Webinar MADRYT CITY BREAK – Targi Turystyczne Meet Hiszpania

Kategoria:

Serdecznie zapraszamy na nasz specjalny webinar, który zrealizowaliśmy w ramach targów turystycznych Meet Hiszpania. Stolicę Hiszpanii zaprezentowaliśmy z punktu widzenia wyjazdu typu CITY BREAK. Dla podróżników wybierających się do jednej z najbardziej zielonych stolic świata przygotowaliśmy również rekomendacje największych atrakcji turystycznych Madrytu.

Prezentacja została przygotowana wspólnie z Ana Sostres i działem promocji Madrytu, Madrid Destino. Liczymy na to, że zakochają się państwo w Madrycie, bo obiecujemy, że w Madrycie można się zakochać. Tak jak mówi o tym tytuł filmu promocyjnego miasta: ” Twoja historia miłosna z Madrytem”. Filmik opowiada o historii wszystkich, którzy odkrywają, że zaraz po przyjeździe do niego zaczynają czuć się, tak jak by byli mieszkańcami Madrytu, stają się madrleños. A reszta, to już jest inna historia. Twoja historia miłości z Madrytem.

Liczymy na to, że tak jak my zakochają się państwo w Madrycie i miłość ta zostanie na zawsze w państwa pamięci. Mamy nadzieję, że przypadnie wam do gustu lokalna gastronomia i zachwyci szeroka oferta kulturalna, sportowa i serdeczność mieszkańców, a po powrocie do kraju będą państwo opowiadali o miłości do tego miasta.

Dlaczego warto przyjechać do Madrytu

Madryt jest nie tylko stolicą Hiszpanii, ale też stolicą jednego z 17 autonomicznych Regionów, czyli Wspólnoty Madrytu. Położony jest w geograficznym centrum Półwyspu Iberyjskiego w południowo-zachodniej części Europy. Zajmuje powierzchnię 8028 km ² i graniczy administracyjnie z dwoma regionami, Kastylia i León (na północy i zachodzie) i Kastylia – La Mancha (południe i wschód).

Madryt znajduje się na wysokości ok. 650 m n.p.m. i jest jedną z najwyżej położonych stolic europejskich. Tuż obok miasta mamy pasmo górskiego Guadarrama, leżący na granicy z regionem Kastylia i León, gdzie najwyższy szczyt Peñalara ma wysokość 2.428 m n.p.m.

Madryt – miasto bliskie i oryginalne

W dobie globalizacji przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miastami europejskimi nie jest już problemem. Przykładowo bezpośredni przelot samolotem z Polski do Madrytu trwa zaledwie ok. 3 godzin. Stolica Hiszpanii nie jest jeszcze masowo odwiedzana przez turystów z Polski, co może dać poczucie swoistej oryginalności w wyborze wakacyjnego celu podróży. To największe miasto Półwyspu Iberyjskiego może nam się wydać bliskie dzięki sympatycznym i otwartym na cudzoziemców mieszkańcom, a jednocześnie oryginalne dzięki różnorodnej ofercie atrakcji dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. 

Madryt i jego centralne położenie

Madryt jest położony w centrum Półwyspu Iberyjskiego, co przekłada się na doskonałe skomunikowanie tego miasta z innymi zakątkami Hiszpanii. Wszystkim znane powiedzenie, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” w przypadku Hiszpanii można by było zastąpić powiedzeniem, że „wszystkie drogi prowadzą do Madrytu”.

Madryt i jego gastronomia

Nie od dziś wiadomo, że Hiszpanie należą do tych narodów, które lubią dobrze zjeść i w miłym towarzystwie przesiadywać godzinami w barach, restauracjach i kawiarniach. Te preferencje mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego przekładają się między innymi na ponad 15.000 barów i restauracji w tym ponad 20 lokali z gwiazdkami Michelin, które znajdują się w Madrycie.

Madryt jako miasto kultury

Madryt jest jednym z ważniejszych centrów europejskiej kultury i sztuki. Oferta kulturalna jest tu bardzo szeroka, poczynając od licznych muzeów, galerii, teatrów kończąc na festiwalach i koncertach. Wśród muzeów prezentujących sztukę należy wyróżnić trzy, które usytuowane są na Paseo del Prado, inaczej zwanej Aleją Sztuki. Są to muzea Prado, Reina Sofia i Thyssen-Bornemisza oceniane przez specjalistów jako jedne z najlepszych na świecie. Madryt odwiedzany jest również ze względu na dużą ilość festiwali, które odbywają się praktycznie o każdej porze roku. Wśród nich najbardziej cenione to: Festival de Otoño, El Festival Internacional Madrid en Danza, El Festival de Artes Escénicas para Niños y Jóvenes y Teatralia, El festival Mulafest, Suma Flamenca, JAZZMADRID i wiele innych.

Madryt, miasto zieleni i spacerów 

Madryt jest miastem stworzonym do przechadzek. Większość interesujących punktów metropolii znajduje się w zasięgu spaceru. Monumentalne aleje i urocze miejskie zakamarki przeplecione są tu licznymi parkami, które zajmują powierzchnię przekraczającą 250.000 hektarów. Wzdłuż stołecznych ulic zasadzonych jest ponad 248.000 drzew. Do tego dochodzi ok. 300 słonecznych dni w roku. W tych okolicznościach nikogo nie powinno dziwić tak ogromne zamiłowanie tutejszych mieszkańców do spacerów. 

Madryt to sport. Piłka nożna i nie tylko

Madryt jest siedzibą dwóch słynnych klubów piłkarskich: Real Madrid i Atlético de Madrid. W kraju, gdzie piłka nożna uważana jest za „nową religię”, zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem jest obejrzenie meczu, jeśli nie na żywo na samym stadionie, to w jednym z licznych barów w otoczeniu tryskających entuzjazmem kibiców.

Madryt jest miastem stworzonym dla biegaczy, którzy celebrują tu swoje ważne wydarzenia sportowe typu: Rock 'n’ Roll Madrid Maratón czy bieg San Silvestre Vallecana. Wielbiciele tenisa corocznie odwiedzają stolicę, aby uczestniczyć w Mutua Madrid Open.

Madryt to także życie nocne

Jeśli jest coś, co odróżnia Madryt od reszty hiszpańskich miast, to jest to fantastyczne życie nocne. Łapie cię jak magiczny koc, który zamiast zapraszać cię do snu, zabiera cię w podróż ulicami miasta, która może trwać aż do poranka następnego dnia. Atrakcje nocne są niezwykle zróżnicowane. Zazwyczaj wyjście z przyjaciółmi zaczyna się od pielgrzymowania z jednego baru tapas (czyli z przekąskami) do drugiego.

Fiesty w Madrycie

Jak każde szanujące się miasto w Hiszpanii, Madryt ma swoje fiesty. Najważniejsze z nich to majowe obchody San Isidro, sierpniowa La Fiesta de la Paloma i listopadowa Fiesta de la Almudena. Są to lokalne święta związane z religijnymi patronami miasta, a więc najbardziej oryginalne i autentyczne. Do tego dochodzą święta takie jak: Semana Santa (Wielkanoc) czy karnawał. Warto przyjechać do Madrytu, aby przedłużyć sobie Święta Bożego Narodzenia. Trwają one aż do 6 stycznia, czyli do Dnia 3 Króli, którzy zwyczajowo są odpowiedzialni za dostarczenie prezentów i to nie tylko dla maluchów:-).

Pod koniec czerwca tysiące osób, niezależnie od ich orientacji, przyjeżdża celebrować w Madrycie święto tolerancji, czyli Orgullo Gay.

Zakupy

Madryt to raj dla miłośników zakupów. Można tu znaleźć dosłownie wszystko i na każdą kieszeń. Miasto obfituje zarówno w duże centra handlowe, sklepy znanych sieci odzieżowych, jak i małe butiki niezależnych projektantów. Madryt to mnóstwo sklepików z lokalnymi produktami, począwszy od przepysznej szynki jamón iberico, koszulek w barwach popularnych drużyn piłkarskich po wykonywane przez tutejszych rzemieślników wyroby ceramiczne, wachlarze czy espadryle. Jako że jest to miasto o długiej historii, znajduje się tu wiele sklepików o tradycji sięgającej ponad 100 lat.

Parę słów o aktualnej sytuacji w Madrycie, jeśli chodzi o Covid

Madryt jest jednym z regionów Hiszpanii, które miał i ma najłagodniejsze obostrzenia. Podczas gdy w niektórych regionach całkowicie zamknięto działalność gastronomiczną, to władze Madrytu ograniczyły tylko ramy godzinowe w stołecznych barach i restauracjach. Poza działalnością dyskotek, czy innych lokali nocnych, która jest zabroniona, jak na dzisiejsze czasy, to wszystko działa w miarę normalnie. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami i zaleceniami. Otwarte są również wszelkie obiekty muzealne jak Muzeum Prado czy Pałac Królewski. Możemy również przemieszczać się po regionie i odwiedzić np. olbrzymi pałaco-klasztor El Escorial.

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii (a co za tym idzie, obejmu to również oczywiście Madryt) drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, i posiadać test PCR zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

OGRANICZENIA OBOWIĄZUJĄCE WE WSPÓLNOCIE MADRYTU (stan na 27.04.2021)

  • godzina policyjna od 23:00 do 06:00
  • lokale gastronomiczne, czynne do godz. 23:00, przy czym nowi klienci mogą wejść do godz. 22:00. Sprzedaż na wynos i z dostawą do domu może być kontynuowana do 24.00;
  • maksymalnie 6 osób przy stoliku na zewnątrz restauracji czy baru, natomiast w środku może być tylko 4 osoby;
  • apteki, placówki medyczne, gabinety weterynarzy, stacje benzynowe i te jednostki, które świadczą usługi podstawowej potrzeby, mogą być otwarte w nocy;
  • zakazane są odwiedziny i spotkania w domach poza osobami zamieszkującymi wspólnie, wyjątkiem są odwiedziny osób, które sprawują opiekę nad innymi osobami,
  • maseczki są obowiązkowe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz lokali gastronomicznych, z wyjątkiem momentu spożywania napoju lub jedzenia;
  • zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły na zewnątrz;
  • zachęca się do pracy zdalnej z domu. 

Co nowego w Madrycie, plaza Canalejas

Madryt cały czas się zmienia, modernizuje. Takim przykładem są okolice Puerta del Sol i słynny plac Canalejas. Miejsce dawniej znane jako skrzyżowanie 4 ulic zamieniło się na elegancki deptak z jednym z najbardziej ekskluzywnym centrum handlowym Galeria Canalejas. Kompleks pomieści około 40 butików, jeden już został otwarty i jest nim sklep francuskiej firmy Hermes, a także jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli.

Nowe hotele

Hotel Four Seasons Madrid został otwarty pod koniec ubiegłego roku i znajduje się w nim restauracja z tarasem jednego z najbardziej znanych kucharzy z trzema gwizdkami Michelin, Dani Garcia.

Hotel Mandarin Oriental Ritz

Również na dniach zostanie ponownie otwarty jeden z najstarszych pięciogwiazdkowych hoteli, założony w 1910 roku, Hotel Ritz.

Inne Hotele

Wyżej wymienione hotele nie są jedynymi nowo otwartymi. Oprócz nich, mam też takie jak Hotel RIU na placu Hiszpańskim. Na samym Plaza Mayor, mamy Hotel Pestana Plaz Mayor, czy też tej samej firmy Pestana CR7. Nowe hotele to około 2000 nowych łózek.

Tarasy widokowe

W ostatnich latach w Madrycie bardzo modne stały się tarasy widokowe, które powstają na różnych budynkach. Jedne z ostatnio otwartych tarasów z fantastycznym widokiem na miasto, to taras na dachu hotelu RIU przy placu Hiszpańskim.

Plac Hiszpański

Słynny Plac Hiszpański, na którym znajduje się pomnik popularnie nazywany pomnikiem Cervantesa z Don Kichotem i Sancho Pansa zmienia swoje oblicze, Jest to jedna z ważniejszych aktualnych inwestycji miasta.  Projekt przewiduje połączenie zielonym pasażem placu z Pałacem Królewski i ze wzgórzem, gdzie znajduje się świątynia egipska Debod. Zakłada ograniczenie ruchu kołowego i w części zachodniej placu schowanie go pod ziemią. Będzie to nowa przestrzeń publiczna, gdzie ma zostać zasadzonych ponad 1300 nowych drzew.  Prawdopodobnie stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Madrytu. Zakończenie prac przewidywane jest na ten rok, 2021.

Paisaje de la Luz UNESCO

Madryt aspiruje, aby być częścią światowego dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego.

Władze miasta przy wsparciu Władz Regionalnych i Ministerstwa Kultury chcą wpisać na listę UNESCO tereny Paseo del Prado i Parku Retiro. W 2019 roku została zgłoszona kandydatura do wpisania na listę świtowego dziedzictwa terenów Paseo del Prado i Parku Retiro, jako „Paseo del Prado i Buen Retiro, Krajobraz Sztuki i Nauki”.  Obszar ten stanowi niezwykły krajobraz miejski, w którym kultura i przyroda spajają się od połowy XVI wieku do dzisiaj, co nadaje mu rangę o wyjątkowej wartości uniwersalnej.

Co nowego w Muzeach

Poza tradycyjnymi opcjami muzealnymi jak Muzeum Prado, Muzeum Reina Sofia, powstają nowe oferty zwiedzania już istniejących obiektów. Jedną z nich jest tzw. bilet łączony do Pałacu Królewskiego pobliskiego Teatru Królewskiego.

IKONO, nowe miejsce, które jest obowiązkowe dla wszystkich fanów Instagrama.

Przestrzeń oparta na doświadczeniu. Basen niebieskich kulek, pokój z lustrami, pokój pełen kolorowych konfetti, kolejny pełen świecących neonów, a nawet pokój z różowymi bąbelkami. Wszystkie to abstrakcyjne przestrzenie stworzone zostały, aby cieszyć się fotografią. Jest zbiorem różnych światów, w których zetkniesz się z niepowtarzalnymi zapachami, kolorami i dotykami.

Okolice Madrytu Atrakcje z listy UNESCO w najbliższej okolicy

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Centralne położenie miasta umożliwia łatwy dojazd do wielu okolicznych miast i miasteczek, które ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tutaj wymienić Toledo, Segowia, Escorial, Aranjuez czy Alcala de Henares, do których można dojechać z Madrytu w czasie krótszym niż 1 godzina. Każdy z tych urokliwych zakątków jest inny i może zachwycić turystę. 

Turystka winiarska

Jeśli chodzi o enoturystyke, to należy nadmienić, że Autonomiczny region Comunidad de Madrid posiada swoją własną apelację win, czyli D.O. (denominación de origen) Vinos de Madrid, która została utworzona w 1990 roku. Składa się z czterech podobszarów Arganda, Navalcarnero, San Martín de Valdeiglesias i El Molar.  W regionie znajduje się 12.000 ha terenów, na których uprawia się winogrona z przeznaczeniem na wino, w tym 8.900 ha na wina z D.O. Są one oznaczone specjalną etykietą z napisem „Vinos de Madrid Denominación de Origen”.

Jednym z głównych szczepów, który występuje na tym terenie, jest Garnacha. Odmiana ta jest jedną z najbardziej „międzynarodową” z hiszpańskich, endemicznych odmian winorośli.

Wokół Madrytu mamy bogatą ofertę różnych bodeg, czyli winnic, które polecamy, aby je odwiedzić.

Destynacja biznesowa

Madryt z fantastycznym zapleczem hotelowym, konferencyjny jest jedną z najlepszych destynacji MICE. 

Madryt z przewodnikiem

Pamiętajcie również, że jedną z najlepszych form poznania Madrytu i jego okolic jest odkrywanie go razem z lokalnym przewodnikiem po Madrycie. Dlatego też zapraszamy na nasze wycieczki, które pozwolą wam zobaczyć Madryt, dowiedzieć się o jego zwyczajach, historii poprzez jego mieszkańców. Wszystkie nasze wycieczki są dostosowywane do zainteresowań naszych klientów. Zawsze możecie też liczyć na naszą pomoc w organizacji waszego pobytu, jak i rekomendacje miejsc na noclegi, posiłki, rozrywkę czy odpoczynek. Zapraszamy do kontaktu.  

Podzielcie się z innymi

Jeśli spodobał wam się ten post, udostępnijcie go znajomym i rodzinie, aby podczas następnej podróży mogli odkryć zakątki Madrytu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram