Najstarsza kopia Mona Lisy.

Kategoria:


Kopii Mana Lisy jest wiele, ale w muzeum Prado można oglądać kopię La Giocondy wykonanej w tym samym czasie i w tym samym warsztacie co oryginał, przez jednego z uczniów Leonarda da Vinci.

Mona Lisa przed renowacją
Mona Lisa przed renowacją

Odkrycie to zostało dokonane po przeprowadzeniu w ostatnim czasie prac renowacyjnych i badawczych, które miały przygotować obraz do udziału w wystawie w Luwrze. Po tym odkryciu potwierdzono, że obraz znajdujący się w kolekcji muzeum od 1819 roku, jest dziełem jednego z uczniów tego wielkiego włoskiego mistrza renesansu , który namalował go w tym samym czasie, kiedy powstał oryginał i jest najstarszą kopią Mona Lisy Leonarda da Vinci.

Mona Lisa po renowacji
Mona Lisa po renowacji

Kopia ta jest częścią zbiorów, które posiada muzeum Prado od jej założenia w 1819 roku, pochodzących z Hiszpańskiej Królewskiej Kolekcji. Chociaż dokładna data przyjęcia obrazu do zbiorów królewskich nie jest znana. Prawdopodobnie dzieło to pojawiło się w zbiorach w 1666 i jest cytowane w spisie zamku Alcazar jako portret kobieta związanej z Leonardo.

Kopię Mona Lisy można oglądać w muzeum Prado od 21 lutego do 13 marca, w sali 49, przed jej przewiezieniem do Luwru, gdzie weźmie udziału w wystawie ostatniego dzieła Leonarda da Vinci, Święta Anna Samotrzeć (od 29 marca do 25 czerwca 2012). Po wystawie wróci do Madrytu i będzie częścią stałej kolekcji Muzeum.

Informacje o muzeum na stronie https://www.cowmadrycie.pl/rozrywka/rozr.htm#muzea

Porównanie kopii z oryginałem Mona Lisy
Porównanie kopii z oryginałem Mona Lisy
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram