Święty Izydor Oracz – Patron Madrytu

Kategoria:

Święty Izydor Oracz (Madryt, 1082 – Madryt, 1172) jest patronem Madrytu, a także patronem rolników.

Niestety nie ma zbyt wiele informacji o życiu tego świętego. Na świat przyszedł w ubogiej rodzinie na krótko przed odbiciem Madrytu przez Alfonsa VI z rąk Maurów. Wcześnie osierocony, zatrudniał się przy pracach rolnych.

Kiedy to król Maroka zaatakował Madryt w 1109 roku, Izydor tak jak wielu innych uciekł z miasta i przeniósł się do położonej na północ od Madrytu miejscowości Torrelaguna. To właśnie w tamtejszej parafii ożenił się z dziewczyną o imieniu Maria, rodem z Uceda, której posagiem były pola w swoim rodzinnym mieście, co przyczyniło się do osiedlenia tam i do pracy na własnej ziemi.

W 1119 Izydor wraca do Madrytu, by pracować jako rolnik u Juana Vargasa. Zamieszkał naprzeciwko kościoła św. Andrzeja, gdzie mógł codziennie rano słuchać mszy, a następnie przez most Segowia szedł na drugą stronę rzeki Manzanares, aby uprawiać ziemię swojego Pana.

Izydor, jako że pochodził z biednej rodziny, został pochowany na cmentarzu parafialnym św Andrzeja w surowej, drewnianej skrzyni. Następnie po czterdziestu latach, kiedy to o cudach jakie dokonał mówili już wszyscy i pod naciskiem ludu, ciało ekshumowano i pochowano go w świątyni. Wtedy to okazało się, iż mimo upływu czasu, ciało jego było w stanie nienaruszonym.

Beatyfikacja, wydana przez Pawła V w 1619 na prośbę Filipa III, była długo oczekiwanym wydarzenie dla mieszkańców Madrytu, aby upamiętnić je odbyły się wielkie uroczystości, podczas których nastąpiła inauguracja placu Plaza Mayor.

W 1622 roku Izydor został kanonizowany przez papieża Grzegorza XV, wraz z św. Teresą z Avili, Ignacym Loyola, Franciszkiem Ksawerym i Filipem Neri.

W 1657 roku rozpoczęto budowę kaplicy Świętego Izydora w kościele św. Andrzeja, która była pierwszy przykładem baroku Madryckiego. W 1669 roku do kaplicy została przeniesiona trumna z ciałem świętego. A następnie 1789 roku, król Carlos III zdecydował, że ciało zostanie przeniesione do kościoła Colegiata de San Isidro, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego wraz ze swoją małżonką, świętą Marią de la Cabeza.


Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram