Święta w Madrycie…

Kategoria:

Zbliżają się święta i jedne z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Madryt, tak ja wiele innych miast pomimo kryzysu panującego w Hiszpanii, przygotował wiele atrakcji w tym okresie. Zarówno osoby, które zostają w Madrycie na święta jak i ci co przyjadą, znajdą coś ciekawego dla siebie. A oto co Madryt proponuje nam w tym okresie do 6 stycznia:

  • świąteczne oświetlenie,
  • specjalne życzenia bożonarodzeniowe,
  • specjalne miasteczko dla dzieci w Conde Duque,
  • tradycyjne szopki betlejemskie,
  • świąteczne bazary,
  • koncerty,
  • przedstawienia teatralne,
  • inne,
  • kawalkada Trzech Króli.

Świąteczne oświetlenie

Oczywiście, że nie mogło zabraknąć światełek na ulicach. Chociaż jest ich mniej niż w poprzednich latach i od kilku lat są te same. Tak jak co roku powieszone je w innych miejscach, co daje wrażenie, że są nowe. Lampki, które możemy oglądać na ulicach miasta w większości zostały zaprojektowane przez słynnych projektantów mody, architektów, czy projektantów grafiki takich jak: Ángel Schlesser, Hannibal Laguna, Purificación García, Juanjo Oliva, Ana Locking, Ágatha Ruiz de la Prada i Sergio Sebastián, Teresa Sapey i Ben Busche oraz Roberto Turégano.
W tym roku z uwagi na oszczędności skrócono godziny w jakich można podziwiać świąteczne oświetlenie.

Światełka będą zapalane od poniedziałku do środy w godzinach 18.00-20.00, w czwartek i niedzielę w godzinach 18.00 – 23.00, piątek i sobotę w godzinach 18.00-24.00 oraz:
– w dniach 5, 6, 7 i 8 grudnia, oświetlenie będzie włączone w godzinach od 18.00 do 24.00,
– 24 grudnia i 5 stycznia, od godziny 18.00 do 3.00 rano,
– 25 grudnia i 1 stycznia, w godzinach 18.00 – 23.00,
– 31 grudnia, od godziny 18.00 do 6.00 rano.

Życzenia bożonarodzeniowe

Władze miasta Madrytu wraz z firmą Samsung zapraszają na fantastyczny spektakl. Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2013. Przedstawienie odbędzie się na placu Cibeles, podczas którego władze Madrytu zamienią fasadę Palacio de Cibeles w magiczny spektakl: fantastyczny obraz światła, dźwięku i koloru.

Spektakl odbędzie się w dniu 23 grudnia o godzinie 21.00 na placu Cibeles.

Miasteczko dla dzieci w Conde Duque

Niedawno odrestaurowany budynek dawnych koszarów wojskowych Conde Duque w te święta zamieni się w miasteczko dla dzieci. Fantastyczny budynek, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Zaprojektowany został przez Pedro de Rivera, jednego z najlepszych architektów madryckiego baroku. Dzisiaj budynek ten został przeznaczony na centrum kulturalne, gdzie odbywają się koncerty, targi, wystawy. Podczas tegorocznych świąt centrum to zamieni się w miasteczko dla dzieci.

W dniu 22 grudnia odbędzie się oficjalne otwarcie miasteczka wraz z przedstawieniem na lodzie, które odbędzie się na otwartym w głównym dziedzińcu lodowisku.

300 metrowe lodowisko czynne będzie do 6 stycznia w godzinach od 11.00 do 21.00. Poza 24 i 31 grudnia, kiedy to czynne będzie tylko do 15.00. Koszt to 6 euro za godzinę, w tym łyżwy.

Teatr automatów. Podobno jedyny na świecie taki teatr, gdzie lalki są poruszane mechanicznie. Przedstawienie można zobaczyć od 22 grudnia do 4 stycznia w godzinach 11.30-14.30 i 17.00-20.00. Bilety po 2 euro, dzieci poniżej 2 lat za darmo.

Targi wynalazków. W sali kolumnowej w dniach od 22 grudnia do 4 stycznia, będzie można zobaczyć niewiarygodne i szalone wynalazki.

To tylko kilka z atrakcji, które czekają na dzieci i ich rodziców w centrum kulturalnym Conde Duque. Pełna informacja o tym co miasto przygotowało dla dzieci w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Szopki bożonarodzeniowe

Większą uwagę w Hiszpanii zwraca się na posiadanie w domu i przygotowanie szopki betlejemskiej niż do samej choinki. Tradycja ta została upowszechniona w Hiszpanii przez króla Karola III w drugiej połowie XVIII wieku. Kiedy to król Karol III abdykował z tronów Neapolu i Sycylii aby zasiąść na tronie Hiszpanii.

Szopka bożonarodzeniowa

Szopka neapolitańska. W dniach od 1 grudnia do 3 lutego w nowej siedzibie władz miasta na placu Cibeles w CentroCentro, będzie można zobaczyć szopkę neapolitańską. Szopka ta będąca własnością rodziny García de Castro, jest jednym z najznakomitszych przykładów rzeźby barokowej i popularnej z XVIII wieku. Dostępna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 20.00. A w dniach 24 i 31 grudnia do godziny 16.00 i 5 stycznia do godziny 14.00.

Szopkę urzędu miasta będzie można zobaczyć w tych samych dniach od 1 grudnia do 3 lutego 2013 roku. Dostępna będzie w sali La Lonja de la Casa del Reloj, która znajduje się w parku Madrid Río przy Matadero (metro Legazpi). Godziny otwarcia:
– poniedziałek – sobota, w godzinach 10.00-14.00 i 17.00-21.00,
– niedziela oraz 24 i 31 grudnia, w godzinach 10.00-14.00,
– 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia, zamknięte.

Madryt oferuje trasę po poszczególnych szopkach i w programie można znaleźć listę miejsc i godziny w których można zobaczyć poszczególne szopki. Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Świąteczne bazary

Kolejną tradycją świat Bożego Narodzenia są bazary.

Bazar świąteczny

Można je spotkać w wielu miejscach w Madrycie. Największy znajduje się na głównym placu, Plaza Mayor, ale również w innych miejscach takich jak:
– Plaza de Santa Cruz / Plaza de la Provincia
– Plaza de Santo Domingo
– Plaza de Jacinto Benavente
– Plaza Soledad Torres Acosta
– Plaza del Carmen
– Plaza de Callao
– Plaza de La Moncloa
– Plaza de España

Muzyka, przedstawienia teatralne i więcej

W tych dniach nie zabraknie również koncertów muzycznych, z czego niektóre z nich dostępne są za darmo. Oczywiście nie będzie brakowało przedstawień teatralnych. Nie tylko tych klasycznych, ale sala Circo Price oferuje nam przedstawienie cyrkowe. Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Kawalkada Trzech Króli

Jak zawsze kulminacją świąt Bożego Narodzenia jest dzień Trzech Króli, a w szczególności wigilia Trzech Króli, kiedy to przez hiszpańskie miasta przechodzi orszak Trzech Króli. Również kawalkada przejdzie ulicami Madrytu. A dokładnie w dniu 5 stycznia od godziny 18.30. Początek na paseo de la Castellana przy Nuevos Ministerios. Trasa będzie przebiegała wzdłuż alei la Castellana do placu Cibeles, gdzie o godzinie 20.45 Trzej Królowie odczytają przesłanie.

Więcej w programie do ściągnięcia: Święta w Madrycie 2012.

Zdrowych Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2013!!!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram