Madryt – 10 powodów dla których warto go odwiedzić

Kategoria:

Polacy na weekendowe wyprawy najczęściej wybierają takie europejskie stolice jak Berlin, Paryż, Londyn czy Rzym, ale często pomijają Madryt.

Dlaczego nie Madryt?

Poniżej postaramy się przekonać was do wizyty w tym jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii. 

1. Madryt – miasto bliskie i oryginalne

W dobie globalizacji przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miastami europejskimi nie jest już problemem. Przykładowo bezpośredni przelot samolotem z Polski do Madrytu trwa zaledwie ok. 3 godzin. Stolica Hiszpanii nie jest jeszcze masowo odwiedzana przez turystów z Polski, co może dać poczucie swoistej oryginalności w wyborze wakacyjnego celu podróży. To największe miasto Półwyspu Iberyjskiego może nam się wydać bliskie dzięki sympatycznym i otwartym na cudzoziemców mieszkańcom, a jednocześnie oryginalne dzięki różnorodnej ofercie atrakcji dla ludzi w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. 

2. Madryt i jego centralne położenie

Madryt jest położony w centrum Półwyspu Iberyjskiego co przekłada się na doskonałe skomunikowanie tego miasta z innymi zakątkami Hiszpanii. Wszystkim znane powiedzenie, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” w przypadku Hiszpanii można by było zastąpić powiedzeniem, że „wszystkie drogi prowadzą do Madrytu”. Planując podróż po Hiszpanii warto by było zacząć ją w Madrycie, z którego istnieje nieograniczona liczba połączeń samolotowych z całym krajem, ale również z całym światem. Do tego dochodzą jeszcze autobusy, pociągi i AVE czyli szybka kolej dzięki której w krótkim czasie przemieszczać się można ze stolicy do kluczowych hiszpańskich miast (przykładowo Madryt-Barcelona ok. 2.40 godz., Madryt-Cordoba ok. 1.45 godz., Madryt-Walencja ok. 1.40 godz., Madryt-Toledo ok. 30 min.)

3. Madryt i jego gastronomia

Nie od dziś wiadomo, że Hiszpanie należą do tych narodów, które lubią dobrze zjeść i w miłym towarzystwie przesiadywać godzinami w barach, restauracjach i kawiarniach. Te preferencje mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego przekładają się między innymi na ponad 15.000 barów i restauracji w tym 24 lokale z gwiazdkami Michelin, które znajdują się w Madrycie. W tutejszych jadłodajniach nie tylko można doświadczyć niebiańskich wprost rozkoszy pałaszując lokalne dania, ale również degustując potrawy kuchni międzynarodowych. Mimo, że Madryt nie leży nad morzem, dzięki doskonałej, współczesnej logistyce bez przeszkód można zamawiać w tutejszych restauracjach dania ze świeżych ryb i owoców morza. Te wszystkie przysmaki najlepiej spożywać zamawiając doskonałe lokalne wina i popularny w Madrycie wermut serwowany z kawałkami pomarańczy i lodem.

Madryt i tapasy

4. Madryt jako miasto kultury

Madryt jest jednym z ważniejszych centrów europejskiej kultury i sztuki. Oferta kulturalna jest tu bardzo szeroka poczynając od licznych muzeów, galerii, teatrów kończąc na festiwalach i koncertach. Wśród muzeów prezentujących sztukę należy wyróżnić trzy, które usytuowane są na Paseo del Prado, inaczej zwanej Aleją Sztuki. Są to muzea Prado, Reina Sofia i Thyssen-Bornemisza oceniane przez specjalistów jako jedne z najlepszych na świecie. Madryt odwiedzany jest również ze względu na dużą ilość festiwali, które odbywają się praktycznie o każdej porze roku. Wśród nich najbardziej cenione to: Festival de Otoño, El Festival Internacional Madrid en Danza, El Festival de Artes Escénicas para Niños y Jóvenes y Teatralia, El festival Mulafest, Suma Flamenca, JAZZMADRID i wiele innych.

Museo del Prado
Muzeum Prado

5. Madryt, miasto zieleni i spacerów 

Madryt jest miastem stworzonym do przechadzek. Większość interesujących punktów metropolii znajduje się w zasięgu spaceru. Monumentalne aleje i urocze miejskie zakamarki przeplecione są tu licznymi parkami, które zajmują powierzchnię przekraczającą 250.000 hektarów. Wzdłuż stołecznych ulic zasadzonych jest ponad 248.000 drzew. Do tego dochodzi ok. 300 słonecznych dni w roku. W tych okolicznościach nikogo nie powinno dziwić tak ogromne zamiłowanie tutejszych mieszkańców do spacerów. 

6. Madryt, to sport. Piłka nożna i nie tylko

Madryt jest siedzibą dwóch słynnych klubów piłkarskich: Real Madrid i Atlético de Madrid. W kraju, gdzie piłka nożna uważana jest za „nową religię” zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem jest obejrzenie meczu, jeśli nie na żywo na samym stadionie, to w jednym z licznych barów w otoczeniu tryskających entuzjazmem kibiców. Jeśli data pobytu w stolicy nie pokrywa się z terminem spotkania piłkarskiego warto odwiedzić stadiony Santiago Bernabéu i Wanda Metropolitano, które udostępniają zwiedzającym między innymi część muzealną, punkty widokowe na trybunach, szatnie piłkarzy, centrum konferencyjne i na końcu doskonale zaopatrzony sklep z pamiątkami. 

Stadion Santiago Bernabéu

Madryt jest miastem stworzonym dla biegaczy, którzy celebrują tu swoje ważne wydarzenia sportowe typu: Rock 'n’ Roll Madrid Maratón czy bieg San Silvestre Vallecana. Wielbiciele tenisa corocznie odwiedzają stolicę, aby uczestniczyć w Mutua Madrid Open. Wymienione imprezy to tylko szczyt góry imprez sportowych, które mają miejsce w metropolii. 

7. Madryt, to także życie nocne

Jeśli jest coś, co odróżnia Madryt od reszty hiszpańskich miast, to jest to fantastyczne życie nocne. Łapie cię jak magiczny koc, który zamiast zapraszać cię do snu, zabiera cię w podróż ulicami miasta, która może trwać aż do poranka następnego dnia. Atrakcje nocne są niezwykle zróżnicowane. Zazwyczaj wyjście z przyjaciółmi zaczyna się od pielgrzymowania z jednego baru tapas (czyli z przekąskami) do drugiego. W Madrycie jest wiele barów tapas, pubów, barów koktajlowych, dyskotek i sal koncertowych, które czekają na odkrycie. Duża część imprez w Madrycie koncentruje się na obszarach Huertas, Chueca, Malasaña, La Latina, Torre Europa, Argüelles i Moncloa. Każdy z nich ma swoją atmosferę. Gdziekolwiek pójdziesz, na pewno będziesz się dobrze bawić!

8. Fiesty w Madrycie

Jak każde szanujące się miasto w Hiszpanii, Madryt ma swoje fiesty. Najważniejsze z nich to majowe obchody San Isidro, sierpniowa La Fiesta de la Paloma i listopadowa Fiesta de la Almudena. Są to lokalne święta związane z religijnymi patronami miasta, a więc najbardziej oryginalne i autentyczne. Do tego dochodzą święta ogólno hiszpańskie obchodzone tutaj z wielką pompą takie jak: Semana Santa (Wielkanoc) czy karnawał. Warto przyjechać do Madrytu, aby przedłużyć sobie Święta Bożego Narodzenia. Trwają one aż do 6 stycznia, czyli do Dnia 3 Króli, którzy zwyczajowo są odpowiedzialni za dostarczenie prezentów i to nie tylko dla maluchów:-) 

Pod koniec czerwca tysiące osób, niezależnie od ich orientacji, przyjeżdża celebrować w Madrycie święto tolerancji, czyli Orgullo Gay. Obchody rozpoczynają się zazwyczaj w środę na Plaza de Chueca i kończą tęczowym pochodem w niedziele. Paradzie równości towarzyszy wiele koncertów i imprez towarzyszących.

9. Zakupy

Madryt to raj dla miłośników zakupów. Można tu znaleźć dosłownie wszystko i na każdą kieszeń. Miasto obfituje zarówno w duże centra handlowe, sklepy znanych sieci odzieżowych jak i małe butiki niezależnych projektantów. Madryt to mnóstwo sklepików z lokalnymi produktami począwszy od przepysznej szynki jamón iberico, koszulek w barwach popularnych drużyn piłkarskich po wykonywane przez tutejszych rzemieślników wyroby ceramiczne, wachlarze czy espadryle. Jako że jest to miasto o długiej historii znajduje się tu wiele sklepików o tradycji sięgającej ponad 100 lat. Takie lokale oznaczone są od strony ulicy specjalną tabliczką. Najbardziej polecanym okresem przyjazdu do stolicy na zakupy jest okres wyprzedaży, który przypada na początek roku oraz miesiące letnie. 

10. Atrakcje z listy UNESCO w najbliższej okolicy

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Centralne położenie miasta umożliwia łatwy dojazd do wielu okolicznych miast i miasteczek, które ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tutaj wymienić Toledo, Segowia, Escorial, Aranjuez czy Alcala de Henares do których można dojechać z Madrytu w czasie krótszym niż 1 godzina. Każdy z tych urokliwych zakątków jest inny i może zachwycić turystę. 

Jeśli nasz artykuł zmotywował cię choć trochę do przyjazdu do Madrytu, napisz lub zadzwoń do nas, a my pomożemy ci zaplanować podróż. Czekamy na ciebie w Madrycie w mieście wielu możliwości. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram