Kobiety w historii Madrytu

Kategoria:

Dzisiaj o kolejnej kobiecie, która dała nazwę nie tylko dzielnicy, ale całemu dystryktowi, dziesiątemu z dwudziestu jeden na które podzielony jest Madryt.

Beatriz Galindo, la Latina
Beatriz Galindo, la Latina
Beatriz Galindo urodziła się w Salamance w 1465. Była nazywany „La Latina”, będąc nauczycielką języka łacińskiego królowej Izabeli Katolickiej i jej dzieci.

Beatriz Galindo był pisarką i humanistą, była jedną z najbardziej wykształconych kobiet swoich czasów. Studiował również teologię i medycynę na Uniwersytecie w Salamance. Od początku miała wielki talent do łaciny i nie tylko jako tłumaczka, ale doskonale posługiwała się tym językiem. Jej sława obiegła całą Salamankę, a następnie całe królestwo, aby wkrótce zostać nadworną nauczycielką. Od tego czasu zamieszkała w Madrycie, gdzie razem z mężem Francisco Ramirezem, założyła klasztor i szpital przy ulicy Toledo, którego mieszkańcy nazywali szpitalem „La Latina”, tak od jej założycielki.

Portal szpitala la Latina
Portal szpitala la Latina
Szpital został zburzony w 1904 roku aby poszerzyć ulicę Toledo. Trzy główne części tej budowli: schody, portal i grobowce zostały zdemontowane i przeniesione do magazynów miejskich. Schody w stylu gotyckim zostały zamontowane w pałacu rodziny Lujanes na placu la Villa. Natomiast portal został przeniesiony do miasteczka uniwersyteckiego na wydział architektury i oficjalne odsłonięcie nastąpiło 5 marca 1960 roku przez burmistrza Madrytu oraz księżnę Rivas, która jest potomkiem Beatriz Galindo.

Beatrice służyła królowej, aż do jej śmierci w 1504 roku. Natomiast sama Beatriz Galindo „La latina” zmarła 23 listopada 1534.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram