Mamy już Nowy Rok 2013

Kategoria:

Tak minął mój piąty rok jak mieszkam w Madrycie. Na samym początku chciałbym Wam wszystkim złożyć życzenia wszystkiego najlepszego, a w szczególności spełnienia marzeń, czyli wizyty w stolicy Hiszpanii :-). Również życzę nam wszystkim zakończenia kryzysu, który tak dokuczliwie widoczny jest w Hiszpanii. Nadchodzący rok pod rządami prawicy, jak zapowiada hiszpański premier Rady Ministrów, będzie kolejnym rokiem z cięciami i zwolnieniami, ale rząd obiecuje nie dopuścić do 6 milionów bezrobotnych.

Mam nadzieje, że niektórym z Was udało się spędzić ten moment, przywitania nowego roku, na placu Puerta del Sol i wspólnie z całą Hiszpanią zjeść 12 winogron. Muszę się przyznać, że jak do tej pory nie udało mi się tam być. Próbowałem już kilka razy, a nawet chciałem iść na tradycyjną próbę generalną, która zawsze odbywa się dzień wcześniej o północy i w tym samym dniu w południe, a ostatnimi laty zrobiła się bardzo popularna. Wtedy to można razem z innymi uczestniczyć w próbie generalnej przywitania nowego roku. Dobry pomysł, jak ktoś już wcześniej zaplanował sobie ten dzień, a chciałby poczuć i przeżyć Sylwestra na Puerta del Sol w Madrycie. Wszystko po to, aby nie było problemów technicznych w tym jedynym dniu w roku, a konkretnie w tych kilkudziesięciu sekundach, kiedy to kula na zegarze opada i dzwon wybija 12 uderzeń nadając rytm konsumpcji 12 winogron, trzy sekundy na każde wybicie i jedno winogrono. O tym skąd wzięła się tradycja, mająca już ponad 100 lat, pisałem w ubiegłym roku.  

Niestety całkowicie wpadłem w rytm polskich świąt i tradycji, co spowodowało, że zapomniałem o tej nie tylko hiszpańskiej tradycji, a praktykowanej również w krajach Ameryki Południowej. Dlatego też w tym roku nie było winogron. 

Kolejna tradycja Polska to noworoczne postanowienia. Pewnie każdy z Was o czymś sobie pomyślałam.  A ja mam nadzieje, że uda mi się jeszcze bardzie przybliżyć życie w Madrycie i sam Madryt razem z jego okolicami. Jednocześnie sprawimy wszyscy, że Madryt będzie znany nie tylko z powiedzenia „Życie jak w Madrycie”. Niedługo o tym jaką kawę pije się w Madrycie. 

A może chcielibyście dowiedzieć się czegoś konkretnego. Jeżeli macie życzenia piszcie na maila info(at)cowmadrycie.pl. 

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram