Wyborne wina z okolic Madrytu

Kategoria:

Autonomiczny region Comunidad de Madrid posiada swoją własną apelację win czyli D.O. (denominación de origen) Vinos de Madrid, która została utworzona w 1990 roku. Składa się z czterech podobszarów (subzonas) : Arganda, Navalcarnero, San Martín de Valdeiglesias i El Molar – ten ostatni od lutego 2019 r. W Comunidad de Madrid znajduje się 12.000 ha terenów na których uprawia się winogrona z przeznaczeniem na wino, w tym 8.900 ha na wina z D.O. Są one oznaczone specjalną etykietą z napisem „Vinos de Madrid Denominación de Origen”.

Jedną z winnic, którą zawsze chętnie odwiedzamy jest Las Moradas, znajdująca się w okolicach San Martin de Valdeiglesias, miasteczka położonego ok. 70 km od Madrytu. Bodega leży na wysokości ponad 800 m n.p.m. w otoczeniu lasów sosnowych, dębów ostrolistnych, jałowców i roślin aromatycznych. W pobliżu znajdują się ruiny XII-wiecznego klasztoru, w którym również produkowano wino, bowiem produkcja wina w tej okolicy sięga co najmniej XII i XIII wieku. Winnica Las Moradas została założona w 1999 roku. W 2005 roku otrzymała D.O. Vinos de Madrid. Produkuje wina ekologiczne. Winorośla rosnące na granitowym podłożu, nawozi się tylko w sposób naturalny. Winogrona zbierane są ręcznie. Do fermentacji wina używa się tylko naturalnych drożdży. Drewniane beczki i kadzie są myte bez użycia detergentów, wodą pod ciśnieniem. Produkty uboczne przekazywane są do gorzelni i do produkcji kompostu. 

W winnicy produkowane są wina czerwone z winogron ze szczepu Garnacha i białe z winogron Albillo Real. Etykiety poszczególnych win oprócz obszernej informacji na temat procesu ich powstawania zostały opatrzone krótkimi tekstami napisanymi przez współczesnych pisarzy, zainspirowanych smakiem i wyglądem wina. Las Moradas organizuje degustacje win w ciągu dnia i pod gwiazdami w plenerze. Istnieje również możliwość zwiedzenia winnicy z geologiem, który opowiada o znaczeniu podłoża na jakość owoców i w dalszej perspektywie samego wina. Bodegę można zwiedzać o każdej porze roku, również w okresie winobrania. Zapraszamy do odwiedzenia tego ciekawego miejsca w towarzystwie lokalnych, polskojęzycznych przewodników. 

Wykorzystane zdjęcia zostały przekazane przez winnicę Las Moradas. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram