Mecano

Kategoria:

Ponad 25 milionów sprzedanych płyt, specjalne miejsce w sercu trzech generacji. Hiszpańska grupa Mecano pochodząca z Madrytu, jest bez wątpienia jedną z najważniejszych grup w historii hiszpańskiej muzyki, aż do dnia dzisiejszego. Na podstawie ich piosenek powstał musical „Hoy no me puedo levantar”. Który bije rekordy oglądalności.  Do lipca 2011 zobaczyło go ponad 2.200.000 widzów. Najdłużej utrzymujący się spektakl na afiszu, w Madrycie aż przez 4 sezony. W ponad 30 miastach, w których był na objeździe, zawsze był spektaklem numer 1 i tuż przed przedstawieniem wywieszano kartkę „brak biletów”.

Grupa Mecano powstała na początku lat osiemdziesiątych. Według wersji piosenkarza i autora tekstów i muzyki José María Cano grupa rozpoczęła swoją działalność, kiedy to jego brat Nacho gitarzysta postanowił dołączyć do niego, a narzeczona Joségo, Ana Torroja zaoferowała się robić chórek. Tak powstało Mecano, której nazwa pochodzi od kombinacji nazwiska braci Cano.

Na początku grali po barach i klubach jako José María Cano piosenkarz i autor z narzeczoną i bratem. To właśnie wtedy dochodzi do poznania Migel Angela Arenasa „Capi” który załatwił im próbę w CBS i pierwszy kontrakt na wydanie singla.

W 1981 wydaja pierwszy singiel „Hoy no me puedo levantar”, który rozchodzi się w 35.000 egzemplarzy. Osiągnięty sukces singla doprowadza rok później do wydania pierwszego albumu. W 1982 wydają album „Mecano”, który w ciągu 3 miesięcy sprzedał się w 100.000 egzemplarzy.

Od tego momentu sława zespoły eksploduje, zamieniają się w jedną z ulubionych grup piętnastolatków, którzy zaczynają się identyfikować z tekstami piosenek.

Wiosna 1983 przynosi kolejny album „ ¿Dónde está el país de las hadas?, bardziej dojrzały, zbliżając swoją muzykę do post punku. A po nim kolejne płyty i między innymi w 1986 roku „Entre el cielo  y el suelo” przynosząc im ponad milion sprzedanych płyt na całym świecie.

Jednak to kolejny album pobił rekord sprzedaży. „Descanso Dominical” sprzedał się w samej Hiszpanii w ilości 1.300.000 egzemplarzy. Album zawierał między innymi piosenkę „La fuerza del destino”, gdzie w teledysku do tej piosenki zadebiutowała Penelope Cruz jako aktorka. Później ruszyli z koncertami po całym świecie i wystąpili na Expo w Sewilli razem z Joaquín Cortésem.

Jednak ostatecznie zespół rozpada się w 1998.  Kiedy to członkowie zespołu ogłosili koniec grupy. Aż do ubiegłego roku. Gdzie to w siedzibie  ABC Punto Radio został ogłoszony powrót Mecano i zapowiedziana trasa koncertowa z blisko 80 występami na całym świecie w 2012 roku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram