San Martín de Valdeiglesias – malownicze miasteczko niedaleko Madrytu

San Martín de Valdeiglesias jest jednym z uroczych miasteczek znajdujących się na terenie Autonomicznej Wspólnota Madrytu. Znajduje się zaledwie 68 km od Madrytu.

Na pierwszym planie roślina o nazwie cantueso

Historia miasteczka sięga XIII wieku, kiedy to wokół kościółka pod wezwaniem św. Marcin z Tours powstała mała wioska. Podlegała ona klasztorowi Santa María de Valdeiglesias (Pelayos de la Presa), którego zakonnicy działali na rzecz rozwoju i kolonizacji doliny Valdeiglesias. Ze wszystkich wiosek należących do tego klasztoru najbardziej rozwinęła się wioska San Martín, która w XIV w. zyskała prawa miejskie.

Zamek La Coracera

W 1430 roku arystokrata Álvaro de Luna wykorzystał bunt chłopów przeciw zakonnikom i przejął władzę nad miasteczkiem. Z jego inicjatywy powstał zamek La Coracera, który po dziś dzień góruje nad San Martín de Valdeiglesias. Jest on obecnie jedną z najważniejszych atrakcji miasteczka. Warto również zwiedzić renesansowy kościół świętego Marcina zaprojektowany przez Pedro de Tolosa oraz małe pustelnie Ecce Homo, Nuestra Señora de la Salud, del Rosario, de la Sangre i Santísimo Cristo del Humilladero.

Kościółka pod wezwaniem św. Marcin z Tours

Jednym z magicznych miejsc znajdujących się w pobliżu miasteczka jest park-ogród botaniczny El Bosque Encantado, w którym znajduje się ponad 300 roślinnych rzeźb oraz ok. 500 gatunków drzew i roślin przywiezionych tutaj z różnych zakątków Hiszpanii, Europy i świata. Na terenie parku korzystać można z żywych labiryntów oraz podziwiać ekspozycje kaktusów, bonsai i roślin aromatycznych. Przepływa tu również strumień i opadają dwie małe kaskady wodne.

El Bosque Encantado

W okolicy San Martín de Valdeiglesias znajduje się jeden z czterech podstref (subzonas) gdzie produkowane są wina apelacji Comunidad de Madrid (Vinos de Madrid Denominación de Origen). Działają tu między innymi winnice: Bodega Don Álvaro De Luna i Las Moradas. Ta druga leży na wysokości ponad 800 m n.p.m. w otoczeniu lasów sosnowych, dębów ostrolistnych, jałowców i roślin aromatycznych. W pobliżu znajdują się ruiny XII-wiecznego klasztoru, w którym tradycja produkcji wina sięgała XII wieku.

Winnica Las Moradas

W lokalnych restauracjach i barach często serwowane jest wino z okolic San Martín de Valdeiglesias oraz popularne patatas revolconas, czyli danie przygotowywane na bazie ziemniaków z dodatkiem słodkiej papryki i chrupiących, prażonych uszu wieprzowych. Typowymi regionalnymi deserami są arrope wykonany na bazie winogron i ciasteczka o nazwie retorcidos.

Winnica Las Moradas

Lokalne święta obchodzone są od 7 do 12 września ku czci patronki Virgen de la Nueva oraz 11 listopada na cześć św. Marcin z Tours.

Agnieszka degustująca wino w winnicy Las Moradas

Agnieszka Sobolewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram