Jednodniowa wycieczka z Madrytu do Burgos

Kategoria:

Przy nie jednej okazji wspominaliśmy, że Madryt stanowi doskonałą bazę wypadową do jedno lub dwuBurgos dniowych wycieczek. Burgos, bo o nim dziś mowa, było jedną z trzech dawnych stolic Królestwa Kastylii i Leonu. To miasto obfitujące w zabytki, ciekawe historie i anegdoty. Leży na szlaku św. Jakuba i jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim.

Z Madrytu do Burgos można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Podróż samochodem trwa ok. 2,5 godz. Najtaniej wypada podróż autobusem firmy ALSA ( z dworca Estación Mendez Alvaro). Koszt biletu w dwie strony wynosi 37,60 Euro, ale można tez trafić na promocje i pojechać już za ok. 20 Euro. Czas przejazdu ok. 2,30-2,45 godz. Dla porównania podróż pociągiem odjeżdżającym Dworca Atocha kosztowałaby nas od 34,75 Euro w jedna stronę (również można skorzystać z dostępnych promocji). Generalnie podróże pociągiem w Hiszpanii zawsze wypadają drożej niż autobusem.

Gdy już wybraliśmy środek transportu, czas na zaplanowanie naszej trasy. Dla przykładu podam program, który udało nam się zrealizować podczas jednodniowej wycieczki samochodowej do Burgos. Podróż trwała 3 godz. z ok. półgodzinnym przystankiem na drugie śniadanie. Po drodze mijamy znaną z szarży polskich szwoleżerów przełęcz Somosierra oraz mnóstwo uroczych miasteczek typu: Aranda del Duero czy Lerma. Jako ze przejeżdżamy przez tereny należące do sławnego regionu winiarskiego Ribera del Duero na naszym szlaku znajduje się wiele winnic, które można odwiedzić i dokonać w nich zakupu lokalnych win, o ile dysponuje się większą ilością czasu.

Dojeżdżamy do Burgos. Parkujemy samochód w centrum miasta, w pobliżu Muzeum Ewolucji (Museo de la Evolución Humana). Nasze pierwsze kroki kierujemy do Biura Informacji Turystycznej znajdującego się niedaleko katedry, aby otrzymać darmową mapkę miasta oraz listę z zabytkami i miejscami wartymi odwiedzenia. Po drodze mijamy wielu pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela. Warto pamiętać, że osoby pielgrzymujące zawsze maja większe zniżki do odwiedzanych zabytków, szczególnie tych sakralnych. Dodam może, że chodzi o pielgrzymów przemierzających szlak pieszo lub rowerem. Pierwszym obiektem, który zwiedzamy w Burgos jest należąca do najpiękniejszych i największych w Hiszpanii katedr, La Catedral de Santa María. W ramach biletu wstępu otrzymujemy audio przewodnik (dostępne są w języku hiszpańskim, angielskim i francuskim). Zwiedzanie świątyni i przyległego do niej muzeum zajęło nam ok. 2-2,20 godz. Dla osób, które liczą się z budżetem, proponuję zwiedzanie katedry w darmowych godzinach we wtorek lub wejście do świątyni dla modlących się do strony Placu Santa Maria.

Następnie udajemy się na obiad. W okolicy katedry znajduje się wiele restauracji i barów, które oferują posiłki na każdą kieszeń. My wybieramy restauracje El Bonfin przy ul. Cadena y Eleta 1, gdzie menu składające się z dwóch dań (7 z każdej kategorii do wyboru) , pieczywa, deseru i napoju kosztuje 11,95 Euro. Należy pamiętać, że w Hiszpanii bardzo często płaci się dodatkową kwotę za zacięcie stolika na tarasie.

Niedaleko znajduje się późnogotycki kościół św. Mikołaja ( San Nicolas) z przepięknym ołtarzem w stylu plateresco. Stąd mamy już niedaleko na zamkowe wzgórze z tarasem widokowym, zamkiem (Castillo de Burgos) oraz fragmentami średniowiecznych murów. Zwiedzanie znajdującego się praktycznie w stanie ruiny zamku, polecam jedynie pasjonatom sztuki fortyfikacyjnej oraz amatorom zdjęć i ładnych widoków. W pobliży znajdują się inne ciekawe obiekty jakie jak: kościół San Esteban z muzeum ołtarza (Museo del Retablo) oraz Centrum Sztuki Caja de Burgos (CAB – Centro de Arte Caja de Burgos). My wracamy w okolice katedry, aby zwiedzić jeden z nielicznych bezpłatnych zabytków Burgos, Bramę Santa Maria (Arco Santa Maria). Jest to jedna z dawnych 12 bam wjazdowych do miasta, która została wybudowana w XVI wieku. Obecnie w jej wnętrz znajduje się małe muzeum dot. historii miasta, przechowujące pamiątki upamiętniające bohatera miasta, rycerza Cyda oraz gościnnie wystawy malarstwa i rzeźby.

Po krótkim spacerze wzdłuż deptaka znajdującego się przy rzece Aralanzon, udajemy się do nowoczesnego Muzeum Ewolucji Człowieka (Museo de la Evolución Humana). To nowoczesne centrum powstało w celu popularyzacji wyników wykopalisk archeologicznych ze stanowiska archeologicznego znajdującego się 20 km od Burgos w jaskiniach Atapuerca. Swoją drogą jeśli przyjedziecie do Burgos na więcej niż jeden dzień, warto zarezerwować sobie wcześniej bilety i odwiedzić park archeologiczny znajdujący się na terenie dawnych wykopalisk. Bilet do  Muzeum Ewolucji Człowieka upoważnia nas również do bezpłatnego odwiedzenia znajdującego się niedaleko Muzeum Historii Burgos (Museo de Burgos).

Następnie nasze kroki kierujemy w stronę pomnika brodatego rycerza Cyda, którego miecz widzieliśmyBurgos pincho przed chwilą w muzeum i w okolice Placu Głównego (Plaza Mayor). Jeżeli macie ochotę przekąsić przepyszne hiszpańskie przekąski (tapas) to koniecznie trzeba zajrzeć na uliczki San Lorenzo lub Lain Calvo, aby spróbować apetycznych pinchos (jak na zdjęciu) oraz wina lub soku z winogron (mosto de uva). Ja osobiście polecam bar Meson Los Herreros.

Na starówce w Burgos życie towarzyskie staje się coraz bardziej ożywione, my jednak musimy wracać do Madrytu. Na koniec zaglądamy jeszcze do Kościoła św. Lesme (Iglesia San Lesme) i na plac przed dawnym klasztorem św. Jana (San Juan).

Informacje dot. odwiedzanych kościołów i muzeów:

La Catedral de Santa María – godz. otwarcia 9.30-18.30, wstęp: normalny 7 Euro, emeryci 6 Euro, studenci do 28 roku zbycia 4,5 Euro, pielgrzymi 3,5 Euro. Uwaga we wtorek od 16.30 wstęp do katedry jest bezpłatny.

Kościół San Nicolas – od wtorku do soboty w godz. 11.00-14.00 i 17.00-19.00, wstęp: 1,5 Euro. W niedziele przed i po mszy oraz w poniedziałek wstęp bezpłatny.

Kościół San Esteban (Museo del Retablo) – od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-14.00 i 17.00-20.00, wstęp: normalny 2 Euro i ulgowy 1 Euro.

Centrum Sztuki Caja de Burgos – od wtorku do piątku w godz. 11.00-14.00 i 17.30-20.00, sobota 11.00-14.30 i 17.30-21.00, niedziela i święta 11.00-14.30, wstęp: bezpłatny.

Castillo de Burgos – od poniedziałku do niedzieli w godz. 11.00-20.00, wstęp: normalny  3,70Euro i ulgowy 2,60 Euro.

Arco Santa Maria – od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-13.50 i 17.00-21.00, niedziela 11.00-13.50, wstęp: bezpłatny.

Museo de la Evolución Humana – od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-20.00, wstęp: normalny 6 Euro  i ulgowy 4 Euro, bezpłatny – emeryci, dzieci do 8 lat.

Museo de Burgos – od wtorku do soboty w godz. 10.00-14.00 i 16.00-20.00, niedziela 10.00-14.00, wstęp: 1,2 Euro, w niedziele i święta bezpłatny.

Połącznia Madryt – Burgos (transport publiczny)

Autobus

http://www.alsa.es/rutas/madrid-burgos.htm

Pociąg

http://www.renfe.com/viajeros/

 

Jeśli planujecie dłuższy pobyt w Madrycie polecamy wam również wycieczki do Toledo, Avila, Segowia, Alcala de Henares, Escorialu i Doliny Poległych.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram