La Latina, tradycja i bohema (3)

Kategoria:

Szkoła Średnia im. św. Izydora

Instituto de San Isidro
Instituto de San Isidro

Przy samym kościele i będąca jego integralną częścią, znajduje się Szkoła Średnia im. św. Izydora. Szkoła Instituto de San Isidro, dawniej zwana jako Colegio Imperial, znajduje się przy ulicy Toledo 39. Zarówno kościół jak i szkoła wybudowane zostały przez jezuitów ze środków finansowych, które uzyskali w spadku po siostrze króla Filipa II, cesarzowej Marii Habsburg.

Już w XVI wieku tuż obok dzisiejszej szkoły mieściło się inne centrum edukacyjne, el Estudio de la Villa, które należało do Rady Miejskiej, gdzie uczęszczał między innymi Cervantes. W 1601 roku tuż obok jezuici założyli swoją szkołę, która na początku była skromnym ośrodkiem edukacyjnym. Aż do 1603 roku, kiedy to za sprawą testamentu cesarzowej Marii Habsburg, jezuici otrzymali pokaźny spadek po cesarzowej. Zgodnie z jej wolą, środki zostały przeznaczone na budowę kościoła i nowego centrum edukacyjnego, które nazwano Colegio Imperial, zgodnie z jej życzeniem. Nazwa została zmieniona po przeniesieniu szczątków świętego Izydora do przyległego kościoła w XVIII wieku.

Instituto de San Isidro
Instituto de San Isidro

Do szkoły tej, która do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dobra renomą, uczęszczali między innymi takie sławne osoby jak: Lope de Vega, Quevedo, Góngora, Calderon de la Barca, czy Pío Baroja.

Instituto de San Isidro
Instituto de San Isidro
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram