„Grubas” ma już 201 lat…

Kategoria:

Loteria Bożonarodzeniowa, czy popularnie nazywana „Grubasem” o pełnej nazwie El Sorteo Extraordinario de Navidad, jest najbardziej popularną loterią w Hiszpanii i jest częścią Loterii Narodowej.

Loteria pieniężna w Hiszpanii została zapoczątkowana 10 grudnia 1763 roku przez ówczesnego króla Karola III, który to zapożyczył tę tradycję z Neapolu. Dzisiaj ta loteria nosi nazwę La Primitiva (po prostu, pierwsza) i tak jak Loteria Bożonarodzeniowa jest organizowana przez państwowe przedsiębiorstwo Loterías y Apuestas del Estado .

Wracając do naszego „Grubasa”. Loteria ta obchodzona jest każdego roku w dniu 22 grudnia. W tym dniu odbywa się specjalne losowanie, które trwa parę godzin. Wszystko zaczyna się rano mniej więcej o godzinie 8.00, a koło godziny 9.00 zaczyna się losowanie, kiedy to zgodnie z tradycją jedno z dzieci ze szkoły San Ildefonso wyciąga jedną kulkę z bębna z 5 cyfrowym numerem i w tym samym czasie inne dziecko z tej samej szkoły wyciąga kulkę z bębna z wygraną. Zarówno numer jak i wygrana są wyśpiewywane przez dzieci. Itd…Całość losowania jest transmitowane na żywo przez programy telewizyjne, a także relacje można słuchać w radio.

Pierwsze losowanie zostało zorganizowane 18 grudnia 1812 roku w samym środku walki o niepodległość. Jej inicjatorem był ówczesny minister Ciriaco González Carvajal, a głównym celem loterii, która ówcześnie nosiła nazwę Loteria Nowoczesna, było zebranie środków niezbędnych do wypędzenia francuzów z terytorium Hiszpanii. Losowanie odbyło się w Kadyksie, jedynym mieście, które nie zostało zdobyte przez wojska Napoleona. Pierwsza wygrana wynosiła 8.000 reali, dla numeru 03604, a szczęśliwca zapłacił 40 reali za los.

Powolne wycofywanie się wojsk francuskich spowodowało, że loteria, która na początku odbywała się tylko w Kadyksie i San Fernando, rozpowszechniła się najpierw w miejscowości Ceuta, a następnie w Andaluzji, a w 1814 roku ustanowiono siedzibę loterii w Madrycie wraz z zasadą kulek i bębnów.

Pewnie wszystkich zastanawia dlaczego na Calle del Carmen w tym okresie przed losowaniem tworzą się kolejki. To właśnie tutaj znajduje się jedno z najbardziej popularnych miejsc sprzedaży losów, Doña Manolita. Początek działalności sięga roku 1904, kiedy to Manuela de Pablo (wówczas przez wszystkich nazywana Doña Manolita), wraz z trzema siostrami zakłada punkt sprzedażny losów na ulicy San Bernardo. Punkt ten zdobywa taką sławę, że Doña Manolita staje się jedną z popularniejszych osób i miejsc w tamtym czasie. W 1931 roku właściciele przenoszą działalność na Puerta del Sol oraz na ulice Gran Vía. Siedziba z ulicy Gran Vía obecnie została przeniesiona na ulicę el Carmen.

Doña Manolita jest uznawana jako prawdziwy symbol Madrytu, który rok w rok sprzedaje ponad 67 milionów losów.

Doña Manolita
Doña Manolita
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

ZAPRASZAMY

WEEKENDOWE WYCIECZKI

PO MADRYCIE W J. POLSKIM

ZACZYNAMY JUŻ 27/06/2020