Kobiety w historii Madrytu

Kategoria:Patrząc na dzisiejszą scenę polityczną w Regionie Madryckim, ma się wrażenie, że to kobiety rządzą tym światem. Zarówno burmistrzem miasta jak i prezydentem Wspólnoty jest kobieta. Nie było tak zawsze, jednak kobiety dogrywały ważną rolę w historii Madrytu i nie tylko.

Z wielu dzielnic, które tworzą miasto Madryt, nazwy dwóch z nich wywodzą się od kobiet, które zapisały się w historii Madrytu.

Jedną z nich jest dzielnica Malasaña. Prawdę mówiąc dzielnica ta oficjalnie nosi nazwę Universidad, która popularnie zwana była też dzielnicą las Maravillas, a nazwa wywodziła się od kościoła Nuestra Señora de Las Maravillas. Jednak najbardziej znana jest jako Malasaña, a której nazwa pochodzi od młodej hafciarki.

Manuela Malasaña Oñoro – urodziła się 10 marca 1791 roku w Madrycie i była jedną z ofiar powstania o niepodległość, które wybuchło w maju 1808 roku. Została rozstrzelana w dniu wybuchu powstania, 2 maja 1808.

Była córką francuskiego piekarza Jean Malesange, który zhispanizował nazwisko na „Malasaña” i jego żony Marcela Oñoro. Hafciarska z zawodu, mieszkała przy ulicy San Andres nr 18. Ofiara powstania 2 maja 1808 roku przeciwko wojskom Napoleona, której pamięć jest czczona jako jednej z bohaterek tego dnia i następnego hiszpańskiej wojny o niepodległość.

Okoliczności jej śmierci nie są dokładnie znane. Według jednej z wersji wydarzeń, wraz z innymi dziewczynami, dołączyła do obrony Koszarów Wojskowych Monteleón, znajdujących się w miejscu dzisiejszego placu 2 Maja, kierowanej przez oficerów Luis Daoíz y Pedro Velarde, dostarczając prochu do broni palnej.

Według innej wersji, mniej prawdopodobnej, Malsaña wracała do domu z zakładu krawieckiego gdzie pracowała. Po drodze napotkała patrol żołnierzy francuskich, ówczesnego okupanta, którzy dokonując rewizji osobistej znaleźli u niej nożyczki. Oskarżona została za posiadanie „broni wojennej” i podana egzekucji przez rozstrzelanie na miejscu.