Museo Naval w Madrycie

Kategoria: ,
Wnętrze Museo Naval
Wnętrze Museo Naval

Madryt jest miastem bogatym w ciekawe muzea. Jednak dla mnie prawdziwym odkryciem było Museo Naval czyli Muzeum Marynarki Wojennej. Skąd lokalizacja tego typu instytucji właśnie tutaj? Otóż mimo, że Madryt leży daleko od oceanu czy morza, to należy wziąć pod uwagę fakt, że miasto to kiedyś było stolicą prawdziwego morskiego imperium. A i dziś egzystencja Hiszpanii uzależniona jest w dużej mierze od  śródziemnomorskiego położenia.

Inauguracja muzeum miała miejsce w 1843 roku w Palacio de los Consejos (na calle Mayor), natomiast od 1932 roku mieści się w obecnej siedzibie przy Paseo del Prado 5.

Eksponaty znajdujące się w muzeum nie są związane tylko z historią marynarki wojennej. Odnajdziemy tu m.in. najstarszą mapę Ameryki, wykonaną przez Juana de la Cosa (towarzysza wypraw Krzysztofa Kolumba), oryginalny model galeonu z XVI wieku, elementy wyposażenia statku o nazwie San Diego, którego wrak odnaleziono u wybrzeży Filipin, porcelanę chińską czy zestaw do pomiarów astronomicznych należący do Filipa II. Sala XVI dedykowana jest czasom rządów gen. Franco i można tu odnaleźć pamiątki związane z dawnym hiszpańskim dyktatorem.

W pierwszych salach muzeum znajdują się imponującej wielkości obrazy przedstawiające ważne momenty historyczne, takie jak na przykład: odkrycie Ameryki przez Kolumba oraz bitwę pod Lepanto, w której brał udział sam Miguel Cervantes.

Muzeum szczyci się swoimi wyjątkowymi, oryginalnymi zbiorami przywiezionymi z całego świata. Na pewno wiele eksponatowy może zaskoczyć odwiedzającego. Dlatego warto wybrać się do tego muzeum w któryś z weekendów. Dodatkową zachętą może być bezpłatny wstęp. Proszę pamiętać jednak o zabraniu ze sobą dowodu lub paszportu. Instytucja ta podlega pod Sztab Główny Marynarki Wojennej i w związku z tym wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości przy wejściu.

Museo Naval
Madryt, Paseo del Prado 5

godz. otwarcia: wt.-niedz. 10.00-19.00

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram