Święta w Madrycie…

Kategoria:

Zbliżają się święta i jedne z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Madryt, tak ja wiele innych miast pomimo kryzysu panującego w Hiszpanii, przygotował wiele atrakcji w tym okresie. Zarówno osoby, które zostają w Madrycie na święta jak i ci co przyjadą, znajdą coś ciekawego dla siebie. A oto co Madryt proponuje nam w tym okresie do 6 stycznia:

  • świąteczne oświetlenie,
  • specjalne życzenia bożonarodzeniowe,
  • specjalne miasteczko dla dzieci w Conde Duque,
  • tradycyjne szopki betlejemskie,
  • świąteczne bazary,
  • koncerty,
  • przedstawienia teatralne,
  • inne,
  • kawalkada Trzech Króli.

Świąteczne oświetlenie

Oczywiście, że nie mogło zabraknąć światełek na ulicach. Chociaż jest ich mniej niż w poprzednich latach i od kilku lat są te same. Tak jak co roku powieszone je w innych miejscach, co daje wrażenie, że są nowe. Lampki, które możemy oglądać na ulicach miasta w większości zostały zaprojektowane przez słynnych projektantów mody, architektów, czy projektantów grafiki takich jak: Ángel Schlesser, Hannibal Laguna, Purificación García, Juanjo Oliva, Ana Locking, Ágatha Ruiz de la Prada i Sergio Sebastián, Teresa Sapey i Ben Busche oraz Roberto Turégano.
W tym roku z uwagi na oszczędności skrócono godziny w jakich można podziwiać świąteczne oświetlenie.

Światełka będą zapalane od poniedziałku do środy w godzinach 18.00-20.00, w czwartek i niedzielę w godzinach 18.00 – 23.00, piątek i sobotę w godzinach 18.00-24.00 oraz:
– w dniach 5, 6, 7 i 8 grudnia, oświetlenie będzie włączone w godzinach od 18.00 do 24.00,
– 24 grudnia i 5 stycznia, od godziny 18.00 do 3.00 rano,
– 25 grudnia i 1 stycznia, w godzinach 18.00 – 23.00,
– 31 grudnia, od godziny 18.00 do 6.00 rano.

Życzenia bożonarodzeniowe

Władze miasta Madrytu wraz z firmą Samsung zapraszają na fantastyczny spektakl. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2013. Przedstawienie odbędzie się na placu Cibeles, podczas którego władze Madrytu zamienią fasadę Palacio de Cibeles w magiczny spektakl: fantastyczny obraz światła, dźwięku i koloru.

Spektakl odbędzie się w dniu 23 grudnia o godzinie 21.00 na placu Cibeles.

Miasteczko dla dzieci w Conde Duque

Niedawno odrestaurowany budynek dawnych koszarów wojskowych Conde Duque w te święta zamieni się w miasteczko dla dzieci. Fantastyczny budynek, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Zaprojektowany został przez Pedro de Rivera, jednego z najlepszych architektów madryckiego baroku. Dzisiaj budynek ten został przeznaczony na centrum kulturalne, gdzie odbywają się koncerty, targi, wystawy. Podczas tegorocznych świąt centrum to zamieni się w miasteczko dla dzieci.

W dniu 22 grudnia odbędzie się oficjalne otwarcie miasteczka wraz z przedstawieniem na lodzie, które odbędzie się na otwartym w głównym dziedzińcu lodowisku.

300 metrowe lodowisko czynne będzie do 6 stycznia w godzinach od 11.00 do 21.00. Poza 24 i 31 grudnia, kiedy to czynne będzie tylko do 15.00. Koszt to 6 euro za godzinę, w tym łyżwy.

Teatr automatów. Podobno jedyny na świecie taki teatr, gdzie lalki są poruszane mechanicznie. Przedstawienie można zobaczyć od 22 grudnia do 4 stycznia w godzinach 11.30-14.30 i 17.00-20.00. Bilety po 2 euro, dzieci poniżej 2 lat za darmo.

Targi wynalazków. W sali kolumnowej w dniach od 22 grudnia do 4 stycznia, będzie można zobaczyć niewiarygodne i szalone wynalazki.

To tylko kilka z atrakcji, które czekają na dzieci i ich rodziców w centrum kulturalnym Conde Duque. Pełna informacja o tym co miasto przygotowało dla dzieci w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Szopki bożonarodzeniowe

Większą uwagę w Hiszpanii zwraca się na posiadanie w domu i przygotowanie szopki betlejemskiej niż do samej choinki. Tradycja ta została upowszechniona w Hiszpanii przez króla Karola III w drugiej połowie XVIII wieku. Kiedy to król Karol III abdykował z tronów Neapolu i Sycylii aby zasiąść na tronie Hiszpanii.

Szopka bożonarodzeniowa

Szopka neapolitańska. W dniach od 1 grudnia do 3 lutego w nowej siedzibie władz miasta na placu Cibeles w CentroCentro, będzie można zobaczyć szopkę neapolitańską. Szopka ta będąca własnością rodziny García de Castro, jest jednym z najznakomitszych przykładów rzeźby barokowej i popularnej z XVIII wieku. Dostępna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 20.00. A w dniach 24 i 31 grudnia do godziny 16.00 i 5 stycznia do godziny 14.00.

Szopkę urzędu miasta będzie można zobaczyć w tych samych dniach od 1 grudnia do 3 lutego 2013 roku. Dostępna będzie w sali La Lonja de la Casa del Reloj, która znajduje się w parku Madrid Río przy Matadero (metro Legazpi). Godziny otwarcia:
– poniedziałek – sobota, w godzinach 10.00-14.00 i 17.00-21.00,
– niedziela oraz 24 i 31 grudnia, w godzinach 10.00-14.00,
– 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia, zamknięte.

Madryt oferuje trasę po poszczególnych szopkach i w programie można znaleźć listę miejsc i godziny w których można zobaczyć poszczególne szopki. Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Świąteczne bazary

Kolejną tradycją świat Bożego Narodzenia są bazary.

Bazar świąteczny

Można je spotkać w wielu miejscach w Madrycie. Największy znajduje się na głównym placu, Plaza Mayor, ale również w innych miejscach takich jak:
– Plaza de Santa Cruz / Plaza de la Provincia
– Plaza de Santo Domingo
– Plaza de Jacinto Benavente
– Plaza Soledad Torres Acosta
– Plaza del Carmen
– Plaza de Callao
– Plaza de La Moncloa
– Plaza de España

Muzyka, przedstawienia teatralne i więcej

W tych dniach nie zabraknie również koncertów muzycznych, z czego niektóre z nich dostępne są za darmo. Oczywiście nie będzie brakowało przedstawień teatralnych. Nie tylko tych klasycznych, ale sala Circo Price oferuje nam przedstawienie cyrkowe. Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Kawalkada Trzech Króli

Jak zawsze kulminacją świąt Bożego Narodzenia jest dzień Trzech Króli, a w szczególności wigilia Trzech Króli, kiedy to przez hiszpańskie miasta przechodzi orszak Trzech Króli. Również kawalkada przejdzie ulicami Madrytu. A dokładnie w dniu 5 stycznia od godziny 18.30. Początek na paseo de la Castellana przy Nuevos Ministerios. Trasa będzie przebiegała wzdłuż alei la Castellana do placu Cibeles, gdzie o godzinie 20.45 Trzej Królowie odczytają przesłanie.

Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Zdrowych Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2013!!!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram