Madryt – Święto przepędzania trzody

Kategoria:

XVIII Fiesta de la Trashumancia en Madrid
Święto przepędzania trzody – Madryt 2011

Historia przepędu bydła sięga czasów panowania króla Alfonsa X Mądrego, który w 1273 przyznał przywileje dla Stowarzyszenia Pasterzy z Mesety, aby mogli swobodnie przemieszczać się ze swoimi stadami, z uwzględnieniem pięciu miejsc zakazanych: pola uprawne, winnice, sady, pastwiska i łąki. Opłaty, w postaci pięciu owiec za każde tysiąc posiadane, pasterze musieli płacić na rzecz Korony za przekroczenie Przełęczy Królewskich (Puertos Reales – umożliwiały przejście pomiędzy górami a pastwiskami). Wiosenne przepędy bydła stał się najważniejszym i regularnym dochodem dla skarbca Królestwa Hiszpanii, gdzie od wieków przechodziło corocznie przez wąwozy około 35 milionów owiec pomiędzy górami na północy, a dolinach na południu.Madryt - Święto przepędzania trzody

Oprócz zgody na przepędzanie bydła, na początku XV wieku król Jana II ( ojciec Izabeli Katolickiej) nadał przywilej organizowania Targów Bydła w Madrycie. Targi te trwały przez 3 dni na ulicy Alcala, która jest częścią królewskiej drogi przepędu trzód.

Jeszcze do połowy XX wieku można było spotkać na ulicy Alcala stada owiec merynosów z ich pasterzami, którzy to wiosną i jesienią przychodzili z lub kierowali się do Estremadury.

Madryt jest prawdopodobnie jedyną stolicą na świecie, która obchodzi święto tradycji pasterskich.Madryt - Święto przepędzania trzodyW tym roku Fiesta de la Transhumancia odbyła się 30 października. W imprezie wzięło udział ponad 500 owiec pochodzących z gospodarstw rolnych z Estremadury i gór z okolic Madrytu, a także około 60 krów z Kantabrii i gór Gredos.
Większość trzody zostało przywieziona samochodami przeznaczonymi do ich przewozu, jednak stado z okolic Santa María de la Alameda, należące do braci Soriano, przybyło do Madrytu tradycyjnym sposobem, odbywając redyk.

Pasterze wraz ze swoimi owcami zatrzymali się w Parku Casa de Campo, gdzie spędzili weekend. A w niedzielę odbyło się przepędzenie bydła przez centrum Madrytu.

Więcej zdjęć na stronie : www.cowmadrycie.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram