Los Goya – hiszpańskie Oscary

Kategoria:


Jak co roku wczoraj wieczorem w Madrycie zostały rozdane nagrody filmowe. Przyznawane są przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej już po raz 26. Ceremonia wzorowana jest na Oscarach, podczas której przyznawane są statuetki przedstawiające popiersie Francisco Goya, wykonanej przez rzeźbiarza José Luisa Fernándeza.

Los Goya
Los Goya

Pierwsza edycja gali miała miejsca w dniu 16 marca 1987 roku w teatrze Lope de Vega w Madrycie i w całej swojej historii tylko raz opuściła stolicę, kiedy to w 2000 roku odbyła się w Barcelonie. Dzisiaj nagrody przyznawane są w 28 kategoriach z 4 kandydaturami w każdej.

W tym roku najwięcej nominacji uzyskał film Pedro Almodovara Skóra, w której żyję, który uzyskał 16 nominacji, zaraz za nim thriller No habrá paz para los malvados w reżyserii Enrique Urbizu, a także Eva, debiut science fiction w reżyserii Kike Maillo.
Największym tegorocznym wygranym został film No habrá paz para los malvados w reżyserii Enrique Urbizu, który uzyskał sześć statuetek, zaraz za nim Skóra, w której żyję oraz Blackthorn, które uzyskały po 4 statuetki. A oto poszczególne nagrody.

Nagroda Honorowa:
Josefina Molina . Ta hiszpańska reżyserka jest trzecią kobietą, która otrzymuje tę nagrodę w historii Los Goya i zarazem pierwsza nie aktorka. Urodziła się w Kordobie w 1936 roku. Podczas studiów na Wydziale Nauk Politycznych, w 1962 roku założyła grupę teatralną Teatro de Ensayo Medea. Następnie w 1969 roku przeprowadziła się do Madrytu, gdzie jako pierwsza kobieta uzyskała tytuł magistra w Państwowej Szkole Kinematografii. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w telewizji publicznej, a na wielkim ekranie zadebiutowała w 1973 roku filmem: Vera, un cuento cruel.

Najlepszy film:

No habrá paz para los malvados w reżyserii Enrique Urbizu. Akcja filmu toczy się w Madrycie na początku XXI wieku. Pewnego dnia inspektor policji pijany wraca do domu, zostaje uwikłany w potrójne morderstwo. Ale jest świadek, któremu udaje się uciec i może go obciążyć. Santos rozpoczyna dochodzenie, aby zlokalizować i wyeliminować świadka. Podczas gdy sędzia śledczy Chacon, pracująca nad zbadaniem potrójnego morderstwa, skrupulatnie postępuje w znalezieniu mordercy. Santos i Chacon wkrótce odkrywają, że to, co wydawało się prostą sprawą handlu narkotykami jest w rzeczywiści czymś znacznie bardziej niebezpiecznym.

Najlepsza reżyseria:
Enrique Urbizu, No habrá paz para los malvados . Reżyser i scenarzysta urodził się w Bilbao w 1962 roku. Znany jest między innymi jako współtwórca scenariusza do głośnego filmu Romana Polańskiego – „Dziewiąte wrota” oraz reżyserii „Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć: Przyjaciel”.

 

Najlepsza aktorka:
Elena Anaya, Skóra, w której żyję. Urodziła się 17 lipca 1975 roku w Palencii. Zagrała między innymi u boku Victorii Abril y Penelope Cruz w filmie Boskie jak diabli, a także w Porozmawiaj z nią.

 

Najlepszy aktor:
José Coronado, No habrá paz para los malvados. Urodzony w Madrycie 14 sierpnia 1957 roku. Po skończeniu szkoły średniej swoich sił próbował studiując Prawo, a następnie Medycynę, którą studiował tylko przez 2 lata. Zatrudnił się jako model przy produkcji reklam telewizyjnych. W wieku 29 lat zdecydował, że zostanie aktorem. Pobiera lekcje u aktorki Cristina Rota i dostaje mała role w sztuce teatralnej El público  w 1987 roku.

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Ana Wagner, El patio de mi cárcel

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Luis Homar, Eva

Najlepsza debiut – aktorka:
Maria León, La voz dormida

Najlepszy debiut – aktor:
Jean Comet, Skóra, w której żyję

Najlepszy debiut reżyserski:
Kike Maillo, Eva

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Michael Gaztambige i Enrique Urbizu, No habra paz para los malvados

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Ángel de la Cruz i Ignacio Ferreras, Arrugas

Najlepszy film europejski:
The Artist

Najlepszy film iberoamerykański:
Un cuento chino

Najlepsza muzyka:
Alberto Iglesias, Skóra, w której żyje

Najlepsza piosenka:
Nana de la hierbabuena

Najlepsze zdjęcia:
Blackthorn

Najlepszy montaż:
No habrá paz para los malvados

Najlepsza scenografia:
Blackthorn

Najlepsze kostiumy:
Blackthorn

Najlepsza charakteryzacja i fryzury:
Skóra, w której żyję

Najlepszy dźwięk:
No habrá paz para los malvados

Najlepszy kierownik produkcji:
Andrés Santana, Blackthorn

Najlepsze efekty specjalne:
Eva

Najlepszy film animowany:
Arrugas

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:
Birdboy

Najlepszy film dokumentalny:
Escuchando al juez Garzón

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
Regreso a Viridiana

Najlepszy krótkometrażowy film fabularny:
El barco pirata

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram