La Latina, tradycja i bohema

Kategoria:


Dzisiaj rozpoczynamy wędrówkę po jednej z ciekawszych dzielnic Madrytu. A nazwa jej pochodzi od słynnej kobiety związanej z Madrytem, Beatriz Galindo. Wszystkich tych, którzy chcieli by dowiedzieć się coś więcej o tej kobiecie, zapraszam do wcześniejszego wpisu o kobietach Madrytu.

Ulica Toledo
Ulica Toledo
Spacer po tej części Madrytu rozpoczniemy od ulicy, której początek zaczyna się na Plaza Mayor, a kończy na placu Puerta de Toledo. Ulica Toledo jest jedną z najstarszych ulic miasta, która była jedną z głównych wjazdowych dróg do Madrytu. Drogą tą przywożono towary handlowe i produkty spożywcze z ówczesnej stolicy, a od momentu kiedy król Filip II w 1561 roku przeniósł stolice do Madrytu, służyła ona jako główna droga zaopatrzeniowa. Tędy mieszkańcy z pobliskich wiosek dostarczali swoje produkty i sprzedawali je na dawnym bazarze na przedmieściach, dzisiejsza Plaza Mayor. Również byłą główną drogą łącząca te dwie stolice Hiszpanii, dawną i obecną.
Ulica Toledo
Ulica Toledo

Aczkolwiek, w przeszłości zwana była również ulicą Mancebia, czyli ulicą Domu publicznego, a nazwana tak od słynnego burdelu, który w XIV wieku znajdował się przy tej drodze. Również nazywana była aleją Ośmiu rzędów, z uwagi na osiem rzędów drzew, które tam rosły.

To właśnie przy tej ulicy mieści się Bazylika San Isidro, która przez prawie sto lat tymczasowa służyła jako katedra, aż do 1993 roku kiedy to papież Jan Paweł II poświęcił Katedrę Almudena. Na tej ulicy również mieścił się klasztor i szpital, który założyła Beatriz Galindo.

Ulica Toledo
Ulica Toledo

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram