Jaromir Nohavica i Artur Andrus w Madrycie

Kategoria: ,

Hiszpańsko-Polskie  Stowarzyszenie  Kulturalne „FORUM” zaprasza na koncert z cyklu “POLSKA I PRZYJACIELE”.

JAROMIR NOHAVICA  i  ARTUR ANDRUS

 

Koncert odbędzie się w dniu 22 marca 2014, o godz. 19:30. Więcej >>>

Dwie kultury, czeska i polska, dwa odmienne języki, a jednak  tak wiele wspólnego. Podobna wrażliwość, poczucie humoru, zamiłowanie  do muzyki, poezji, do słowa pisanego.

JAROMIR NOHAVICA Y ARTUR ANDRUS
JAROMIR NOHAVICA Y ARTUR ANDRUS

Jaromir Nohavica jest pieśniarzem, poetą i kompozytorem rodem z czeskiej Ostrawy. Przez prawie czterdzieści lat kariery artystycznej  wydał wiele płyt, zawsze  entuzjastycznie przyjmowanych przez publiczność. Jaromir jest nie tylko autorem i kompozytorem własnych wspaniałych utworów; śpiewa też pieśni z repertuaru Wladimira Wysockiego czy Bułata Okudżawy. Szczególnie bliska  jest mu poezja,

Jego koncerty, w Czechach i w Polsce, cieszą się ogromną popularnością. Nohavica ma wielu fanów  z uwagą śledzących jego drogę artystyczną. W   2009 wydano w Polsce podwójny album  pt  “Świat według Nohavicy” w którym najlepsi polscy artyści, tacy jak Edyta Geppert, Zbigniew Zamachowski czy  Artur Andrus m.in,  interpretują piosenki Jaromira a języku polskim. Każdy koncert Nohavicy staje się wielkim wydarzeniem artystycznym; ma niezwykły dar wytwarzania magicznej atmosfery zarówno w małych, kameralnych salach jak przed wielką publicznością. Czar  i  pogoda płynące z jego piosenek zawładniają publicznością  i sprawiają, że koncerty  stają się spektaklami, porywającymisteriami muzyki i słowa.

 

Artur Andrus jest artystą wszechstronnie uzdolnionym i multimedialnym w Polsce. Z wykształcenia dziennikarz,  od czasów studenckich współpracuje  z kabaretami jako autor tekstów, skeczy i aktor (ostatnio  w teatrze Syrena w Warszawie) Artur jest również prezenterem, mistrzem ceremonii, humorystą,  a także poetą, pisarzem, publicystą i blogerem.  W Polsce opublikował już kilka książek, które cieszą sie dużym powodzeniem wśród czytelników. Jest komentatorem  w znanym  programie polskiej telewizji pt. “Szkło kontaktowe w którym, w sposób dowcipny  komentuje aktualne wydarzenia w kraju. Jest również aktorem-improwizatorem w serialu telewizyjnym robionym “na żywo” zatytułowanym  „Spadkobiercy”.

Jak Jaromir, Artur jest piosenkarzem i autorem piosenek. W 2012  ukazał się jego ostatni album pt „Myśliwiecka” który w przeciągu dziewięciu miesięcy uzyskał podwójną  Platynową Płytę. W swych spektaklach prezentowanych w całej Polsce (a także w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii) Artur Andrus urzeka publiczność oryginalnością piosenek i tekstów,  poczuciem humoru, inteligentnym żartem czy ironicznym komentarzem.  Popularność jego koncertów jest dobitnym dowodem na to, że  zapotrzebowanie na  kabaret literacki w jego  najlepszym wydaniu  jest ciągle ogromne.

Tekst: Elżbieta Bortkiewicz Morawska

Zdjęcia: Krystian Firla

[slideshow][/slideshow]

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram