarstwa od średniowiecza do XIX wieku. Nie da się zobaczyć całej kolekcji w ciągu jednego dnia. Niedaleko mieści się kolejne muzeum, które jest kontynuacja muzeum del Prado. Obejmuje kolekcję dzieł sztuki począwszy od końca XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy. Muzeum Reina Sofia przybliża sztukę współczesną za pomocą kolekcji, biblioteki publicznie dostępnej i bogatego kalendarza wystaw czasowych oraz wykładów, spektakli, projekcji filmowych i koncertów. Częścią integralna muzeum są dwa pałace, które znajdują się w Parku Retiro. W obu obiektach odbywają się wystawy czasowe współczesnych artystów. Kolejnym i nie ostatnim miejscem, gdzie możemy podziwiać sztukę, jest Muzeum Thyssen-Bornemisza znajdujące się przy Paseo del Prado. Muzeum oferuje malarstwo europejskie od średniowiecza do późnego wieku XX. W swojej stałej kolekcji posiada ponad 1000 dzieł sztuki między innymi: malarstwo włoskie, malarstwo niemiecki epoki Renesansu, amerykańskie malarstwo XIX w., impresjonizm, ekspresjonizm niemiecki czy rosyjski konstruktywizm.

Madryt 365+Coś dla fanów piłki nożnej. Madryt jest siedziba jednego z najważniejszych klubów piłkarskich. Właśnie w Madrycie znajduje się klub piłkarski Real Madryt. Stadion Santiago Bernabeu oferuje nie tylko możliwość przeżycia fantastycznej gry, uczestnicząc w meczu. Również można zwiedzić stadion i  zobaczyć go od środka. Bernabéu Tour jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta i przyciąga rocznie prawie milion odwiedzających ze wszystkich krajów świata. Trasa wiedzie od punktu widokowego poprzez murawę, szatnię piłkarzy, muzeum, aż po oficjalny sklep Real Madrytu. Również Atletico de Madrid ma w swojej ofercie zwiedzanie stadionu. Może nie jest tak znany jak Real Madryt, ale zawsze znajdą się fani.

Madryt 365+Madryt jest miejscem gdzie możemy spotkać szeroki wachlarz stylów architektonicznych. Od muzułmańskich pozostałości, aż po średniowieczny wkład Królów Katolickich. Ale siła artystyczna Madrytu zbiegła się z nowym wymiarem politycznym, do którego przyczynił się król Filip II przenosząc stolice do Madrytu.  Decyzja Filipa II stanowi początek rozwoju Madrytu. Wtedy powstają nowe pałace, klasztory,  kościoły. Z tamtego okresu mamy fantastyczny barokowy plac Główny (Plaza Mayor) czy dawny ratusz miejski i wiele innych zabytków. Natomiast XVIII wiek pozostawił po sobie piętno w postaci neoklasycznych pałaców, kościołów czy fontann. Takim dobrym przykładem tamtego okresu jest Paseo del Prado. Nowoczesny styl możemy zobaczyć wzdłuż Paseo de la Castellana czy na Gran Via. Ale Madryt posiada również świątynię Egipską.

Madryt 365+. Sierpniowe święta.

Fiesta, fiesta , fiesta. Hiszpania jest zanana z wielu imprez, które rozpoznawalne są na całym świcie. Do tych najważniejszych należą między innymi San Fermin. Impreza obchodzona co roku ku czci świętego Fermina w Pampelunie. W dniach od 6 do 14 lipca ulice miasta zapełniają się ochotnikami z całego świat, którzy chcą wziąć udział w gonitwie byków. Czy La Tomatina obchodzona w Buñol, podczas której uczestnicy obrzucają się pomidorami. W Madrycie jest wiele imprez, które warto zobaczyć. Chociażby w sierpniu, kiedy to odbywają się typowe tradycyjne imprezy w La Latina i Lavapies. Również warto być w okresie obchodów dni patrona miasta, świętego Izydora. Razem z mieszkańcami pójść na wielki piknik. Czy przeżyć procesje Wielkiego Tygodnia, przywitanie nowego roku na Puerta del Sol zjadając 12 winogron i wile innych.

Wziąć udział w jednym z maratonów w Madrycie. Największy z nich to San Silvestre Vallecana odbywający się 31 grudnia od 1964 roku. Ostatnio liczba uczestników osiągnęła 39.000 osób.  Od kilku lat w kwietniu odbywa się Rock 'n’ Roll Maraton będący częścią maratonu, który odbywa się w 27 miastach Ameryki i 6 miastach Europy. Pomysł powstał w 1998 włączając do  trasy, która przebiega ulicami Madrytu, muzykę na żywo.  A łączna liczba uczestników we wszystkich miastach osiąga 600.000 osób.

Madryt 365+. Segowia.

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Kiedy w 1561 r. Filip II wybrał małe miasteczko na stolicę wielkiego mocarstwa, jednym z powodów było jego centralne położenie. W niedalekiej okolicy od miasta znajdują się zabytki zaliczane do dziedzictwa narodowego Hiszpanii, a wiele z nich jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, takie jak Toledo, Avila, Segowia czy Eskurial i wiele innych. To jakieś 30 km od Madrytu znajduje się miejsce urodzenie Cervantesa, jednego z najwybitniejszych pisarzy świat.
Centralne położenie daje Madrytowi również dostęp do dalszych miejscowości i atrakcji. Dzięki Fenicjanom, którzy w X wieku przed naszą erą wprowadzili uprawę winorośli i oliwek Hiszpania jest dziś w czołówce producentów wina i oliwy z oliwek na świecie. Tuż obok Madrytu znajdują się jedne z lepszych regionów winiarskich, jak Rioja czy Rueda i jej białe wino ze szczepu Verdejo, typowego dla tego regionu. Innym znanym z produkcji win regionem położonym w bliskiej odległości od Madrytu jest Ribera del Duero.

Madryt 365+. Dni dumy gejowskiej.

Również społeczność LGTB znajdzie coś dla siebie. Madryt w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej ulubionych miejsc dla społeczności LGTB na całym świecie. Miasto, które nigdy nie zasypia, oferujące rozrywkę dla każdego i posiadające olbrzymia ofertę nie tylko w sferze kulturalnej, ale także nocnych imprez. Miasto zabawy, miasto przyjazne i tolerancyjne. A coroczna Parada Dumy Gejowskiej współorganizowana przez władze miasta, obróciła się w jedną z największych imprez Madrytu, która przez ostatnie dwa lata zdobywała tytuł „Najlepszej imprezy gejowskiej na świecie” przyznawanej przez LOGO/MTV. Orgullo Gay to nie tylko parada, która zawsze odbywa się w pierwszą sobotę po 27 czerwca, ale jest to wielkie święto Dumy Gejowskiej w dzielnicy Chueca jak i w innych miejscach Madrytu. Według niektórych danych publikowanych przez miasto skupia ono około 2 milionów uczestników z całego świata.

Madryt 365+Czy po porostu pospacerować po jednym z wielu parków w jednym z najbardziej zielonych miast na świcie. Madryt jest miastem zieleni gdzie parki i ogrody zajmują powierzchnię przekraczającą 250.000 ha, a wzdłuż jego ulic wysadzonych jest ponad 248.000 drzew. Ale nie tylko ilość jest ważna. Miasto ma wyjątkowe ogrody historyczne, wśród których możemy wymienić Królewski Ogród Botaniczny, czy ogrody pałacowe, takie jak Campo del Moro i Ogrody Sabatni.

Niełatwo jest opisać wszystkie powody dla których warto zobaczyć Madryt i przyjechać tutaj choćby na chwile. W ciągu najbliższego roku postaram się przybliżyć ofertę Madrytu. A jeżeli nasunie się Wam jakieś pytanie, czy wątpliwość to proszę pisać. Kontakt do mnie znajduje się na stronie www.cowmadrycie.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram